MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bajka, która trwa

WCH
Barwne stroje na sądeckich ulicach to nieodłączny atrybut festiwalu Fot. Bogumiła Chojnowska
Barwne stroje na sądeckich ulicach to nieodłączny atrybut festiwalu Fot. Bogumiła Chojnowska
Rozkręcił się mocno festiwalowy wiatraczek. Rozgonił ponure chmurzyska nad sądeckim ratuszem i pozwolił przez godzinę w poniedziałek podziwiać gromadzie przechodniów pierwszą parę kamracką dwóch zespołów: "Prosvjeta" i "Dolina Słomki".

Barwne stroje na sądeckich ulicach to nieodłączny atrybut festiwalu Fot. Bogumiła Chojnowska

NOWY SĄCZ. Dzień Bośniacko-Lachowski. Pierwsza para zbratana.

Jako pierwsi wystąpili tegoroczni gospodarze, Lachy ze Stronia, z powiatu Limanowskiego. "Dolina Słomki" istnieje od trzech lat, a nazwa zespołu pochodzi od miejscowego strumyka. Powołało go do życia małżeństwo Joanna i Roman Liszka. Troszczą się o niego jak o własne dzieci. W oczach dzieci, w strojach, w programie przygotowanym na wieczorny występ pod dachem hali sportowej widać samą radość i szacunek dla tradycji i kultury regionu. Najmłodszym członkiem grupy jest 5-letnia Wiktoria Wilczak.

- Tańczę w zespole bo to lubię. Moim ulubionym tańcem jest Sudok, którego nauczyła mnie nasza instruktorka pani Elżbieta Sroka - mówi Wiktoria.

- Tańczę w Dolinie Słomki od kiedy tylko istnieje. Panuje tu miła, rodzinna atmosfera. Miłość do folkloru zaszczepiła we mnie mama - dodaje Dawid Wilczyński.

Grzegorz Zwoliński, oprócz tego, że tańczy, gra także w orkiestrze dętej Echo Gminy Łukowica.

- Kultywujemy tradycję Lachów Sądeckich - podkreśla Roman Liszka. Cała grupa liczy 66 dzieci, przedstawiają zabawy, tańce, obrzędy i przyśpiewki ludowe zapamiętane przez najstarszych mieszkańców regionu. Zespołowi przygrywa kapela, która wydała w 2008 r. swoją pierwszą płytę.

Zagranicznym zespołem występującym w parze z Doliną Słomki jest "Prosvjeta" z Bośni i Hercegowiny. - Oni są bardzo szczęśliwi i zadowoleni, że mogli tu przyjechać - mówi Justyna Łukasik, pilot grupy z MCK "Sokół". Na sądeckim rynku grupa zaprezentowała folklorystyczne tańce i stroje pochodzące nie tylko z Bośni i Hercegowiny, ale także Serbii. W tym kraju oprócz dominujących liczbowo Bośniaków mieszkają także Serbowie i Chorwaci, a więc narody, które stały się ofiarami niedawnej bratobójczej wojny na Bałkanach. Poprzez to co pokazują na scenie i rodzinną niemal atmosferę, zespół realizuje kamracką ideę, najważniejszą dla sądeckiego festiwalu. Zespół "Prosvjeta" powstał w 1993 r., w okresie wspomnianej wojny. Powiat Gorazde, z którego pochodzi zespół został podzielony na dwie części: Republikę Serbską i Federację Bośni i Hercegowiny. Miasto Novo Gorazde należy do Republiki Serbskiej i to właśnie w nim z inicjatywy burmistrza, powstał zespół folklorystyczny.

- Do tej pory podróżowaliśmy jedynie po Bośni, występ w Nowym Sączu jest naszym pierwszym oficjalnym występem zagranicznym - mówi Blagoje Cerović, dyrektor artystyczny zespołu. - Dostaliśmy wiadomość, że w ciągu trzech dni mamy przyjeżdżać. Dla tych dzieci to spełnienie marzeń i bajka, która trwa.

Tłum widzów wypełnił wieczorem halę MOSiR i oglądał wielkie widowisko przygotowane przez małych Lachów i ich słowiańskich braci.

Bogumiła Chojnowska

Wojciech Chmura

Wiatraczek

* Wenezuelczycy zgubili po drodze do Nowego Sącza walizkę, ale już się odnalazła.

* Zagraniczne grupy śpią w Nawojowej, Tęgoborzy i Gołkowicach, gdzie trwa największe bratanie, bo aż sześciu zespołów.

* Austriacy goszczą właśnie na Orawie u kamratów z zespołu "Orawianie im. Herutka".
* Jutro przyjeżdża dodatkowa atrakcja festiwalu, zespół z Tajwanu, na piątkowe koncerty.

* W sobotę nie ma prezentacji przedpołudniowych na rynku, ze względu na uroczystości święta policji.

* Grupy codziennie, w czasie relaksu, płyną łodziami po Popradzie.

* Polska kuchnia wszystkim grupom zagranicznym smakuje, choć Indonezyjczycy wieczorami raczą się jeszcze dodatkowo gotowanym ryżem z mięsem.

* Dziś rządzi dzieciarnia z Czarnogóry i nasze "Zbyrcocki" spod Babiej Góry.

(WCH)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski