Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Racibórz walczy ze smogiem ulotkami: Szanowny sąsiedzie...

Aleksander Król
Racibórz walczy ze smogiem ulotkami: Szanowny sąsiedzie...
Racibórz walczy ze smogiem ulotkami: Szanowny sąsiedzie...
Szanowy sąsiedzie, sprzątaj nieczystości po swoim psie i nie spalaj śmieci w swoim piecu. Zasady owe zastosuj sam albo wyegzekwuje je straż miejska - ulotka o takiej treści to nowy oręż w walce ze smogiem w Raciborzu.

“Szanowna sąsiadko, szanowny sąsiedzie! Jest nam niezmiernie miło, że możemy tu wspólnie mieszkać i że jesteś z nami. Jednak by radość ta mogła być pełna i niczym nie zmącona: sprzątaj nieczystości po swoim psie, zadbaj o czystość naszej wspólnej przestrzeni, dbaj o swoją posesję i otoczenie, nie spalaj śmieci w swoim piecu, nie zatruwaj nas, segreguj odpady! Zasady owe możesz zastosować sam lub wyegzekwuje je zgłoszona interwencja do Straży Miejskiej bądź Policji” - ulotki o takiej treści przygotował magistrat dla mieszkańców, by ci wrzucali je do skrzynek swoich nieporządnych sąsiadów. Ulotka to nowy oręż miasta ze smogiem i psimi odchodami.

- To swego rodzaju żółta kartka dla sąsiada. Czasem mamy opory powiedzieć coś wprost sąsiadowi, a donoszenie źle nam się kojarzy, z minioną epoką. Ta ulotka ma pomóc. Można wziąć ją z magistratu i wrzucić sąsiadowi do skrzynki. To takie delikatne upomnienie, przed podjęciem bardziej zdecydowanych kroków - mówi Mirosław Lenk, prezydent Raciborza.

Tłumaczy, że takie ulotki podpatrzono w Gdańsku i warto spróbować. Dodajmy, że na ulotce można zaznaczyć krzyżykiem w pustym kółeczku, której zasady powinien w szczególności przestrzegać sąsiad - sprzątania po psie, czy też niepalenia odpadami w piecu. Czy to pomoże?

Przedstawiciele Raciborskiego Alarmu Smogowego założonego z inicjatywy RSS Nasze Miasto mają wątpliwości. - Problem jakości powietrza jest wciąż bagatelizowany, dlatego każda akcja informacyjna jest dobra. Ale żadne “ulotkowanie”, żadna akcja edukacyjna, nie zastąpi twardych działań - mówi Dawid Wacławczyk, angażujący się w prace alarmu smogowego. Tłumaczy, że miasto powinno m.in. 2-3 krotnie zwiększyć wydatki na dofinansowania do wymiany kotłów, a także skupić się na podłączaniu budynków do miejskiego ciepła.

- Musi też powstać skuteczny system kontroli tego, czym palimy. Nie rozumiem idei tworzenia harmonogramu kontroli i informowania, kiedy strażnicy będą sprawdzać daną dzielnicę - mówi Wacławczyk. Dodaje, że “Alarm” sprowadzi w lutym do miasta mobilną stację pomiarów i będzie na bieżąco monitorował zawartość szkodliwych substancji w powietrzu. - W Raciborzu nie są wykonywane żadne pomiary. Z WIOŚ-iu dostajemy tylko informację, że jest u nas “podobnie” jak w Rybniku czy Kędzierzynie-Koźlu. Musimy mieć precyzyjne, stałe dane, po to by przekuć je na działania. Nie może być tak, że wielkie biegi organizuje się, kiedy normy pyłów są znacznie przekroczone. Albo że dzieci ćwiczą wówczas na dworze. Takie dwie lekcje wuefu są jak paczka fajek - mówi Wacławczyk. Ma nadzieję, że działania miasta na ulotce się nie skończą.

Lenk zapewnia, że tak nie będzie. - W tym tygodniu spotkałem się z prezesem PEC-u, w kolejnym znów się spotykamy. Rozmawiamy o tym, co zrobić, by podłączyć do ciepła zbiorczego jak najwięcej budynków. Bo wspieranie pojedynczych instalacji niewiele nam da - mówi Lenk.


*Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!