Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oszuści ze śląskiego działali w całym kraju. Kradli "na złote monety" i "na paszport" [ZDJĘCIA]

Bartosz Pudelko
Bartosz Pudelko
Katowiccy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy na terenie całej Polski prowadzili przestępczy proceder. Mieszkańcy Sosnowca oszukiwali i okradali przechodniów korzystając z metod "na złote monety" i "na paszport". Wyłudzili w ten sposób kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Dwaj mieszkańcy Sosnowca, mężczyźni w wieku 38 i 64 lat, usłyszeli łącznie 32 zarzuty oszustw dokonanych na terenie w całym kraju. Wpadli w wyniku dochodzenia prowadzonego przez Wydziału Do Spraw Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Pszczynie. Zatrzymani związani są ze środowiskiem pseudokibicowskim.

Mężczyźni wyłudzili w ten sposób kilkadziesiąt tysięcy złotych. Zostali już tymczasowo aresztowani. W jaki sposób oszukiwali?

Korzystali z dwóch metod. Pierwsza to tzw. na portfel lub paszport. Polegała ona na tym, że oszuści typowali i obserwowali osoby wypłacające gotówkę w bankach. Następnie przed placówką zaczepiali je, wręczając portfel lub paszport, który rzekomo im wypadł. Kiedy okazywało się, że portfel nie jest własnością zaczepionej osoby, na miejscu pojawiał się „prawdziwy” właściciel. Mężczyzna, strasząc wezwaniem policji, pomawiał osobę o kradzież i informował, że jego banknoty były oznaczone. Następnie prosił o pokazanie posiadanych pieniędzy. Zaczepione osoby, chcąc uniknąć oskarżenia o kradzież, pokazywały pieniądze, które przed chwilą wypłaciły z banku. Wtedy oszust, podczas przeglądania banknotów, niepostrzeżenie ukrywał część pieniędzy.

W drugiej metodzie - „na złote monety” - oszuści również obserwowali osoby wypłacające gotówkę w banku, a następnie proponowali im zakup rzekomo złotych monet. Oszust tłumaczył, że jest Rosjaninem i właśnie został okradziony. Jedyne co mu pozostało, to wartościowe złote monety. Faktycznie były to specjalnie spreparowane przez przestępców bezwartościowe monety. Podczas rozmowy do dyskusji włączał się „przypadkowy przechodzień” - drugi wspólnik. Poprzez stosowanie różnych technik wzbudzających zaufanie - w tym rzekomą wizytę u pobliskiego jubilera - udawało się im w końcu przekonać swoje ofiary, że oferowane monety są warte dużo więcej, niż zaproponowana kwota. Często oszukane osoby traciły w ten sposób wszystkie wypłacone z banku pieniądze.


*Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!