Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alergicy czują wiosnę. Zaczęły pylić drzewa

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Przyroda. Rozpoczął się sezon pyłkowy - informują specjaliści z Zakładu Alergologii Klinicznej i Środowiskowej Collegium Medicum UJ.

W powietrzu występują teraz ziarna pyłku drzew wczesnowiosennych: olszy i leszczyny. Stężenie pyłku tych drzew jest wysokie, a będzie zmienne, zależnie od aury - podczas opadów ma spadać. Pojawiły się też pierwsze ziarna pyłku cisu, ale ten nie jest dokuczliwy dla alergików.

- Tym razem leszczyna, nietypowo, zaczęła kwitnąć już na przełomie roku. Ale potem przyszła zima. Właściwy sezon pyłkowy zaczyna się teraz - mówi dr hab. Dorota Myszkowska z Zakładu Alergologii Klinicznej i Środowiskowej UJCM.

Specjaliści podkreślają, że wprawdzie nagle nie stajemy się alergikami, jednak można w danym sezonie zacząć odczuwać objawy alergii. Wydzielina wodnista z nosa, kichanie, świąd nosa, spojówek, łzawienie z oczu - oto te objawy. Gdy obserwuje się je przez dwa, trzy sezony i nie jest to infekcja, która przechodzi po kilku dniach, wybierzmy się do specjalisty.

Zdiagnozowani alergicy powinni unikać ekspozycji na to, na co są uczuleni. Na przykład gdy pyli leszczyna, uczulony powinien omijać miejsca, gdzie są skupiska tych drzew - w parku Jordana, Lasku Wolskim. Można też teraz rozważyć wyjazd w Tatry, gdzie okres wegetacyjny jest przesunięty o ok. 2-3 tygodnie. W sezonie pyłkowym, po przyjściu do domu po pobycie na zewnątrz, warto przemyć twarz, przepłukać spojówki wodą, użyć tzw. sztucznych łez.

Tygodniowe komunikaty pyłkowe dla Małopolski są publikowane na stronach: www.krakow.pios.gov.pl czy www.toksy-alergo.cm-uj.krakow.pl. Jak informuje dr Myszkowska, trwają prace nad tym, by uruchomić w tym sezonie na stronie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej bardziej rozbudowane komunikaty, przygotowywane także na bazie prognoz meteorologicznych.

Nie tylko alergicy poczuli już wiosnę. Miłośnicy ptaków donoszą, że obserwują budowy gniazd. W Krakowie informacje o takich obserwacjach płyną np. z Bieńczyc czy z ul. Lea, gdzie sroki budują już nowe lub reperują stare gniazda.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski