18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Arystokrata u wód

Łukasz Gazur
Hrabia Zygmunt Pusłowski, czyli pasja podróżnika zamknięta w przedmiotach
Hrabia Zygmunt Pusłowski, czyli pasja podróżnika zamknięta w przedmiotach Archiwum
Wybierzcie się w podróż razem z hrabią Zygmuntem Pusłowskim

Wybierzcie się w podróż po Europie z jednym z najbardziej znanych krakowskich arystokratów II poł. XIX wieku. Paszport na podróż do przeszłości zaklętej w przedmiotach dostaniemy od Muzeum UJ na wystawie "Arystokrata u wód. Karlsbadzkie zakupy hrabiego Zygmunta Pusłowskiego".

W Collegium Maius na zwiedzających czeka bowiem ekspozycja złożona z obiektów należących do hrabiego Zygmunta Pusłowskiego. Polski arystokrata odbył w latach 1885 - 1897 kilka wojaży do słynnego czeskiego kurortu w Karlsbadzie (Karlowe Wary). A jako wielki miłośnik sztuki przywiózł stamtąd sporo pąmiątek będących cennym świadectwem piękna epoki.

W Collegium Maius zobaczymy sporo przedmiotów z zakresu sztuki użytkowej. Będą m.in. serwisy stołowe szklane, w tym szczególne, bo właściwie kompletnie zachowane. Chodzi o zestaw o zgeometryzowanych formach, zdobiony przez Antona Hille'a, datowany na 1885 rok. Innym zachwycającym obiektem jest serwis lazurowany, wykonany w hucie szkła Ludwiga Mosera w 1892 roku.

Oprócz szkieł na wystawie eksponowane będą także srebra stołowe pochodzące z najbardziej znanych firm wiedeńskich, choćby J.C. Klinkoscha, Franza Heida czy Laidslausa Jarosinskiego, którzy przywozili swe wyroby do Karlsbadu.
Do tego ekspozycję uzupełnią też zakupione przez hrabiego Pusłowskiego meble, a także serwis porcelanowy i przedmioty niezbędne w podróży. Poznamy więc nie tylko pasję kolekcjonerską. Przekonamy się, jak podróżowało się "do wód", jak wyglądały hotele, w których zatrzymywał się hrabia.

Ogromną wartość mają także przedstawienia Marii z Moszyńskich Pusłowskiej i Zygmunta Pusłowskiego z widokami Karlsbadu.
Pałac Pusłowskich w Krakowie do dziś możemy podziwiać na ulicy Westerplatte 10. Obecnie znajduje się tam Instytut Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pałac przekazał w posiadanie Uniwersytetowi Jagiellońskiemu syn hrabiego - Ksawery.

Poniedziałek, 3 marca, godz. 16, Collegium Maius (Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski