Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców - idealne miejsce do nauki o wielkich Polakach

Paulina Szymczewska
Tak ma wyglądać Aleja Podróżników przy ul. Lema
Tak ma wyglądać Aleja Podróżników przy ul. Lema Wizualizacja: opr. Karolina Zieba
Inicjatywy. Czy Arkady Fiedler, Tony Halik, Elżbieta Dzikowska i inni wielcy polscy podróżnicy znajdą miejsce, w którym zostaną upamiętnieni? Jest na to szansa, powstał bowiem pomysł, by w Krakowie utworzyć Aleję Podróżników, Odkrywców i Zdobywców.

To inicjatywa Albina Marciniaka, szefa krakowskiego Klubu Podróżników Śródziemie. - Sam od wielu lat podróżuję, prowadzę klub, znam to środowisko. Jednocześnie widzę, że brakuje miejsca, gdzie byliby uhonorowani polscy podróżnicy i zdobywcy, którzy mają zasługi i wielkie odkrycia na swym koncie, dzięki którym Polska jest promowana na świecie - mówi Albin Marciniak.

Stąd właśnie wziął się pomysł utworzenia Alei Podróżników, Odkrywców i Zdobywców. Ma to być atrakcyjne dla mieszkańców i turystów miejsce, idealne do nauki o wielkich Polakach. Pomysł zakłada ustawienie wzdłuż alei postumentów opatrzonych tabliczkami opisującymi sylwetki podróżników, a przy każdym z tych stanowisk zasadzenie drzewa. Całości dopełniałyby elementy małej architektury (ławeczki itp.), a także oświetlenie.

Albin Marciniak chciałby, by aleja została utworzona wzdłuż ulicy Lema - na odcinku między al. Jana Pawła II a skrzyżowaniem przy Tauron Arenie. Obecnie biegnie tamtędy ścieżka pieszo-rowerowa, a obok jest pas zieleni. - To bardzo dobre miejsce. Ten odcinek nie jest jeszcze w pełni zagospodarowany. Byłaby świetna możliwość do sadzenia drzew tam, gdzie ich brakuje - podkreśla Albin Marciniak.

Na początek na alei pojawiłyby się postumenty upamiętniające ok. 30 podróżników, ale zamysł jest taki, by w kolejnych latach lista była uzupełniana o kolejne nazwiska. Wśród wielkich Polaków, których Klub Podróżników Śródziemie chciałby uhonorować, znaleźli się m.in.: Maurycy Beniowski, Aleksander Doba, Elżbieta Dzikowska, Arkady Fiedler, Tony Halik, Jerzy Kukuczka, Jan Potocki, Leonid Teliga.

- Stworzyliśmy listę podróżników, których - naszym zdaniem - warto uhonorować, ale jesteśmy też otwarci na propozycje mieszkańców - mówi Albin Marciniak (swe pomysły można przesyłać na adres [email protected]).

Projekt utworzenia Alei Podróżników swym patronatem objęły National Geographic Polska i Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych. Inicjatywa zyskała już także pozytywną opinię m.in. magistrackiego Wydziału Promocji i Turystyki oraz Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

- To wspaniały pomysł! Chętnie zaangażujemy się w opiekę nad tą aleją - komentuje Bożena Mikoś, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 114 noszącej imię Arkadego Fiedlera i mieszczącej się niedaleko ul. Lema.

Albin Marciniak szacuje, że jeśli miasto wyda zgodę na utworzenie Alei Podróżników, to prace przy jej budowie mogłyby się zacząć już wiosną - tak, by była gotowa przed sezonem turystycznym. Obecnie Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie zbiera pieniądze - szacuje się, że koszt samej alei (nie licząc małej architektury) to ok. 300 tys. zł.

Więcej informacji: alejapodroznikow.org.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski