Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Proboszcz nie zapisze, że ktoś porzuca wiarę

Grażyna Starzak
archiwum
Religia. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że nie można nakazać proboszczom dokonania w księgach parafialnych wpisu o wystąpieniu z Kościoła.

Apostaci, czyli osoby, które porzucą wiarę chrześcijańską, w księgach parafialnych figurują nadal jako katolicy. Chyba, że spełnią stawiane przez Kościół warunki. Ci, którzy nie chcą ich spełnić, uznali, że sprawą powinien się zająć Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO). Inspektor chciał zobowiązać proboszczów do umieszczenia zapisu o wystąpieniu z Kościoła w księgach parafialnych na podstawie tzw. oświadczenia woli. Sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Właśnie zapadł wyrok w tej sprawie. NSA uznał, że GIODO nie może nakazać proboszczom dokonania w księgach parafialnych wpisu o wystąpieniu z Kościoła.

Sprawa dotyczyła sześciu parafii, m.in. z Bukowiny Tatrzańskiej, ale także z Kołobrzegu i Wrocławia. Proboszczowie tych parafii w 2013 r. odmówili wpisania do ksiąg chrztu adnotacji w sprawie wystąpienia z Kościoła, na podstawie art. 60 Kodeksu cywilnego, czyli tzw. oświadczenia woli. Występując w NSA, przekonywali sędziów, że dokonanie takiego wpisu jest możliwe tylko po spełnieniu procedury przewidzianej w kościelnych dokumentach. Trzeba m.in. uzyskać swoją metrykę chrztu, odbyć rozmowę z proboszczem oraz w obecności jego i dwóch świadków zadeklarować wystąpienie z Kościoła. Dopiero potem kuria wydaje zlecenie wpisu do księgi. Kolejne tego typu sprawy są w toku, w tym 5 z terenu archidiecezji krakowskiej.

Apostazja, czyli porzucenie wiary chrześcijańskiej, to w polskim Kościele zjawisko marginalne. W archidiecezji krakowskiej w ciągu ostatnich 5 lat z Kościoła katolickiego wystąpiło ok. 200 osób. W diecezji tarnowskiej były to „incydentalne przypadki”, jak mówią tarnowscy kurialiści, dotyczą głównie emigrantów. Być może dlatego, że np. w Niemczech lub w Austrii, a także w niektórych kantonach Szwajcarii, osoby, które tam legalnie pracują i mieszkają, a są wierzące, mają obowiązek zadeklarować to i płacić na swój Kościół podatki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski