Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kierowcy w (o)środku wioski

Ewa Tyrpa
Ośrodek zaplanowano na terenie nieopodal zabudowań
Ośrodek zaplanowano na terenie nieopodal zabudowań FOT. EWA TYRPA
Wołowice. Plan utworzenia ośrodka doskonalenia techniki jazdy dla całej Małopolski podzielił mieszkańców wioski. Jedni widzą w nim szanse na rozwój, inni boją się hałasu. Zebrali prawie 200 podpisów przeciwko tej inwestycji.

Miejsce zostało wybrane przez władze województwa. Pod uwagę był też brana lokalizacja w Kaszowie w gminie Liszki. Samorząd chciał tam jednak 4 mln zł za działkę o powierzchni 4,7 ha. - To teren dobrze skomunikowany z dobrą infrastrukturą. Jednak nie możemy go oddać za darmo, bo podatek byłby nieproporcjonalnie mały w porównaniu z jej wartością - mówi wójt Paweł Miś.

Na podarowanie 8 hektarów w Wołowicach zdecydowała się gmina Czernichów. 26 października Rada Gminy podjęła uchwałę intencyjną o darowiźnie na rzecz województwa, które musi zapewnić kierowcom kategorii B miejsce do obowiązkowego ćwiczenia jazdy w trudnych warunkach. Dotyczyć to będzie osób, które uzyskają prawo jazdy po wejściu w życie nowych przepisów - planowanych od lipca 2016 r. lub stycznia 2017 r.

Takim obowiązkiem objęto już m.in. kandydatów na kierowców zawodowych, do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych oraz instruktorów jazdy. Teraz na szkolenia jeżdżą do odległych ODTJ-ów, m.in. do Jędrzejowa, pod Opole, do Wrocławia.

Jeśli powstanie w Wołowicach, 23 km od Krakowa, będą mieli znacznie bliżej. Mieszkańcy są jednak podzieleni. Jedni oczekują inwestycji, inni - zwłaszcza mieszkający w pobliżu - nie chcą mieć takiego sąsiada. - Nie jesteśmy przeciwni inwestycji, ale nie w tym miejscu, w pobliżu zabudowań i kościoła - mówi Jarosław Musiał z Komitetu Protestacyjnego, założonego, aby przeciwstawić się temu przedsięwzięciu.

Inna osoba zaznacza, że gmina jest mocno zadłużona i nie stać jej na robienie kilkumilionowego prezentu dla województwa. Choć, jak twierdzi, słyszał, że władze mają w planie rekompensatę w postaci budowy ronda przy drodze wojewódzkiej w Przegini Duchownej i podarowanie gminie za darmo terenu z budynkiem dawnego ośrodka zdrowia w Rybnej.

Iwona Zabagło, sołtys wioski od niecałych dwóch tygodni, na razie nie zajmuje stanowiska. Na dzisiaj jest umówiona z wójtem, by poznać szczegóły inwestycji.

- Nie będziemy nic robić na siłę, ale warto przekonać mieszkańców, że ośrodek przyniesie im korzyść i podniesie prestiż gminy. Powstaną miejsca pracy, będą mogli rozwinąć sieć gastronomiczno-handlową, a nawet hotelarską - mówi Marek Dworak, dyrektor Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krakowie. To w jego gestii będzie prowadzenie ODTJ-u.

Zdaniem Marka Dworaka, ośrodek nie będzie generował hałasu, bo nie będzie tu wyścigów, a normalna jazda samochodami. Będzie też służył uczniom do edukacji z zakresu bezpieczeństwa drogowego .

Marian Paszcza, radny z Wołowic uważa że stał się ofiarą wypowiedzi sprzed kilku lat. - Mówiłem, że szansą na rozwój gminy może być oddanie nawet za darmo terenu, by przyciągnąć inwestorów. Jednak w sprawie utworzenia ośrodka mamy zerową informację, a akurat ta lokalizacja - atrakcyjna pod budownictwo mieszkaniowe - jest fatalna - twierdzi radny.

- Nie żyjemy na bezludnej wyspie, a za rozwój płaci się pewną cenę. W wiosce mieszka półtora tysiąca ludzi i wielu z nas nie przeszkadza ta lokalizacja, a nawet jej oczekuje - mówi jeden z mieszkańców wioski, pragnący zachować anonimowość.

Członkowie Komitetu Protestacyjnego sugerują lokalizację oddaloną od zabudowań w Czernichowie. Powiat krakowski ma tam 58 ha gruntu, przeznaczonego pod strefę gospodarczą.

- Nikt z nami o tym nie rozmawiał, ale jeśli taka propozycja padnie, to na pewno ją rozważymy. Jednak nie widzimy powodów, by kilkuhektarowy teren oddać za darmo - zastrzega Józef Krzyworzeka, starosta krakowski.

Wójt Czernichowa Szymon Łytek wyjaśnia: - Nic nie robimy po cichu. Temat był sygnalizowany na zebraniu wiejskim we wrześniu. Będzie kolejne. A także konsultacje w sprawie inwestycji. Jeśli dojdzie skutku, to powstanie zgodnie z wymogami przepisów budowlanych i z zakresu ochrony środowiska.

Jak twierdzi wójt, zgłaszają się do niego mieszkańcy Wołowic, którzy popierają tę lokalizację, a powstanie ośrodka dla kierowców stworzy dużą szansę na otrzymanie dotacji na przebudowę dróg.

- Nie ma nic złego w tym, że chcemy poprawić bezpieczeństwo i zbudować rondo w Przegini Duchownej. Nikt nie uzależnia darowizny od ronda i otrzymania nieruchomości w Rybnej. Gmina nie jest maksymalnie zadłużona. Dług wynosi niecałe 45 proc. - przekonuje.

W ośrodku ma powstać:
- budynek do szkoleń z zapleczem socjalnym
- plac manewrowy 20 x 100 m
- tor szkoleniowy do jazdy o długości 800 m
- płyta poślizgowa z szarpakiem o powierzchni 50x150 m i kurtynami wodnymi
- pierścień o średnicy 68 m do pokonywania zakrętów

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski