Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świąteczny stół będzie kosztował nas więcej

Zbigniew Biskupski
Archiwum
Ceny. Kto przyzwyczaił się do tańszej żywności, tego czeka rozczarowanie. W październiku ceny zaczęły ruch w górę. I raczej szybko się on nie skończy.

Akurat przed zbliżającymi się świętami zakończyły się trwające od października 2014 r. spadki cen żywności. Co prawda Główny Urząd Statystyczny podał, że w październiku ceny dóbr konsumpcyjnych wzrosły tylko o 0,1 proc., ale sama żywność podrożała o 0,5 proc.

Co gorsza, eksperci zapowiadają, że wynik październikowego badania cen to nie incydent, ale początek trendu wzrostowego, który może trwać wiele miesięcy. W konsekwencji musimy liczyć się z tym, że zakupy żywności, która trafi na nasze świąteczne stoły w tym roku wyraźnie mocniej odchudzą nasze portfele.

Dalszy wzrost cen żywności w listopadzie prognozują analitycy Ministerstwa Gospodarki, z kolei w najnowszym raporcie Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej eksperci przewidują, że w przyszłym miesiącu ceny detaliczne żywności mogą być o 1-2 proc. wyższe niż przed rokiem.

- Jeśli wzrost cen żywności utrzyma się, a wszystko na to wskazuje, to będziemy mieć ciekawą sytuację - spadający ogólny wskaźnik cen, a jednocześnie wzrost cen towarów i usług mających istotne znaczenie w koszyku produktów nabywanych przez gospodarstwa domowe, w tym żywności, użytkowania mieszkania, zdrowia, edukacji, o napojach alkoholowych i wyrobach tytoniowych nie wspominając - komentuje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna eko- nomistka Konfederacji Lewiatan.

Jej zdaniem tylko gospodarstwa domowe użytkujące samochody częściej niż na weekendowy przejazd do rodziny będą ciągle korzystały z niskich cen paliwa. - Maria i Jan Kowalscy będą zatem odczuwali wzrost cen, a jednocześnie GUS, ekonomiści i media będą im „opowiadać” o deflacji -zauważa Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek

Jak zmieniają się ceny
* W górę poszły nie tylko ceny żywności. Więcej niż rok temu trzeba płacić za mieszkanie (o 0,4 proc.), jego użytkowanie (o 0,4 proc.) i usługi zdrowotne (o 2,6 proc.).

* W dół poszły przede wszystkim ceny paliw do prywatnych samochodów (o 16,4 proc.), odzież i obuwie (o 4,5 proc.) oraz nośniki energii (o 0,6 proc.).
(GEG)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski