Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do muzeum z przewodnikiem w telefonie lub na tablecie

Monika Jagiełło
Dzięki smartfonom lepiej poznamy sztukę współczesną
Dzięki smartfonom lepiej poznamy sztukę współczesną fot. Karolina Misztal
Muzea. „Open Art” to pierwsza w Polsce aplikacja, która ułatwi zwiedzanie muzeów osobom niepełnosprawnym, ale i tym, którzy szukają ciekawego wprowadzenia w sztukę współczesną

W przewodniku „Open Art” znajdą się dzieła sztuki współczesnej ze zbiorów Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum Narodowego w Warszawie. A wspierają je m. in. szkoły wyższe.

Zaawansowana technologicznie aplikacja wykonana została według zasad projektowania uniwersalnego, które pozwalają trafić do odbiorcy bez względu na poziom jego sprawności, jak i znajomość wiedzy o sztuce.

W przeciwieństwie jednak do dostępnych dziś muzealnych audiodeskrypcji, materiały dostępne w przewodniku „Open Art” będą bardziej przystępne.

- Audiodeskrypcja często pisana jest językiem zrozumiałym tylko historyków sztuki. Jest trudna. Większość osób, które zapytaliśmy o sztukę współczesną, przyznała, że potrzebuje pomocy, by ją zrozumieć - nawet jeśli ją widzi. Odbiorca z dysfunkcjami wzroku czy słuchu nie różni się pod tym względem od osoby pełnosprawnej - po części dzieł jedynie prześlizguje się wzrokiem - wyjaśnia Anna Jankowska, przewodnicząca fundacji Siódmy Zmysł. Dzięki uniwersalnej formule prace Zbigniewa Libery czy Mirosława Bałki staną się odrobinę bliższe odbiorcy.

Przewodnik dostępny będzie jako aplikacja na smartfony i tablety w formie dźwiękowej, napisów (po polsku i angielsku), w polskim języku migowym oraz w postaci multimediów. Po uruchomieniu, aplikacja automatycznie rozpozna muzealne eksponaty i położenie zwiedzającego. Dzięki temu będzie można też zwiedzić muzeum wirtualnie, nie ruszając się z kanapy w swoim domu.

Kolejne muzea i galerie wkrótce będą mogły dołączyć do „Open Art” swoje zbiory.

- Zainteresowani otrzymają od nas aplikację wraz z pakietem informacji i opisem, w jaki sposób mają ją uzupełniać - wyjaśnia Anna Jankowska.

„Open Art” powinna być gotowa w marcu przyszłego roku. Późną wiosną zadebiutuje też „Audio Movie”. Będzie to aplikacja dla osób z dysfunkcjami słuchu, która pozwoli skorzystać z audiodeskrypcji w kinach i w domu. Obie aplikacje będą dostępne na różne rodzaje smartfonów, czyli tzw. „inteligentnych telefonów”, oraz tabletów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski