Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sułoszowa, Wielmoża. Przemeldowali mieszkańców

Barbara Ciryt
W Sułoszowej zamiast, jak było dotąd, działów wsi, wprowadzono nazwy ulic. Ludzi przemeldowano
W Sułoszowej zamiast, jak było dotąd, działów wsi, wprowadzono nazwy ulic. Ludzi przemeldowano Fot. Ewa Tyrpa
W dwóch wioskach wprowadzono nazwy ulic. Mieszkańcy zmienili adresy, chociaż nie było przeprowadzek. Teraz ludzie muszą wymienić część dokumentów i powiadomić o zmianach niektóre instytucje

Większość mieszkańców gminy została przemeldowana pod nowe adresy. Z ok. 6 tys. osób tylko ponad 600 nie dosięgły tegoroczne zmiany. To dlatego, że w Woli Kalinowskiej ulice zostały wprowadzone już wcześniej.

Z początkiem tego roku nazwy otrzymały ulice w Wielmoży, liczącej ponad 1,5 tysięcy mieszkańców oraz Sułoszowej (składającej się z trzech sołectw), gdzie około 3,7 tysiąca osób. Z tym wiążą się zmiany dokumentów, w tym m.in. zmiany w zapisach dotyczących działalności gospodarczych.

O wprowadzeniu nazw ulic mieszkańcy decydowali w ubiegłym roku, były zebrania i konsultacje. Nazwy w znacznej mierze proponowali sami.

- Nie było raczej problemów i wielu negatywnych opinii dotyczących samego wprowadzania nazw, a raczej dyskusje na temat tego, jak nazwać ulice - mówi Waldemar Gorajczyk, sołtys Sułoszowej działu I, bo wieś jest podzielona na trzy sołectwa.

Z tym podziałem Sułoszowej, jednej z najdłuższych wsi w Polsce, były spore kłopoty.

- Miejscowość jest na tyle duża, że została podzielona na trzy działy. W każdym numery domów zaczynały się od początku, czyli od 1 do tylu ile było domów w danym dziale. Ponadto w dwóch przysiółkach też numery zaczynały się od 1. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji upominało nas, że według wykazu nazw miejscowości w Sułoszowej po pięć razy powtarzają się te same numery domów - mówi Stanisław Gorajczyk, wójt gminy Sułoszowa.

Szef gminy zaznacza, że formalnie działy Sułoszowa I, II, III już nie funkcjonują, jednak są wciąż trzy obręby geodezyjne, odpowiadające trzem sołectwom. Dla mieszkańców wciąż ten podział istnieje - w ten sposób zwyczajowo określają sobie miejsce wioski. Ponadto np. drużyny OSP są rozróżniane ze względu na działy I, II i III.

Od początku roku w gminie było sporo zamieszania z nowymi adresami, bo niektórzy chcieli szybko wymienić dokumenty i poinformować różne instytucje o zmianach adresów.

Nazwy ulice wybrano na zebraniach wiejskich. W Sułoszowej, obok Krakowskiej, Olkuskiej, są np. Wichrowe Wzgórza, gdzie - jak mówią mieszkańcy, dość mocno wieje. Są też Zielone Wzgórza, jest ulica Zamkowa, Nad Źródłem, a w drugiej części wioski jest również Źródlana, Słoneczna, Kasztanowa, a nawet Cyprysowa. Jak mówi sołtys Gorajczyk, na ul. Kasztanowej rosną kasztany, ale na Cyprysowej cyprysów na razie nie ma.

W Wielmoży są m.in.: Wesoła, Widokowa, Spokojne, Stara Wieś, Długa, Krótka i Poprzeczna, ale jest też Dolina Zachwytu oraz Alternatywy. Mieszkańcy mówią, że zmiany wprowadzają na razie utrudnienia. - Są pewne koszty związane z wymianą dokumentów, ale nazwy ulic chyba wprowadzą pewien porządek, bo numery domów były rozrzucone, nie były w kolejności - mówi jedne a mieszkanek Wielmoży.

Sołtys Sułoszowej II Leszek Gęgotek mówi, że oficjalnie mieszkańcy raczej nie kwestionują potrzeby wprowadzania nazw ulic, chociaż mówią o uciążliwościach związanych ze zmianą dokumentów. - Teraz jest trochę zamieszania, ale liczymy, że ostatecznie wyjdzie to na dobre. Ludzie odbierają tabliczki z nowymi numerami domów, ale nie wszystkie jeszcze dotarły, wiec niektórzy dopytują i niecierpliwią się - mówi sołtys Gęgotek.

Mieszkańcy zostali przemeldowani z urzędu; tego nikt nie musi robić indywidualnie i nie musi wymieniać dowodu osobistego. Natomiast trzeba złożyć informacje o zmianie adresu w Urzędzie Skarbowym, a producenci rolni - w powiatowym oddziale Agencji Restruktury- zacji i Modernizacji Rolnictwa.

- Do tej pory, wypełniając druki dla agencji nasi rolnicy mieli sporo kłopotów, bo system nie przewidywał dla Sułoszowej wpisywania działów. Trzeba było to wprowadzać ręcznie, podpisywać jako uzupełnienie i tłumaczyć się w urzędach - zaznaczają sołtysi Sułoszowej.

O obecnych zmianach trzeba też powiadomić operatora sieci telefonicznej, dostawcę gazu i prądu. Natomiast dostawcę wody i odbiorcę ścieków powiadomi urząd gminy. Osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą dokonać zmian - osoby fizyczne we wpisie w gminie, a osoby prawne w sądzie w KRS. Emeryci i renciści są zobowiązani do poinformowania o nowym adresie ZUS lub KRUS.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski