Podatki nie zawsze są jak wabik

Podatki nie zawsze są jak wabik

Barbara Ciryt

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

W powiecie krakowskim jest kilka dużych stref gospodarczych, jak ta w Modlniczce. Dla wielu firm podatki od nieruchomości to kwoty liczone w setkach

W powiecie krakowskim jest kilka dużych stref gospodarczych, jak ta w Modlniczce. Dla wielu firm podatki od nieruchomości to kwoty liczone w setkach tysięcy, a dla niektórych nawet w milionach złotych ©Barbara Ciryt

Finanse. Różnica w opłatach, które mają uiścić osoby i firmy prowadzące działalność gospodarczą w gminach powiatu krakowskiego wynosi ponad 8 zł od metra kwadratowego powierzchni budynku. Co ciekawe - najwięcej firm osiedla się tam, gdzie podatki są najwyższe
W powiecie krakowskim jest kilka dużych stref gospodarczych, jak ta w Modlniczce. Dla wielu firm podatki od nieruchomości to kwoty liczone w setkach

W powiecie krakowskim jest kilka dużych stref gospodarczych, jak ta w Modlniczce. Dla wielu firm podatki od nieruchomości to kwoty liczone w setkach tysięcy, a dla niektórych nawet w milionach złotych ©Barbara Ciryt

Niezmiennie od kilku lat najwyższe stawki 22,82 zł od mkw. nalicza firmom gmina Skawina. Zbliża się do maksymalnych ustalonych przez Ministerstwo Finansów, brakuje jej do tego tylko 4 grosze. Dwie kolejne gminy Michałowice i Wielka Wieś usiłują dogonić rekordzistę. Ale w przyszłym roku jeszcze tego nie osiągną, bo w obu tych samorządach podatki zostały uchwalone na 22 zł za mkw.

- Podatki są istotne, ale dla inwestorów jeszcze ważniejsze jest podejście samorządowców do firm i przygotowanie stref, infrastruktury. Musimy wiedzieć, że gmina chce, żebyśmy dziabani na jej terenie - mówi jeden z inwestorów w skawińskiej strefie gospodarczej.

Zainteresowanie terenami w gminie Skawina jest ogromne. Powstało kilka stref i niemal działki w nich wszystkie zostały wykupione. - Działki w strefach przygotowujemy pod inwestycje, budujemy infrastrukturę na przemysłowych terenach - podkreśla Norbert Rzepisko, wiceburmistrz Skawiny.

- To prawda, że mamy w gminie wysokie podatki, ale kolejny rok ich nie zmieniamy. A o polityce gospodarczej i rozwoju gminy zawsze rozmawiamy z przedsiębiorcami. Działa u nas Rada Przedsiębiorczości, w której sukcesywnie spotyka się przedstawiciel władz gminy, radnych oraz szefowie firm zarówno tych małych, jak i wielkich zakładów - mówi wiceburmistrz.

Tadeusz Wójtowicz, wójt gminy Wielka Wieś też uważa, że najważniejsze jest przyjazne traktowanie przedsiębiorców. - Stwarzam im warunki do osiedlania się w naszej gminie, ale nie mogę pozwolić sobie na oszczędzanie ich w sprawie podatków - zaznacza wójt. - Nasza gmina jest specyficzna, mamy wiele firm i sklepów wielkopowierzchniowych. A przedsiębiorstwom handlowym nie możemy obniżać podatków, lepiej jeśli zadbamy o dogodne i bezpieczne dojazdy do ich siedzib - podkreśla Wójtowicz.

Wójt gminy Michałowice Antoni Rumian podnosi podatki co roku. - Uważam, że dla przedsiębiorców podatek od nieruchomości nie jest tak wielkim obciążeniem, jak inne o to comiesięczne opłaty i składki uiszczane na rzecz państwa - tłumaczy Rumian.

O podatki niedawno rozpętała się walka w Zabierzowie. Kazimierz Czekaj szef Jurajskiej Izby Gospodarczej bronił przedsiębiorców przed podwyżką. Mówił nawet, że firmy przeniosą się do sąsiedniej gminy Wielka Wieś, jednak okazało się, że tam od lat są wyższe stawki. - To nie znaczy, że przedsiębiorcy nie zastanawiają się nad przeniesieniem firm np. do Krakowa. Wiemy, że w mieście są maksymalne stawki, ale są też ulgi dla niektórych rzemieślniczych zakładów - mówi Czekaj. Uważa, że przed uchwaleniem podwyżek zabrakło rozmów władz z przedsiębiorcami.

Wójt Zabierzowa Elżbieta Burtan mówi z żalem, że jej gmina była niezasłużenie przedstawiana w negatywnym świetle. - Przedsiębiorcy nie płacili i nie płacą u nas tak bardzo wielkich podatków. Szkoda, że tego nie dostrzegli, że opluwają własne gniazdo - ubolewa szefowa gminy.

Jedne z niższych podatków są w gminie Kocmyrzów-Luborzca. - Chcemy czymś przyciągnąć przedsiębiorców. Nie mamy stref gospodarczych i miejsc na ich lokalizowanie. Dlatego mamy nadzieję, że niskie podatki mogą niektórych zachęcić do ulokowania firmy na naszym terenie - mówi Marek Jamborski, wójt gminy.

Najmniej 14 zł od mkw budynku płacą przedsiębiorcy w Świątnikach Górnych, ale i tu jest wyjątek, bo samorządowcy zastosowali wiesze stawki 21 zł dla handlują alkoholem. - Mamy głównie małe rodzinne firmy i nie chcemy ich mocno obciążać podatkiem. Natomiast handel rządzi się swoimi prawami i dochodów tego typu firm, zwłaszcza zajmujących się sprzedażą alkoholu nie oszczędzamy - tłumaczy Witold Słomka, burmistrz Świątnik Górnych.

Jakie podatki zapłacą przedsiębiorcy w siedemnastu gminach powiatu krakowskiego?
Kolejność gmin ustawiona pod względem podatków - od najniższych do najwyższych

Podajemy stawki podatków naliczane za metr kwadratowy w 2015 roku oraz nowe - uchwalone już we wszystkich gminach na 2016 rok od budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (w nawiasie podajemy stawki od gruntów za metr kwadratowy pierwsza liczba dotyczy obecnego roku, druga to stawka na przyszły rok).

Świątniki Górne: 2015 rok 14 zł; 2016 rok 14 zł, jest jedyną gminą w powiecie krakowskim, gdzie zastosowano dodatkową kategorię podatku od działalności związanej ze sprzedażą i podawaniem napojów alkoholowych opodatkowaną 21 zł (od gruntów wszyscy przedsiębiorcy w tej gminie płacą tyle samo na 2015 rok jest 64 gr i tak zostaje na 2016 rok)

Jerzmanowice-Przeginia: 2015 rok 14 zł; 2016 rok 14,50 zł (60 gr będzie 66 gr)

Sułoszowa: 2015 rok 15,36 zł; 2016 rok 15,82 zł (jest 61 gr, będzie 63 gr)

Kocmyrzów-Luborzyca: 2015 rok 17,40 zł; 2016 rok 17,40 zł (jest 73 gr i tak zostaje)

Skała: 2015 rok 17,20 zł; 2016 rok 18 zł (jest 77 gr, będzie 80 gr)

Zielonki: 2015 rok 18,35 zł; 2016 rok 18,66 zł (jest 86 gr, będzie 87 gr)

Krzeszowice: 2015 rok 18,77 zł; 2016 rok 18,77 zł (jest 71 gr i tak zostaje)

Liszki: 2015 rok 18,36 zł; 2016 rok 18,91 zł (jest 61 gr, będzie 63 gr)

Zabierzów: 2015 rok 19,12 zł; 2016 rok 20 zł (jest 76 gr, będzie 80 gr)

Czernichów: 2015 rok 19,50 zł; 2016 rok 20 zł (od gruntów 80 zł, będzie 83 zł).

Iwanowice: 2015 rok 20 zł; 2016 rok 20 zł (jest 79 gr i tak zostaje)

Mogilany: 2015 rok 20 zł; 2016 rok 20 zł (jest 81 gr i tak zostaje)

Słomniki: 2015 rok 20,53 zł; 2016 rok 20,53 zł (jest 82 gr i tak zostaje)

Igołomia Wawrzeńczyce: 2015 rok 21,67; 2016 rok 21,67 zł (jest 83 gr i tak zostaje)

Wielka Wieś: 2015 rok 21 zł; 2016 rok 22 zł (jest 70 gr, będzie 80 gr)

Michałowice: 2015 rok 21 zł; 2016 rok 22 zł (jest 80 gr i tak zostaje)

Skawina: 2015 rok 22,82 zł; 2016 rok 22,82 zł (jest 88 gr i tak zostaje)

Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
specjalne strefy ekonomiczne

sse (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Zwolnienie z podatku od nieruchomości może zostać przyznane przedsiębiorcom
prowadzącym działalność na terenie sse na podstawie uchwały poszczególnych
władz lokalnych. Jednym z warunków jest:...rozwiń całość

Zwolnienie z podatku od nieruchomości może zostać przyznane przedsiębiorcom
prowadzącym działalność na terenie sse na podstawie uchwały poszczególnych
władz lokalnych. Jednym z warunków jest: utrzymania inwestycji w regionie przez co najmniej 5 lat (3 lata w przypadku MŚP).
SSE Specjalne strefy ekonomiczne.
Zwolnienia z podatku dochodowego
Kształtuje się ona następująco: dla dużych przedsiębiorców – od 30% do 50% kosztów kwalifikowanych,dla średnich przedsiębiorców – od 40% do 60% kosztów kwalifikowanych,
zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
są inne koszty

czytelnik (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Pasuje zadać pytanie. Ile tych firm które ulokowały się w strefach korzysta z ulg w podatkach, na jak długo, jaki realny wpływ na stan środowiska ma to czym się zajmują oraz jakie problemy...rozwiń całość

Pasuje zadać pytanie. Ile tych firm które ulokowały się w strefach korzysta z ulg w podatkach, na jak długo, jaki realny wpływ na stan środowiska ma to czym się zajmują oraz jakie problemy komunikacyjne w mieście Skawina występują? Ile podatków miejscowych firm i mieszkańców wpompowano w utworzenie tych stref podnosząc podatki i biorąc kredyty? Wysokie podatki uderzają w małe podmioty ulokowane na terenie gminy poza strefami. W te które swoją działalność zawiązują na lata i muszą je płacić bo nie korzystają z ulg. zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo