O czym trzeba pamiętać, wyjeżdżając za granicę?

O czym trzeba pamiętać, wyjeżdżając za granicę?

Artykuł Partnera

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

O czym trzeba pamiętać, wyjeżdżając za granicę?
Świat kurczy się z roku na roku, co ułatwia podróżowanie i zachęca Polaków do odwiedzania innych krajów. Z pomocą przychodzą także tanie linie lotnicze oferujące niedrogie przeloty i ciekawe promocje. Podróżujemy więc chętnie i coraz częściej stajemy się obywatelami świata z prawdziwego zdarzenia.
O czym trzeba pamiętać, wyjeżdżając za granicę?

Czasami zdarza się jednak, że zapominamy o sprawach, które należy załatwić przed podróżą – bez nich każdy wyjazd, zamiast cieszyć odpoczynkiem i poznawaniem obcych kultur, okaże się prawdziwą klapą. Podpowiadamy o czym pamiętać, wyjeżdżając za granicę. Kilka punktów na liście organizacyjnej przed podróżą sprawi, że wycieczka dostarczy niezapomnianych emocji i będzie świetnym sposobem na oderwanie się od codziennych obowiązków.

Wizy i dokumenty

Kupując bilet lotniczy, warto sprawdzić, czy kraj, który jest celem podróży, nie wymaga wizy od Polaków. Jeśli tak, trzeba się dowiedzieć, jaki jest jej koszt oraz gdzie można ją zdobyć. Niektóre państwa pozwalają na zakup wizy bezpośrednio na lotnisku, jednak często zdarza się, że zgoda na wjazd na terytorium kraju wymaga wizyty w konsulacie lub ambasadzie. Ponadto trzeba pamiętać o zabraniu wszystkich niezbędnych dokumentów. Konieczny będzie paszport lub dowód osobisty (warto sprawdzić, na podstawie jakiego dokumentu można przekroczyć granicę danego państwa), prawo jazdy (jeśli takowe posiadamy) oraz ubezpieczenie. Przydadzą się w czasie rutynowej kontroli oraz będą nieocenione w przypadku wizyty u lekarza lub na komisariacie.

Szczepienia, leki i ubezpieczenie

Wybierając się w egzotyczną podróż, koniecznie trzeba sprawdzić listę chorób, na które należy się zaszczepić. Wiele osób ignoruje ostrzeżenia lekarzy i nie szczepi się, co często zamienia ich wymarzony urlop w koszmar. Warto więc poświęcić trochę trasu i pieniędzy na badania i szczepienia. Choroby, które nie są typowe dla naszej strefy geograficznej, mogą być dla nas wyjątkowo niebezpieczne.

Ponadto warto zabrać ze sobą apteczkę podróżną, w której znajdą się podstawowe leki. Wśród nich nie może zabraknąć preparatów przeciwbólowych oraz plastrów na otarcia i skaleczenie. Ponadto punktem obowiązkowym jest woda utleniona, która pomoże zdezynfekować drobne rany. W apteczce powinny znaleźć się także leki na biegunkę i wymioty – dolegliwości, na które często cierpimy w czasie zagranicznych podróży.

Wybierając się na wycieczkę, należy pamiętać także o ubezpieczeniu. Dostosujmy je do czasu i miejsca podróży oraz jej charakteru. Jeśli planujemy uprawianie sportów ekstremalnych podczas wyjazdu, wykupmy dodatkową polisę gwarantującą pomoc w razie wypadku w wyniku wyczynowej jazdy na rowerze czy skoku ze spadochronem. Pamiętajmy też o ubezpieczeniu, które pozwoli nam na wizytę u lekarza, gdy zajdzie taka konieczność. Przy okazji sprawdźmy listę placówek medycznych w miejscu docelowym i zanotujmy adresy. Mogą się przydać.

Roaming i numery alarmowe

Od połowy czerwca, podróżując po krajach Unii Europejskiej, nie musimy martwić się o pokaźny rachunek za telefony i SMS-y do bliskich. Możemy bowiem dzwonić bez roamingu, przez co, nawet za długie rozmowy, zapłacimy tyle samo co w Polsce (więcej informacji na ten temat można zobaczyć na stronie http://www.njumobile.pl/roaming). Ułatwienie dotyczy także numerów alarmowych. W sytuacjach kryzysowych w krajach unijnych możemy bowiem dzwonić pod znany nam od lat numer 112. Jeśli jednak wybieramy się poza granice Unii Europejskiej, sprawdźmy, ile kosztuje roaming oraz pod jakimi numerami uzyskamy pomoc. Przygotujmy listę połączeń alarmowych, która powinna być pod ręką przez cały czas trwania podróży.

Mapy i przewodniki

Mapy i przewodniki to kolejne pozycje obowiązkowe na liście rzeczy do zabrania w podróż. Warto wybrać publikacje zawierające opisy nie tylko znanych atrakcji, ale również mniejszych miejscowości i nieco zapomnianych miejsc. Przydadzą się w dłuższej podróży oraz będą zbawieniem, gdy znajdziemy się w tłumie turystów. Często warto bowiem nieco zboczyć ze szlaku i zobaczyć prawdziwe piękno określonego miejsca, a nie to reklamowane w przewodnikach. Świetnym sposobem jest również śledzenie blogów podróżniczych i przygotowanie własnej listy atrakcji. Indywidualne must see z pewnością sprawdzi się w podróży.

Pieniądze w różnej walucie

Wybierając się w podróż, dowiedzmy się, w jakiej walucie będziemy płacić oraz zaplanujmy wydatki. Warto dowiedzieć się także, gdzie korzystniej wymienimy pieniądze. Kupowanie waluty w Polsce nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Często zdarza się, że najbardziej opłacalnym sposobem na zdobycie lokalnych pieniędzy jest kupienie ich w kraju, w którym obowiązują. Co jednak zrobić, by nie zostać bez grosza przy duszy w obcym kraju? Warto wymienić minimalną ilość gotówki w Polsce, która pozwoli przetrwać pierwsze godziny zagranicą, a resztę pieniędzy kupić na miejscu. Na wypadek, gdybyśmy źle zaplanowali wydatki, zabierzmy ze sobą uniwersalną walutę taką jak euro czy dolary, jakie z powodzeniem wymienimy w większości państw na świecie. Koniecznie upewnijmy się też, że nasza karta bankowa działa poza granicami Polski!

Aparat fotograficzny i notatnik

Dzięki aparatowi fotograficznemu i notatnikowi utrwalimy wspomnienia. Miejmy je więc zawsze pod ręką, by móc robić zdjęcia i notatki na bieżąco. Pamiętajmy jednak, że fotografowanie osób bez ich zgody jest niegrzeczne, a w niektórych kulturach może być niezwykle źle odebrane. Jeśli zatem chcemy, by w kadrze znaleźli się ludzie, zapytajmy ich o zgodę. To pozwoli uniknąć wielu nieporozumień i nie sprawi przykrości osobom, które chcemy sfotografować. Dobrą wiadomością jest natomiast to, że opisywać napotkanych ludzi możemy do woli.

Dobry humor i chęć do zwiedzania

Odpowiednie nastawienie to kolejna rzecz, bez której nie obędziemy się w czasie podróży. Warto postarać się, by wszystkie problemy, codzienne obowiązki i zmartwienia zostawić za sobą. W czasie wakacji żyjmy chwilą i cieszmy się miejscami, które odwiedzamy. Złapanie dystansu z pewności ułatwi rozwiązanie spraw pozostawionych w domu.

Planowanie wakacji, szczególnie tych spędzanych w odległych krajach, wymaga nieco uwagi i koncentracji, jednak w rzeczywistości nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Sporządzenie listy spraw do załatwienia przed wyjazdem powinno rozwiązać problem. Jeśli o czymś zapomnieliśmy, nie martwmy się! Niektóre informacje możemy sprawdzić w Internecie już w czasie podróży, a poza tym... koniec języka za przewodnika. Nie bójmy się pytać i bawmy się dobrze.

Czytaj także

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama