Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego MZPN jest starszy?

Jerzy Filipiuk
Jerzy Filipiuk
Książka. Od czasu do czasu na księgarskich półkach można znaleźć publikacje przeznaczone nie dla szerokiej rzeczy czytelników, ale raczej dla koneserów danej tematyki. Dobrym tego przykładem są wydawnictwa poświęcone historii piłki nożnej.

W tym roku Małopolski Związek Piłki Nożnej obchodzi 105-lecie, choć... nie świętował 100-lecia. Realizując jednak uchwały walnego zebrania z 2012 roku, uznał powstały 25 czerwca 1911 roku we Lwowie Związek Polski Piłki Nożnej za protoplastę Krakowskiego OZPN i MZPN, dzięki czemu „postarzał się” o osiem lat. ZPPN był polską organizacją, autonomicznym stowarzyszeniem, działającym w ramach Austriackiego Związku Futbolowego i zrzeszającym polskie kluby z Galicji.

I choćby dlatego warto sięgnąć po książkę z serii „Historia Sportu” (tom trzeci) pt. „Rozgrywki piłkarskie w Galicji do roku 1914”, w której pojawia się wątek powstania ZPPN. Został on „założony przez delegatów: Czarnych, Pogoni, Cracovii i Robotniczego KS Kraków (…) W lipcu prośbę o przyjęcie do ZPPN złożyła Wisła”. Autorami książki są Piotr Chomicki (pomysłodawca serii „Historia sportu”) i Leszek Śledziona (dziennikarz sportowy, kolekcjoner odznak, kronikarz Stali Mielec). Obaj są współautorami wydawnictwa „Rozgrywki piłkarskie w Łodzi 1910-1919”.

W planach mają kolejne tego typu pozycje. W książce poświęconej rozgrywkom w Galicji nie ma barwnych opisów meczów, goli czy zawodników. Autorzy przedstawiają początki futbolu w tym regionie głównie za sprawą wyników różnych rozgrywek, składów drużyn, zestawień, podstawowych notek klubowych, biogramów piłkarzy i około 350 zdjęć. Jakość tych ostatnich, biorąc pod uwagę fakt, że pochodzą sprzed wieku, jest fantastyczna. Imponuje także bibliografia książki.

„Rozgrywki piłkarskie w Galicji do roku 1914”. Autorzy: Piotr Chomicki i Leszek Ślędziona. Wydanictwo: Nada. Liczba stron: 256. Cena: 59,90 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski