Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Specjalista zdalnie zbada chorego

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Archiwum
Zdrowie. Małopolscy pacjenci pierwsi w kraju będą mogli skorzystać z telekonsultacji lekarzy rodzinnych z kardiologami i geriatrami

Realizację telekonsyliów finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia rozpoczęło krakowskie Centrum Medyczne iMed24, wchodzące w skład spółki Comarch Healthcare.

Z porad kardiologów i geriatrów zatrudnionych w centrum, już od przyszłego tygodnia będą mogli skorzystać pacjenci czterech poradni podstawowej opieki zdrowotnej. Na współpracę w ramach projektu telekonsultacji zdecydowały się dotychczas ośrodki w gminach Słaboszów, Charsznica, Kozłów, a także Rzezawa.

- Utworzone przez nas centrum konsultacyjne jest pierwszym oficjalnym wykorzystaniem telemedycyny w Polsce. Wierzymy, że niedługo pojawią się kolejne obszary, w których będzie możliwość zastosowania takich rozwiązań - mówi Piotr Piątosa, prezes zarządu spółki Comarch Healthcare.

Uruchomienie innowacyjnego systemu porad lekarskich udzielanych zdalnie umożliwiło zarządzenie NFZ wydane jesienią ubiegłego roku. Telekonsultacje lekarza rodzinnego ze specjalistami mogą odbywać się w zakresie kardiologii oraz geriatrii. Rozwiązanie w sposób szczególny jest dedykowane gminom wiejskim, gdzie pacjenci nie są przyjmowani przez lekarzy specjalistów w ramach kontraktu z funduszem.

Do realizacji zdalnych konsultacji prowadzonych przez Centrum Medyczne iMed24 posłuży specjalne oprogramowanie informatyczne, stworzone od podstaw przez przedstawicieli spółki. Konsylia będą odbywać się w obecności pacjenta. - Poradnia, która chce uczestniczyć w naszym projekcie, musi być wyposażona w komputer z dostępem do internetu. Resztę potrzebnego sprzętu i infrastrukturę zapewniamy my - tłumaczy lek. med. Joanna Drożdż-Gradzikiewicz, dyrektor Centrum Medycznego iMed24.

Jeśli lekarz rodzinny uzna, że jego pacjent wymaga konsultacji np. kardiologa, będzie miał możliwość zdalnego przekazania przebywającemu na dyżurze w centrum konsultacyjnym specjaliście wyników wywiadu lekarskiego oraz podstawowych badań - EKG i osłuchania stetoskopem. Kardiolog wyświetli zapis EKG na swoim monitorze, a tonów serca wysłucha przy pomocy specjalnych słuchawek stetoskopowych - identycznych jak te, używane przez lekarza POZ w bezpośrednim kontakcie z pacjentem.

Na żywo będzie miał również możliwość przekazania swoich uwag i zaleceń względem badanego chorego.

- Oczywiście telekonsylia będą odbywać się zgodnie z zaplanowanym grafikiem. W związku z tym posłużą pacjentom planowym, w stanie stabilnym albo już leczonym kardiologicznie, którzy potrzebują korekty swojej terapii - mówi dyrektor Gradzikiewicz.

Dzięki telekonsultacjom pacjenci z terenów wiejskich zyskają dostęp do kardiologów i geriatrów bez konieczności podróżowania do innych miejscowości, gdzie takie porady są oferowane w ramach funduszu. System pozwoli również na skrócenie czasu oczekiwania na wizytę u specjalisty, zmniejszenie ich kosztów oraz rozwój kompetencji samych lekarzy POZ, będących w stałym kontakcie z kardiologami i geriatrami.

Kontrakt podpisany z NFZ przez krakowskie centrum pozwala na zrealizowanie kilkudziesięciu zdalnych konsyliów miesięcznie. Szkolenia w poradniach, które zdecydowały się na współpracę z placówką, ruszą już dziś. Pierwsze rzeczywiste telekonsultacje zaplanowano na przyszły piątek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski