Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leczenie serca tylko w pakiecie

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Fot. Paweł Relikowski
Zdrowie. Ministerstwo chce, by szpitale gwarantowały pacjentom po zawale także pełną rehabilitację kardiologiczną.

Świadczenia łączone mają ułatwić pełny powrót do zdrowia chorym opuszczającym szpitalny oddział oraz poprawić wyniki skuteczności leczenia. Dzięki nim pacjenci nie będą skazani na tułaczkę po gabinetach w poszukiwaniu niezbędnej pomocy ze strony specjalistów i rehabilitantów.

W pierwszej kolejności zmiany objąć mają leczenie ostrych zespołów wieńcowych. Narodowy Fundusz Zdrowia za ich terapię zapłaci, jeśli placówka chorym z zawałem serca zagwarantuje również potrzebną rehabilitację. U siebie albo we współpracy z innym ośrodkiem.

Wprowadzenie już wiosną elementów łączonej opieki zapowiedział wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda. Obecnie w resorcie trwają prace nad wyceną produktów kombinowanych. - Pierwsze dwa takie projekty ogłosimy prawdopodobnie na początku marca - zadeklarował minister Łanda.

Nieprzypadkowo nowy sposób kontraktowania świadczeń najpierw ma zacząć obowiązywać właśnie w leczeniu kardiologiczynym.

Jak wskazują specjaliści, dostęp do rehabilitacji pozawałowej jest w naszym kraju utrudniony, a jego brak niweczy wysiłek kardiologów i kardiochirurgów przy ratowaniu chorym życia i przyczynia się do wzrostu odsetka śmierci spowodowanych ostrym zespołem wieńcowym.

- W przypadku zawałów rehabilitacja jest bardzo istotnym elementem procesu pełnego powrotu do zdrowia. Nasza rola to zahartowanie serca, przyzwyczajenie go do obciążeń i funkcjonowania w codziennym życiu - tłumaczy lek. med. Iwona Sumara-Stelmach, zastępca kierownika oddziału rehabilitacji kardiologicznej w krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II.

Na jej oddziale do dyspozycji pacjentów jest ponad 40 łóżek, nie zdarza się, by któreś z nich stało puste. W czasie około czterotygodniowego pobytu chorzy po zawałach serca oprócz ćwiczeń fizycznych, biorą udział w psychoterapii oraz zajęciach edukacyjnych z zakresu profilaktyki zdrowia. - Przebywając u nas pacjenci wracają do zdrowia nie tylko pod kątem fizycznym. Pracujemy również nad tym, by odzyskali równowagę psychiczną, uczymy, jak żyć po zawale, zmienić nawyki, właściwie dobrać dietę czy przyjmować leki, które część chorych, pozostawionych bez opieki, odstawia zaraz po wyjściu ze szpitala - mówi Sumara.

Dzięki zapowiedzianym przez ministerstwo zmianom w kontraktowaniu świadczeń, dostęp do tego typu rehabilitacji zagwarantowany ma mieć każda osoba z ostrym zespołem wieńcowym.

Świadczenia łączone w kardiologii to pierwszy krok w stronę skoordynowanej opieki medycznej, o którą od lat zabiegali specjaliści i której gorącym zwolennikiem jest minister Konstanty Radziwiłł. W drugiej kolejności połączoną opieką objęci mają zostać również pacjenci po zabiegach wymiany stawu biodrowego. O pakietach świadczeń mówi się także w kontekście opieki psychiatrycznej.

Dodatkowo ministerstwo rozważa wprowadzenie systemu, w którym fundamentem skoordynowanej opieki byłby lekarz rodzinny - dysponujący określoną pulą pieniędzy i odpowiedzialny za organizację leczenia pacjenta, we współpracy ze specjalistami i placówkami szpitalnymi.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski