Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policjanci ostrzej karzą i jest mniej ofiar na drogach

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Na bezpieczeństwo ruchu drogowego wpłynęło zaostrzenie kar dla kierowców przekraczających dozwoloną prędkość na terenie zabudowanym i stwarzających szczególne zagrożenie.
Na bezpieczeństwo ruchu drogowego wpłynęło zaostrzenie kar dla kierowców przekraczających dozwoloną prędkość na terenie zabudowanym i stwarzających szczególne zagrożenie. Marcin Makowka
W porównaniu do ubiegłego roku początek tego okazał się znacznie bezpieczniejszy na drogach regionu. To dzięki przepisom i lepszym drogom.

Od 1 stycznia do 7 lutego 2015 roku na drogach województwa kujawsko-pomorskiego wydarzyło się 85 wypadków, zginęło 13 osób, rannych zostało 100. Policja odnotowała także 2353 kolizji, czyli zdarzeń bez ofiar.

W tym samym okresie tego roku było 61 wypadków (spadek o 25,5 proc.), zabitych zostało 12 osób (spadek o 6,7 proc.), rany odniosło 66 (34 proc.). O 19,6 proc. spadła liczba kolizji - do 1892.

Bez fotoradarów
Co sprawiło, że aż tak poprawiło się bezpieczeństwo na naszych drogach? Dlaczego statystyki są lepsze mimo faktu, że od 1 stycznia tego roku straże miejskie i gminne nie mogą już używać do dyscyplinowania kierowców mobilnych fotoradarów? Tak dobra statystyka może potwierdzać tezę wyrażoną swego czasu przez Najwyższą Izbę Kontroli , że fotoradary nie służyły poprawie bezpieczeństwa na drogach, a jedynie zwiększaniu wpływów do kas samorządowych. W naszym regionie najwięcej zarabiał na tym Urząd Gminy w Kęsowie koło Tucholi, bo jego straż najskuteczniej egzekwowała prawo do kontroli prędkości. Gdy straciła to prawo, rozwiązano ją.

Wideo: Koniec gminnych fotoradarów. "Urządzenia warte setki tysięcy złotych pilnują kurzu w piwnicy"

Źródło: TVN24/x-news

Dyscyplinuje policja
Ale trudno wprost udowodnić, że likwidacja przenośnych fotoradarów nie miała żadnego znaczenia dla bezpieczeństwa ruchu, skoro 18 maja ubiegłego roku weszły w życie znacznie ostrzejsze restrykcje za przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km na godz., zaś już od lutego policja zaczęła zatrzymywać dokumenty za stworzenie zagrożenia w ruchu drogowym.

- Moim zdaniem właśnie te dwa czynniki mocno wpłynęły na bezpieczeństwo - mówi mł. insp. Robert Olszewski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. - I przez to właśnie kierowcy jeżdżą generalnie wolniej, rozważniej. To przekłada się wprost na lepszą statystykę. I dobrze, oby nadal tak było.

Do końca ubiegłego roku kujawsko-pomorska policja odebrała za przekroczenie prędkości 475 praw jazdy. Uprawnienia zatrzymywane są obowiązkowo za to wykroczenie na 3 miesiące, po czym zwraca je właściwy dla rejestracji pojazdu urząd komunikacji (w starostwie powiatowym, urzędzie miasta). Za stworzenie zagrożenia na drodze mundurowi zatrzymali w ubiegłym roku 441 uprawnień, a o tym czy i kiedy kierowcy je odzyskają, decyduje sąd.

Przeczytaj także: Pijani kierowcy miejcie się na baczności! Policjanci dbają o bezpieczeństwo na drogach [zdjęcia]

Lepsze drogi i chodniki
- Na poprawę bezpieczeństwa wpływają także zabiegi zarządców dróg - stwierdza Tomasz Okoński, rzecznik prasowy bydgoskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - W ostatnich latach staraliśmy się - i nadal to robimy - separować ruch pieszy i rowerowy od samochodowego. Stąd coraz większa liczba i długość chodników i dróg rowerowych. Stąd coraz więcej oznakowanych i wyposażonych w aktywne znaki ostrzegawcze przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych.

W tym roku GDDKiA będzie kontynuowała budowę ponad dwukilometrowego ciągu pieszo-rowerowego w Dolnej Grupie na drodze krajowej nr 16, a także w Kotomierzu (600 m) na drodze nr 56.

Prace związane z ulepszeniem infrastruktury drogowej mogą przyspieszyć, gdy w finansowanie tych zdań włączą się władze samorządowe.

- W naszym resorcie trwają analizy obowiązujących przepisów pod kątem możliwości dofinansowania przez gminy zadań na drogach krajowych. Wynikiem tej analizy może być projekt zmian obowiązujących w tym zakresie przepisów - wyjaśnia Elżbieta Kisil, rzecznik prasowy Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska