Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

"Włosy stają dęba" - mówią kupcy po lekturze ministerialnego...
  • Aktualizacja

"Włosy stają dęba" - mówią kupcy po lekturze ministerialnego projektu ustawy o podatku od sklepów

"Włosy stają dęba" - mówią kupcy po lekturze ministerialnego projektu ustawy o podatku od sklepów "Włosy stają dęba" - mówią kupcy po lekturze ministerialnego projektu ustawy o podatku od sklepów

(© PIOTR MIZERSKI )

„Po lekturze tych przepisów włosy stają dęba” – mówią małopolscy kupcy. Dotarliśmy do ministerialnego projektu ustawy o podatku od sklepów. Nie znają go nawet posłowie PiS, którzy mieli nad nim pracować.

Poznaj projekt Ministerstwa Finansów ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej [PDF]


Czy polski rząd odwrócił się od polskiego handlu? – pod takim hasłem protestują w całej Polsce rodzimi kupcy. Chodzi o ustawę o nowym podatku od sprzedaży detalicznej, której założenia przedstawił w poniedziałek minister finansów Paweł Szałamacha. Kupcy twierdzą, że konsultacje społeczne z posłami PiS, w których uczestniczyli w ostatnich tygodniach, były kompletną fikcją.

- Poseł Adam Abramowicz, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego, który rzekomo pracował nad tą ustawą i prowadził konsultacje, wyznał nam wczoraj, że… nie zna szczegółów projektu ogłoszonego przez resort finansów! W ogóle nie widział go na oczy. A rozwiązania w tym projekcie są całkowicie sprzeczne z tym, co ustaliliśmy podczas rozmów z udziałem premier Beaty Szydło, wicepremiera Mateusza Morawieckiego, ministra Henryka Kowalczyka oraz samego Pawła Szałamachy – oburza się Wojciech Śliwa, właściciel sieci delikatesów w Małopolsce, członek specjalnej grupy roboczej, powołanej przy Parlamentarnym Zespole.

WIDEO: Mateusz Morawiecki o podatku od supermarketów: Chodzi o to, by mieć w niedzielę więcej czasu dla rodziny

Źródło: TVN24/x-news

- Ustawa miała wyrównać szanse polskiego handlu tradycyjnego w walce z zagranicznymi dyskontami i hipermarketami. Tymczasem w założeniach ustawy tego nie widzimy i jesteśmy tym bardzo rozczarowani – mówi Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu, zrzeszającej ponad 30 tysięcy polskich kupców. Na spotkaniu w warszawskim sklepie spółdzielczej sieci „Społem”, która też czuje się zagrożona nowym podatkiem, wyraził nadzieję, że ostateczne zapisy ustawy się zmienią i będą korzystne dla polskiego handlu tradycyjnego.

- Ministerstwo Finansów wciąż nie opublikowało projektu całej ustawy – zastrzegł Ptaszyński.

– Po lekturze jej zapisów włosy stają dęba! Ustawa jest dokładnie odwrotna do założeń jakie deklarowano na spotkaniach z nami – komentują na gorąco małopolscy kupcy. Dodają z niepokojem, że „paragrafy są chyba celowo nieostre, żeby skarbówka mogła je dowolnie interpretować i ścigać wszystkich po uważaniu”. – To potwornie niebezpieczne dla przedsiębiorców – przyznaje Śliwa.

Ministerialny projekt zakłada, że płatnikami nowego podatku od obrotów (obowiązującego równolegle z podatkiem dochodowym) będą wszystkie sklepy, których miesięczny przychód przekroczy 1,5 mln zł netto miesięcznie. Mniejsi kupcy będą z podatku zwolnieni.

Projekt przewiduje trzy stawki podatkowe: 0,7 proc. od przychodów płacić będą sklepy i sieci handlowe osiągające obrót do 300 mln zł miesięcznie, a 1,3 proc. obowiązywać będzie od nadwyżki ponad tę kwotę. Najwyższa stawka, 1,9 proc., ma być uiszczana „od przychodów ze sprzedaży detalicznej prowadzonej w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy”.

Zdaniem PIH, proponowana przez ministra kwota wolna od podatku jest zdecydowanie za niska: płatnikami daniny będą małe i średnie polskie sklepy, co podetnie im skrzydła; wiele wręcz będzie musiało zwinąć interes. Kupców bulwersuje też opodatkowanie sieci franczyzowych (jak Lewiatan czy Stokrotka), które jako jedyne stawiają dziś czoła ekspansji zagranicznych potentatów, zwłaszcza dyskontów (Biedronka, Lidl, Netto). Największe kontrowersje wzbudził jednak „karny” podatek od handlu w weekendy, zwłaszcza w soboty. To ulubiony dzień Polaków na zakupy.

Resort finansów tłumaczy, że musi jakoś wyciągnąć podatki od wielkich sieci handlowych, podejrzewanych o wyprowadzanie zysków z Polski. Podatek obrotowy to jedyny sposób. Dzięki zwolnieniu nie uderzy on w najmniejsze sklepy. Natomiast nie może inaczej opodatkować sieci polskich i zagranicznych, bo byłoby to nierówne traktowanie podmiotów i zostałoby zaraz zablokowane przez Komisję Europejską.

Dokładnie tak stało się na Węgrzech, gdzie rząd próbował wprowadzić tzw. „podatek Tesco”, uderzający głównie w dominującą tam brytyjską sieć. Ostatecznie musiał z tego zrezygnować i wszyscy płacą taki sam podatek – 0,1 proc. od obrotów. To siedem razy mniej niż będą musiały płacić małe i średnie polskie sklepy w dni powszednie i 19 razy mniej od proponowanej przez ministerstwo finansów „karnej” stawki weekendowej.

- Taka konstrukcja podatku dramatycznie odbije się na kondycji finansowej i możliwościach rozwoju małych i średnich polskich sklepów – uważa Wojciech Kruszewski, prezes polskiej sieci sklepów Lewiatan. Jego zdaniem w przypadku wielu firm czy spółdzielni wydatek rzędu 0,7 proc. miesięcznie to duża kwota. - A gdy dodamy do tego opodatkowanie za handel w weekendy, sklepy będą realnie obciążone opłatą 1 proc. - dodaje.

Rentowność małych polskich firm handlowych wynosi ok. 0,5 proc., więc z powodu podatku znajdą się pod kreską. Natomiast zagraniczne dyskonty, których rentowność jest wielokrotnie wyższa, nie odczują wpływu tego podatku. Wbrew deklaracjom rządu i prezydenta Andrzeja Dudu, „danina od marketów” nie przyczyni się do wyrównania szans dla polskich firm.

Ucierpią także sieci franczyzowe. W większości przypadków w Polsce oznaczają one po prostu wspólne logo, które indywidualnym przedsiębiorcom daje większą rozpoznawalność – np. Społem. Mniejsze sklepy zrzeszają się w takich sieciach, bo razem jest im łatwiej przeciwstawić się sile dyskontów – robią wspólnie zakupy, aby mieć u dostawców niższe ceny, mają wspólne strategie promocyjne, czy programy lojalnościowe.

Organizatorzy sieci nie sprzedają towarów do zrzeszonych sklepów – pośredniczą tylko pomiędzy producentami, hurtownikami i sklepami w organizacji wsparcia marketingowego. Organizatorzy, hurtownicy i sklepy to oddzielne podmioty gospodarcze, organizator sieci nie zna obrotów detalicznych uczestników sieci. Tymczasem zgodnie z projektem Szałamachy, nowy podatek miałaby płacić cała sieć.

- To karanie sklepów polskich sklepów za przynależność do sieci, za to, że współpracują w walce z dyskontami i hipermarketami. Nadmiernie obciążone sklepy mogą rezygnować z przynależności do sieci, a to cofnie polski handel do stanu sprzed 20 lat – uważa Wojciech Kruszewski.

Polscy kupcy są przekonani, że po wprowadzeniu proponowanych rozwiązań handel w weekendy zostanie zdominowany przez obce sieci hipermarketów i dyskontów, bo tylko one będą mogły sobie pozwolić na zapłacenia karnej daniny.
W piątek kupcy mają się spotkać z ministrami Szałamachą i Kowalczykiem.

Poznaj projekt Ministerstwa Finansów ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej [PDF]

61

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Wkrótce następne podwyżki podatków i innych opłat. ???!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

+3 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Drugi Sort tj. Gorszy Sort (gość)  •

Wczoraj nasza firma otrzymała fakturę za badania okresowe podnośników samochodowych, wystawioną przez monopolistyczny UDT. Ostatnio płaciliśmy 157 zł za 1-podnośnik, a teraz 380 zł PODWYŻKA WYNIOSŁA ponad 140 % (słownie: sto czterdzieści procent !!!!). Cała jego praca polegała na przeglądnięciu dokumentacji prowadzonej przez naszego konserwatora, wypiciu kawy i naklejeniu naklejek na 8-podnośnikach. Czas pobytu w naszej firmie 2-godziny, a faktura to ZALEDWIE 3.240 ZŁ netto !!!!!!!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

zamkniete sklepy

+3 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wladek (gość)  •

co porownujesz durniu do innych krajow...moja generacja wychowala sie w okresie,kiedy moge robic zakupy kiedy chce!!!nie zapomiaj pisowski urzedniku,ze wielu z nas parcuje 6 dni i tylko w niedziele mozemy robic zakupy!!!! nam niedziel nie organizujcie a wasze frazesy rodzina,dzieci....sa ohydne!!Tak wam rydzyk kaze mowic,mysli,ze bedziemy chodzic do kosciola i jego dochody sie zwieksza?Koscioly w takim razie powinny byc tez zamkniete!!! Dlaczego ci w sutannach chca nam krasc czas i wyludzac datki na nich!!!Niedlugo kosioly beda i tak puste...

odpowiedzi (0)

skomentuj

podatki

+3 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

igor (gość)  •

pis to zlodzeieje chcac zrealizowac swoje obietnice dla motlochu,bedzie okradal nasze kieszenie,bankow,firm!!! Placcie ze swoich zzyskow na te wasze komunistyczne,durne obiecanki!
Od organizowania nam niedziel odczepcie sie..25 lat sklepy byly otwarte.jezeli tak sie martwicie o nas..to co z tymi co pracuja w szpitalach,domach starcow itd,koscioly tez powinny byc w takim razie pozamykane,pasibrzuchy robia wlasnie w niedziele kase!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

"Małopolscy Kupcy S.A." Co to za koncern?

+4 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Krakus (gość)  •

"Małopolscy Kupcy S.A." Gdzie ta firma jest zarejestrowana? W Niemczech czy w jakims egzotycznym raju podatkowym?

skomentuj

Nie rób tu nagonki, płatny gadzinowcu

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Wkurzona (gość)  •

Styl i metody jak za Stalina. Może jeszcze upaństwowisz cały handel i będzie super. Ocet, ćw oku.

odpowiedzi (0)

skomentuj

...

+3 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gość (gość)  •

Zajmij się sobą, pier dol buraczany łbie.

odpowiedzi (0)

skomentuj

lepsi

+2 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

z nich kupcy (gość)  •

niz norma przewiduje, dawniej handlarzami ich zawno, teraz swiatowe paniska pelna geba.

odpowiedzi (0)

skomentuj

?

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gość (gość)  •

Co to "zawno" ?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Rzad

+4 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wujek (gość)  •

Wyglada na to że znowu miało być tak pięknie a w d... dostali Ci najsłabsi , przecież podatki miały płacic hiprmaarkety i dyskonty , a podatek miał wyrównać szanse .....

odpowiedzi (0)

skomentuj

mowil wuj wo wuja

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

sluchajze moj wuju (gość)  •

ja wiaderko wody podnosze na schody

odpowiedzi (0)

skomentuj

zrob rzad

+1 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

i odejdz wuju (gość)  •

stad

odpowiedzi (0)

skomentuj

znowu ojejnik

+7 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

o jej o jej biedni kupcy (gość)  •

bieda z nedza dla nich bedzie

odpowiedzi (0)

skomentuj

A myślałem że DP jest obiektywny.

+6 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

K.. (gość)  •

A tu czytam opinie tylko jednej strony w tej sprawie, bez komentarza ze strony rządu. Po takiej treści ciężko sobie wyrobić obiektywna opinie.

skomentuj

Jest stanowisko rzadu i Morawiecki

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

pytacz (gość)  •

Czego jeszcze trzeba? zakorkowania mordy kupcom i podania jedynie slusznej prawdy, ze wszyscy sie wzbogacimy na podnoszeniu podatkow? Jak w tv pis?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Polska

+9 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gość (gość)  •

Ogólnie to prowadzenie firmy z każdym rokiem staje się coraz droższe i coraz bardziej skomplikowane, już teraz firmy wydają ogromne kwoty na prowadzenie księgowości, wypełnienie wszystkich potrzebnych urzędnikom dokumentów, kontrole, do tego czasem jakiś podły pracownik albo złodziej, ciągłe zabieganie o kontrahentów, powoduje, że po prostu sprzedaje się firmy zagranicznym koncernom (Can Pan, prezes zmarł na zawał, a spadkobierca, sprzedał firmę, Kamis sprzedany zagranicznemu holdingowi itd itd)
Tylko nieliczny decydują się na rozwój firmy, a nasze państwo nie daje wsparcia, wręcz odwrotnie, to jedna z "pijawek" która chce wyrwać jak najwięcej dla siebie, nie dając poczucia bezpieczeństwa ze strony choćby nawet przestępców. Także wiecej papierologi i niejasnych przepisów, to napewno przyczyni się wzrostu zamożności Polaków.

skomentuj

teraz

+4 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

dopiero kupcze (gość)  •

zes sie zreflektowal ? Do tej pory bylo przeciez wszysto cacy i nikt nie protestowal , a cukiernicy z pewna specjalizacja, rozwijali sie w zawrotnym tempie.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Myślisz

+3 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

o (gość)  •

robieniu loda?

odpowiedzi (0)

skomentuj

lodow lodow

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

eureka szanowny panie (gość)  •

nie mam kudlatych mysli

odpowiedzi (0)

skomentuj

...

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gość (gość)  •

Za dużo obserwujesz, może trzeba Ciebie zacząć pobserwować?

odpowiedzi (0)

skomentuj

tez mi towarzystwo

+4 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

lisem lub stokrotka (gość)  •

sie podpierajace

skomentuj

u was wszystko prostsze: 19 proc. wyborcow, a JEDEN mózg

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

jaro (gość)  •

i to stary, glupi i niekochany.

odpowiedzi (0)

skomentuj

mi też się marzy oceanarium

+12 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

podatnik (gość)  •

Zastanawia mnie, komu coś ktoś obiecał, że w końcu powstała ustawa, która jest gwoździem do trumny dla resztek polskich przedsiębiorców

skomentuj

Polska

+7 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gość (gość)  •

Szkoda szkoda, ale w Polsce przedsiębiorców się nie lubi.

odpowiedzi (0)

skomentuj

frankfurterek

+2 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

czy berlinek (gość)  •

sie nazarles

odpowiedzi (0)

skomentuj

Opinia

+6 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

zx (gość)  •

Idiotyzm DP !!!!

A może by tak DP zapytał zwykłych mieszkańców, czy chcą płacić podatki !

skomentuj

to właśnie będziesz płacić od przyszłęgo miesiąca

+7 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

podatnik (gość)  •

kupując pomidora w sklepie w sobotę zapłacisz dodatkowe myto dla 500+ od przyszłego miesiąca

odpowiedzi (0)

skomentuj

i dobrze , zaplace

+8 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

bo na swoich pojdzie (gość)  •

a nie na Niemca durny sloju pelen loju.

odpowiedzi (0)

skomentuj

kłamczuch?

+4 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gość (gość)  •

Tak tak, a pewnie w biedronce co tydzień albo w Lidlu;)

odpowiedzi (0)

skomentuj

idio ta?

+3 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gość (gość)  •

Podobno już banki podniosły opłaty, łącznie z "polskim" bankiem kierowanym.
Ale głupim to się nie przetłumaczy, czy on mieszka na wsi, czy w mieście, to nie jest ważne.
Najlepsze jest to w tym, że tam jest najtaniej i wszyscy Polacy się tym jedzeniem żywią, dziwne też, żeby człowiek który stworzył jedną z największych firm w Polsce nie miał dużo pieniędzy z tego, jak są przypadki, że jeden adwokat potrafi się dorobić ogromnego majątku, a co dopiero firma z obrotem ok 34 mld zł.

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 »