Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Badania pokazały, że w sześć lat ruch pojazdów na drogach zwiększył się prawie o 60 procent

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Droga powiatowa prowadząca z Michałowic do Masłomiącej
Droga powiatowa prowadząca z Michałowic do Masłomiącej Fot. Barbara Ciryt
Michałowiccy samorządowcy po raz drugi przeprowadzili kompleksowe badania natężenia ruchu na drogach gminnych i powiatowych. Te działania mają służyć przemyślanym inwestycjom i pomóc w zapewnieniu większego bezpieczeństwa podróżującym.

Badania ruchu są potrzebne do bardziej przemyślanego prowadzenia inwestycji na drogach gminnych i powiatowych. Co wiąże się z poprawą bezpieczeństwa.

- Planując modernizację dróg i budowę chodników chcemy wiedzieć, gdzie są najbardziej potrzebne, gdzie takie zadania wykonywać w pierwszej kolejności - mówi Jarosław Sadowski, wicewójt gminy Michałowice.

- Pomiary wykonaliśmy na ważniejszych drogach gminnych oraz na wszystkich drogach powiatowych w naszej gminie. Badania na powiatowych drogach są dla nas równie ważne jak na gminnych, bo to my - jako gmina - wnioskujemy o budowę chodników przy drogach powiatowych i ponosimy większość kosztów. Dlatego chcemy wiedzieć, gdzie ruch jest duży i chodniki najbardziej potrzebne - dodaje wicewójt.

Badania kosztowały gminę Michałowice 12 tys. zł. Według specjalistów takie pomiary robi się w kwietniu i maju oraz wrześniu i październiku. W tych okresach ruch na drogach jest zbliżony do średniego ruchu w całym roku. W gminie Michałowice takie badania były kompleksowo robione w latach 2012-2013. Zadanie było wówczas dotowane z funduszy unijnych.

W jednym punkcie (na jednej drodze) takie badania natężenia ruchu są robione przez dwa dni. Na drogach w gminie Michałowice w każdym z 24 wyznaczonych miejsc zamontowano kamery, które przez dwa dni nagrywały poruszające pojazdy. Następnie na podstawie odczytu obrazu z kamer przygotowano raport, w którym określono średni dobowy ruch.

- Są też wskazane dni tygodnia, w których badania należy robić. To wtorek i środa lub środa i czwartek. Wówczas wyniki są najbardziej zbliżone do średniego ruchu w tygodniu - mówi.

W porównaniu do poprzednich badań, które robiono w 19 punktach przed sześciu laty - natężenia ruchu wzrosło w tym czasie o 58 procent. Jednak są też miejsca, w których natężenie wzrosło o ponad 200 procent. Najwięcej w Zdzięsławicach, na ul. Zgody (207 proc.). - Kiedyś była to droga dojazdowa do pól, gdy położyliśmy asfalt na jezdni, to ludzie zaczęli korzystać z niej jako skrótu do Krakowa - mówi zastępca wójta.

Ogromny wzrost ruchu jest tez w Michałowicach na ul. Dąbrowskich (176 procent) i na ul. Warszawka (140 procent). Pierwsza z tych ulic była wcześniej dziurawa. Po jej wyremontowaniu służy dojeżdżającym do Krakowa.

Natomiast najwięcej pojazdów w gminie Michałowice przejeżdża ulicą Jana Długosza w Raciborowicach. Na granicy z gminą Zielonki jest to ponad 10 000 pojazdów. Od strony Zastowa w gminie Kocmyrzów-Luborzyca jedzie przez michałowicką drogę 6 000 pojazdów. Duże natężenie jest też w Michałowicach na ulicy Komora (5759 pojazdów na dobę), ks. Mariana Pałęgi (3902) i Tatrzańskiej (3855).

Największe natężenie ruchu na drogach, gdzie nie ma wybudowanych chodników to ciąg ulic Graniczna - Komora oraz droga Raciborowice-Książniczki-Michałowice.

WIDEO: Mini cross, quad czy może elektryczna hulajnoga? Najlepsze motoprezenty na pierwszą komunię

Źródło: TVN Turbo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski