MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będą szukać niewypałów na pustyni

SYP
Po zakończeniu projektu znaczna część Pustyni Błędowskiej odzyska swój pierwotny, piaszczysty charakter. Fot. Jacek Sypień
Po zakończeniu projektu znaczna część Pustyni Błędowskiej odzyska swój pierwotny, piaszczysty charakter. Fot. Jacek Sypień
KLUCZE. Jeśli pozwolą warunki atmosferyczne, to jeszcze w tym roku specjalistyczne ekipy rozpoczną poszukiwanie i usuwanie niewypałów z ponad 400 ha Pustyni Błędowskiej. Prace mają potrwać do końca 2013 roku.

Po zakończeniu projektu znaczna część Pustyni Błędowskiej odzyska swój pierwotny, piaszczysty charakter. Fot. Jacek Sypień

- Na ogłoszony przez nas przetarg zgłosiło się troje oferentów. Na początku listopada rozstrzygniemy przetarg i jeśli będą sprzyjające warunki atmosferyczne, to jeszcze w tym roku rozpoczną się prace - mówi Agnieszka Walnik, kierownik Biura Projektu "Czynna ochrona kompleksu priorytetowych siedlisk napiaskowych w obszarze Natura 2000 na Pustyni Błędowskiej".

Niewypały mają być poszukiwane na terenie obejmującym 400 ha na terenie użytku ekologicznego "Pustynia Błędowska", który ma powierzchnię 684 ha i jest w całości położony w obszarze Natura 2000. Pracami zostanie objęty cały liczący 300 ha teren prac oraz licząca 100 ha tzw. strefa buforowa, obejmująca dojście i dojazd do tego terenu. Teren pustyni będzie sprawdzany trzema metodami równocześnie. Będą tam wykonywane pomiary georadarowe, elektrooporowe i magnetyczne. W przypadku znalezienia niewypałów na miejsce będzie wzywany patrol saperski, w celu ich usunięcia.

Z terenu pustyni poza niewypałami będą także usuwane śmieci i złom, w większości pozostałość prowadzonych tam wcześniej ćwiczeń wojskowych. Co prawda w 1994 roku saperzy sprawdzili i oczyścili z niewypałów na głębokość 15-20 cm obszar pustyni o łącznej powierzchni 1860 ha. Niestety, co jakiś czas na pustyni znajduje się niewypały.

Po oczyszczeniu terenu z niewypałów rozpocznie się wycinka drzew i krzewów porastających pustynię. W latach 60. XX wieku pustynia była obsadzana drzewami; sosną, dębem, olchą oraz wierzbą kaspijską, które rozpleniły się na całym obszarze. Podobnie, jak trawa, czyli wydmuchrzyca piaskowa. Obecnie większość pustyni porastają drzewa i krzewy, a jej pierwotny, piaszczysty charakter można zobaczyć jedynie w okolicy wzgórza Dąbrówka w Chechle.

Kolejnym etapem projektu będzie czynna ochrona dwóch napiaskowych siedlisk przyrodniczych, czyli ciepłolubnych muraw i wydm śródlądowych. Planuje się także utworzenie ścieżek dydaktycznych i Pustynnego Centrum Informacji. Przypomnijmy, że złożony przez władze gminy Klucze projekt "Czynna ochrona kompleksu priorytetowych siedlisk napiaskowych w obszarze Natura 2000 na Pustyni Błędowskiej" otrzymał dofinansowanie z unijnego programu "Life +". Szacuje się, że całkowity koszt projektu wyniesie 2 mln 594 tys. euro, z czego 50 proc. kosztów pokryje unijna dotacja z programu "Life+", 45 proc. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, a 5 proc. ma stanowić wkład własny gminy Klucze.

- Obecnie trwa inwentaryzacja przyrodnicza obszaru Pustyni objętego projektem. Naszym głównym celem jest ochrona muraw napiaskowych, ale jeśli w trakcie inwentaryzacji okaże się, że są tam też inne rośliny chronione, to oczywiście zostaną objęte ochroną - mówi Agnieszka Walnik.

Niedawno w Kluczach odbyły się warsztaty konsultacyjne dotyczące optymalizacji metod ochrony aktywnej siedlisk przyrodniczych na Pustyni Błędowskiej. Wzięli w nich udział botanicy, ornitolodzy, leśnicy i przyrodnicy zajmujący się tematyką Pustyni Błędowskiej. Swoimi doświadczeniami dzielili się prof. Andrzej Czylok z Uniwersytetu Śląskiego, dr Wojciech Mróz z Instytutu Ochrony Przyrody PAN, dr Kamil Kulpiński z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Katarzyna Barańska z "Klubu Przyrodników". O praktycznych działaniach w zakresie aktywnej ochrony pustyni mówili przedstawiciele Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego. W ramach realizowanego przez ZPKWŚ od ub. roku projektu "Ochrona mozaiki siedlisk przyrodniczych w zlewni rzeki Białej Przemszy" przewidziano utworzenie 12 km długości ścieżki przyrodniczej od Klucz do Błędowa południowym skrajem Pustyni Błędowskiej. Przy ścieżce powstanie 9 przystanków dla turystów z ławkami i tablicami informacyjnymi oraz trzy wieże obserwacyjne. Zostaną także wybudowane specjalne pomosty, które pozwolą na bezpieczne wejście na bagna wzdłuż Przemszy.
W ramach projektu zostanie odkrzewione i oczyszczone z niewypałów przeszło 56 ha Pustyni. Aby piaski pustyni nie zarastały ponownie przez pięć najbliższych lat będzie tam prowadzony wypas stu kóz, przez co najmniej 21 dni w roku. Całość ma kosztować 1,5 mln zł, z czego 1 mln 274 tys. zł pokryje dotacja z programu operacyjnego "Infrastruktura i środowisko". Zadanie wsparły także olkuskie starostwo i gmina Klucze. Realizacja całego projektu ma się zakończyć w sierpniu 2012 roku.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski