Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cztery kąty dla pisarzy. Nowa siedziba Instytutu Książki [WIDEO]

Wacław Krupiński
Dyrektor Grzegorz Gauden - za nim budynek w oficynie, gdzie zamieszkają goście instytutu Książki
Dyrektor Grzegorz Gauden - za nim budynek w oficynie, gdzie zamieszkają goście instytutu Książki Fot. MICHAŁ GĄCIARZ
Inwestycje. Nowa siedziba Instytutu Książki powiększy się o obiekt z biblioteką na 32 tysiące tomów, oraz studia, w których będą mogli mieszkać goszczący w Krakowie autorzy i tłumacze.

Za 13.7 mln zł z budżetu Ministerstwa Kultury powstała w Krakowie siedziba Instytutu Książki. Jego pracownicy korzystają z niej od lutego. Za trzy miesiące natomiast zostanie oddany obiekt sąsiedni - w nim nowoczesna biblioteka, sala konferencyjna oraz studia dla gości Instytutu - tłumaczy i pisarzy.

Autor: Monika Jagiełło

Stojący przy ul. Wróblewskiego 6 budynek to pochodząca z roku 1900 rezydencja krakowskiego producenta mydła „Biały Jeleń”. W ostatnich latach nieruchomość należała do Radia Kraków. I to od niego kupił posiadłość, w drodze przetargu, Instytut Książki za 6.3 mln zł.

Resztę kosztów pochłonął prowadzony pod nadzorem konserwatora zabytków remont (odtworzono wszystkie architektoniczne detale), jak i przebudowa budynku w oficynie, gdzie mieściły się garaże i warsztaty samochodowe. Teraz będzie tam nowoczesna biblioteka na 32 tys. książek (z możliwością podwojenia zbioru w przyszłości), oraz rezydencja służąca gościom Instytutu. A tych przybywa tylko spoza Polski około 100 rocznie.

Teraz czekają na nich eleganckie, nowoczesne studia, z łazienkami, aneksem kuchennym, i ulokowanymi na antresoli sypialniami. Cztery są jednoosobowe, w tym jedno przystosowane dla osoby niepełnoprawnej, piąte może przyjąć dwie osoby. Na piętrze jest i osobna kuchnia, pomieszczenie gospodarcze z pralką i suszarką oraz sala klubowa do wspólnych spotkań. Na zewnątrz - 5-arowy ogród, który będzie służył kameralnym spotkaniom literackim czy muzycznym. Wypełni go polska roślinność, w tym paprocie i rajskie jabłonie.

Miejsce jest położone blisko centrum miasta, przy ślepej, a zatem o małym ruchu ulicy.

- Dotychczas nasi pisarze i tłumacze często gościli zagranicą, my natomiast nie mieliśmy warunków, by ich przyjmować. Teraz proponujemy im wspaniałą bazę, usytuowaną kilka minut od Rynku Głównego, piękny, zabytkowy Kraków, mający znakomite środowisko literackie oraz będący oddzielną wartością Uniwersytet Jagielloński - mówi Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu.

Instytutowi Książki gości podsyła również MSZ. Im te studia również będą mogły służyć. A i sam budynek Instytutu, z pięknymi, drewnianymi schodami i świetlikiem w dachu, zrobi na wizytujących wrażenie.

- Ta siedziba ukorzenia Instytut Książki w Krakowie - dodaje Ryszard Skrzypczak, zastępca dyrektora, który obiekt przy Wróblewskiego wynalazł.

Usytuowany od początku w Krakowie, podlegający ministrowi kultury Instytut Książki działa od 2004 roku. Wspiera popularyzację literatury polskiej za granicą (Nagroda Transatlantyk) oraz rozwój czytelnictwa i bibliotek w kraju.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski