Partnerem cyklu jest ORLEN
Bartosz Zmarzlik w znakomitym stylu wywalczył już po raz czwarty w swojej karierze indywidualne mistrzostwo świata na żużlu. Podczas kończącego sezon turnieju zawodnik ORLEN Team po raz kolejny pokazał wielką klasę i na toruńskiej Motoarenie stanął na najwyższym stopniu podium, pieczętując tym samym zdobycie tytułu.

Toruń rekompensatą za Vojens

Można śmiało powiedzieć, że sprawiedliwości stało się zadość! Polak przez cały sezon dominował w cyklu Speedway Grand Prix, jednak po kontrowersyjnej decyzji sędziów w duńskim Vojens, kiedy nie został dopuszczony do zawodów z powodu nieregulaminowego kombinezonu, jego przewaga w klasyfikacji generalnej nad wiceliderem, Fredrikiem Lindgrenem, zmalała do sześciu punktów. O wszystkim zadecydował więc ostatni w kalendarzu turniej w Toruniu. Mimo że do końcowego sukcesu w mistrzostwach Zmarzlik wcale nie musiał wygrywać w Grodzie Kopernika, to jednak zawodnik ORLEN Team ani myślał kalkulować i od początku turnieju narzucił wysokie tempo. W fazie zasadniczej zawodów Polak szybko zdobywał kolejne punkty i bez większych problemów awansował do półfinału. Takiej formy nie prezentował Lindgren, który w trzech pierwszych seriach nie odniósł zwycięstwa, a 10. bieg przegrał m.in. ze Zmarzlikiem. Dopiero w ostatniej serii fazy zasadniczej turnieju Szwed przyjechał na metę jako pierwszy i zapewnił sobie występ w półfinale. W pierwszym półfinale Zmarzlik bez problemu pokonał Patryka Dudka, Roberta Lamberta i Jacka Holdera, natomiast w drugim Lindgren pokonał Leona Madsena, Martina Vaculika i Maxa Fricke.

Speedway Grand Prix 2023. Mistrz jest tylko jeden!

Finał toruńskich zawodów i całego sezonu Speedway Grand Prix był już popisem jednego aktora. Bartosz Zmarzlik już po pierwszym zakręcie na Motoarenie odjechał rywalom i niezagrożony dotarł do mety na pierwszym miejscu, potwierdzając, że to on jest obecnie najlepszym żużlowcem świata! Za Polakiem finiszowali: Lindgren, Madsen i Dudek.

– Ten tytuł jest inny niż wcześniejsze. Wcześniej wiedziałem, że mogę to zrobić, teraz – że muszę. Byłem na tym bardzo skoncentrowany. Odczuwałem presję, ale byłem spokojny, bo wiedziałem, że mam 6 punktów przewagi. Zawody w Toruniu zawsze są wyjątkowe, przede wszystkim dzięki wspaniałej publiczności. Zrobiłem to dzisiaj i jedziemy dalej – powiedział Bartosz Zmarzlik.

Przypomnijmy, że Zmarzlik triumfował aż w pięciu (z dziewięciu) turniejach tegorocznego cyklu SGP: w chorwackim Gorican, niemieckim Teterowie, Gorzowie Wielkopolskim, łotewskiej Rydze i teraz w Toruniu. Do tego stanął na trzecim stopniu podium podczas zawodów w Warszawie i brytyjskim Cardiff.

Zmarzlik – zawodnik nie do zatrzymania

W tym sezonie zawodnik ORLEN Team zdobył indywidualnie mistrzostwo świata już po raz czwarty – wcześniej dokonał tego w latach 2019, 2020 i 2022. Ponadto Zmarzlik posiada w swojej indywidualnej kolekcji dwa srebrne (2018, 2021) i jeden brązowy medal (2016) mistrzostw globu, co czyni go jednym z najwybitniejszych żużlowców w historii tej dyscypliny. A przecież 28-letni zawodnik nie zamierza jeszcze kończyć sportowej kariery.