Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cracovia Danza wyrusza w miasto

Monika Jagiełło
Cracovia Danza pojawi się w nietypowych częściach miasta
Cracovia Danza pojawi się w nietypowych częściach miasta fot. Andrzej Banaś
Taniec. Balet Dworski Cracovia Danza uczci dziesięciolecie działalności intensywną pracą. Czekają nas premiery, taneczne happeningi i warsztaty.

W ciągu dekady odwiedzili trzydzieści krajów, zrealizowali ponad czterdzieści premier, występując ponad 2200 razy. Balet Dworski Cracovia Danza to zespół, którego przedstawienia obejrzało ponad pół miliona widzów. Na swój jubileusz krakowska grupa taneczna prowadzona przez Romanę Agnel nie zwalnia tempa.

- Powstanie baletu Cracovia Danza było dla Krakowa rzeczą istotną. Dziś zespół patrzy w przyszłość, gotowy na wyzwania. Cracovia Danza ma opinię grupy tancerzy, która potrafi zatańczyć niemal wszędzie. To ewenement - mówi Romana Agnel, choreografka i założycielka Cracovia Danza.

Grupa ma swoje początki w powołanej w 1998 r. Fundacji na Rzecz Rozpowszechniania i Promocji Tańców Historycznych i Kultury Dworskiej „Ardente Sole”. W 2006 r. Cracovia Danza uzyskała status miejskiej instytucji kultury i pozostaje jedyną w Polsce profesjonalną grupą tańczącą tańce dworskie.

- W latach 2004-2006 trzy zespoły artystyczne stały się instytucjami miejskimi. To teatry KTO i Łaźnia Nowa oraz właśnie Cracovia Danza. Dziś każdy z __nich ma własne, znaczące, międzynarodowe festiwale - mówi Stanisław Dziedzic, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.

KTO odpowiada za Festiwal Teatrów Ulicznych, Łaźnia za Boską Komedię, a Cracovia Danza ma Festiwal Tańców Dworskich.

- Te trzy niewielkie zespoły wykonały ogromną pracę - dodaje Dziedzic.

W związku z jubileuszem, Balet Dworski przygotował bogaty program na ten rok.

- Wystąpimy w nowych miejscach, będziemy też pojawiać się częściej. Sporo uwagi poświęcimy edukacji i popularyzacji tańca dworskiego oraz tańców narodowych - dodaje Romana Agnel.

W styczniu rozpocznie się nowy cykl spektakli „Cracovia Danza: dla tańca”. Podczas pierwszej odsłony przypomniany zostanie spektakl „Pewnego razu w Wenecji” (31 stycznia w Teatrze Ludowym, początek o godz. 17). W kolejnych miesiącach zespół wystąpi m.in. w Teatrze Variete i Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.

Nieco wcześniej - 27 stycznia - wystartuje cykl happeningów „Cracovia Danza: balet w mieście”. Raz w miesiącu, w południe, tancerzy będzie można spotkać w zaskakujących miejscach w Krakowie. Balet zobaczymy też podczas takich wydarzeń, jak Pochód Lajkonika, Wianki, Noc Teatrów, Noc Cracovia Sacra czy podczas powitania papieża na Światowych Dniach Młodzieży. Tancerzy zobaczymy też tradycyjnie na Rynku Głównym podczas Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza” (4-9 sierpnia).

Kulminacja jubileuszu odbędzie się w październiku w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Cracovia Danza zaprezentuje tam premierowe widowisko „Przyłapani w tańcu”. Muzykę na tę okazję skomponowali Zygmunt Konieczny i Jacek Stankiewicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski