Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą kolejne remonty szpitalnych oddziałów

Iwona Krzywda
Rozbudowa oddziału dr. Opławskiego rozpocznie się już w marcu
Rozbudowa oddziału dr. Opławskiego rozpocznie się już w marcu Piotr Idem
Zdrowie. W 2016 roku prace remontowe zaplanowano w większości krakowskich szpitali. W ich efekcie powstać ma m.in. pierwsze w regionie Małopolskie Centrum Uroginekologii

Za niespełna dwa miesiące ruszy rozbudowa oddziału ginekologii i położnictwa w Szpitalu Specjalistycznym im. L. Rydygiera. W ramach inwestycji powstanie tam Małopolskie Centrum Uroginekologii, gdzie kompleksowo leczone będą m.in. dolegliwości związane z nietrzymaniem moczu.

Według szacunków problem ten dotyczy ok. 20 proc. kobiet, które przekroczyły 50. rok życia. W nowej placówce, pierwszej tego typu w regionie, pacjentki w jednym miejscu będą mogły przejść specjalistyczną diagnostykę, zabiegi operacyjne oraz rehabilitację.

Zaplanowany remont obejmie również poradnię onkologiczną i część położniczą oddziału. Pod koniec listopada na kobiety, które zdecydują się urodzić dziecko właśnie w Rydygierze, czekać mają trzy nowe sale porodowe oraz wygodne, maksymalnie dwuosobowe sale poporodowe. W planach jest również stworzenie specjalnego pokoju umożliwiającego odpoczynek ojcom biorącym udział w porodach oraz pokoju spotkań dla rodzin odwiedzających pacjentki.

- Liczymy, że po remoncie nasza nowoczesna porodówka stanie się silną konkurencją dla szpitali Żeromskiego czy Narutowicza - mówi dr n. med. Marcin Opławski, ordynator Oddziału Ginekologii i Położnictwa z Ginekologią Onkologiczną w Szpitalu Specjalistycznym im. L. Rydygiera.

Koszt rozbudowy, współfinansowanej ze środków europejskich, szacowany jest na 15 mln zł.

Remont oddziału położniczego zaplanowano także w Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego - zmodernizowana zostanie tam ginekologia operacyjna. W Żeromskim odnowione zostaną dodatkowo dwa oddziały chorób wewnętrznych. Obecnie warunki w salach, gdzie przyjmowani są często starsi i schorowani pacjenci, dalekie są od ideału. Na wymianę czekają stare podłogi, szafki i łóżka.

Według planów w 2016 roku do budynku tzw. okrąglaka wrócą mali pacjenci pediatrii Szpitala w Prokocimiu. W Szpitalu Uniwersyteckim zakończyć mają się prace na oddziałach medycyny paliatywnej oraz ginekologii i położnictwa. Z kolei w placówce im. G. Narutowicza odnowione zostaną pomieszczenia szpitalnej apteki.

W czerwcu ruszyć ma również długo wyczekiwany remont oddziału chirurgii klatki piersiowej w Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II. Przebywający tam pacjenci zmuszeni są korzystać z ciasnych sal i trudno dostępnych toalet. Oddziałowi groziło nawet zamknięcie, ale środki na jego modernizację obiecało znaleźć województwo. - Koszt remontu szacujemy na 9--10 mln zł. Inwestycję rozpoczniemy za własne pieniądze, ale zapewniono nas, że na jej kontynuowanie otrzymamy dotację z budżetu województwa - mówi dr Anna Prokop-Staszecka, dyrektor szpitala.

Na pilną modernizację w jej placówce czekają również oddziały, gdzie leczone są choroby wieńcowe i schorzenia wątroby, ale na te cele na razie brakuje środków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski