Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poza historią

Włodzimierz Jurasz
Po(d)gląd na świat. Nie było mnie wśród zaledwie 120 tysięcy polskich widzów, którzy obejrzeli w kinach „Idę” Pawła Pawlikowskiego zanim zaczęła się zadyma wokół Oscara - w recenzjach i reklamach nie było wtedy nic, co by mnie do kina przyciągnęło. Nie wykazałem też wystarczającej determinacji, by wybrać się do kina, gdy „Ida” po oscarowym sukcesie na chwilę na ekrany wróciła. Z tym większą ciekawością parę dni temu zasiadłem przed telewizorem, by w końcu tę wstydliwą lukę w filmowym wykształceniu wypełnić.

Do artystycznych nagród mam stosunek ambiwalentny. W końcu o ich przyznawaniu decyduje tak wiele względów, w sporej mierze pozaartystycznych… Nie mówiąc o tym, że histeria wokół zdobytego przez „Idę” Oscara wydała mi się nieco zaściankowa. Kto w końcu pamięta choćby tytuły dwóch filmów austriackich, które w ostatnich latach tę nagrodę zdobyły? Chciałem więc skonfrontować opinię Amerykańskiej Akademii Filmowej z własnymi odczuciami, sprawdzić, czy sam też bym na ten film zagłosował. A jeżeli tak (lub nie), to dlaczego.

No i teraz zastanawiam się, co kierowało amerykańskimi jurorami przyznającymi tę nagrodę. A przede wszystkim - co udało im się z tego filmu zrozumieć. Filmu kompletnie wypreparowanego z historycznych realiów, w warstwie faktograficznej bardzo ezoterycznego, odwołującego się do tzw. wiedzy uprzedniej widza, przecież nieobowiązkowej. Ba, podejrzewam wręcz, że nawet dla części polskiej widowni spora liczba odwołań może być niejasna, o ile nie wręcz niezrozumiała czy niezauważalna. Wystarczy wspomnieć ledwie zaznaczony wątek przeszłości jednej z bohaterek, byłej stalinowskiej prokuratorki (pochodzenia żydowskiego), samą siebie nazywającej „krwawą Wandą”…

Podejrzewam więc, że głównym argumentem dla nagrodzenia tego filmu, opowiadającego o Polaku, który zabił Żydów, żeby przejąć ich dom były dość ogólnikowe odwołania do Holocaustu, ze szczególnym - niestety - uwzględnieniem tego, co przez niechętne Polsce zachodnie środowiska określane bywa naszym, polskim, udziałem w Zagładzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski