Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Parkomaty z prognozą pogody, ale reszty nadal nie będą wydawać [WIDEO]

Piotr Tymczak, Arkadiusz Maciejowski
Prezes Miejskiej Infrastruktury Piotr Kącki prezentował wczoraj parkomat z aplikacjami zawierającymi informacje o Krakowie
Prezes Miejskiej Infrastruktury Piotr Kącki prezentował wczoraj parkomat z aplikacjami zawierającymi informacje o Krakowie fot. Piotr Tymczak
Parkowanie. Rozpoczną się testy parkomatu, w którym wszyscy mieszkańcy i turyści będą mieli dostęp do informacji o Krakowie.

Spółka Miejska Infrastruktura, zarządzająca strefą płatnego parkowania pochwaliła się wczoraj jednym testowym parkomatem, z którego będzie można korzystać także w celu zdobycia informacji o mieście czy sprawdzenia stanu pogody.

WIDEO: Prezes Miejskiej Infrastruktury Piotr Kącki

Autor: Piotr Tymczak

Kierowcy wciąż jednak nie mogą się doczekać, aby we wszystkich parkomatach płacić kartą. Kolejny raz też słyszymy, że nie da się wprowadzić urządzeń wydających resztę, czy przyjmujących banknoty.

- Skoro można kupić bilet w tramwaju czy na przystanku i otrzymać resztę, to zupełnie niezrozumiałe jest, dlaczego nie ma takiej możliwości w przypadku opłat za parkowanie - to argument stale powtarzany przez krakowskich kierowców.

Tym bardziej, że są miasta, w których parkomaty wydają resztę. Tak jest chociażby w Gdyni, gdzie w momencie wprowadzania strefy płatnego parkowania władze miasta zdecydowały, że przynajmniej część urządzeń musi posiadać taką funkcję. A co więcej, parkomaty te akceptują nawet... banknoty.

- Oczywiście takie parkomaty muszą mieć już zasilanie z tzw. kabla, nie wystarczą solary słoneczne. Ich instalacja jest więc bardziej skomplikowana, ale bez problemu wykonalna. Dlatego u nas tak to działa - usłyszeliśmy wczoraj od jednego z pracowników gdyńskiej strefy płatnego parkowania.

Osoby odpowiadające za strefę w Krakowie nie mają jednak w planach wprowadzenia wydawania pieniędzy z parkomatów. Jeżeli więc mamy w portfelu tylko 5 zł (3 zł kosztuje godzina parkowania), musimy je wrzucić, choć chcemy parkować przez np. kwadrans.

- Wszystko jest możliwe, tylko z punktu widzenia logistycznego jest to prawie nieosiągalne - wyjaśnia Piotr Kącki, prezes Miejskiej Infrastruktury. - Proszę sobie wyobrazić, że przy prawie tysiącu parkomatów cały czas trzeba będzie je opróżniać albo dowozić do nich pieniądze, aby była możliwość wydawania reszty. To jest możliwe w urządzeniach z dużym skarbcem, a poza tym tam, gdzie jest ich ograniczona ilość - dodaje prezes Kącki.

Jako wątpliwe ocenia też, że kiedyś w Krakowie doczekamy się możliwości płacenia banknotami. - Na banknoty potrzebne byłyby większe urządzenia, aby mogły je pomieścić. Jest jednak możliwość płacenia kartami zbliżeniowymi - zaznacza prezes Kącki.

Obecnie w Krakowie jest 976 parkomatów. W jednej trzeciej z nich (są to najstarsze parkomaty w centrum) nie można płacić kartą. Są plany, aby w przyszłości zostały wymienione albo przystosowane do możliwości transakcji bezgotówkowych.

Miejska Infrastruktura pochwaliła się natomiast, że najnowsze parkomaty (jest ich 76) z dużym, kolorowym ekranem, które w tym roku pojawiły się w strefach P7 - Dębniki, P8 - część Krowodrzy oraz w poszerzonej części podstrefy P6I - część Grzegórzek, mogą stać się nośnikiem przydatnych informacji. W przyszłym tygodniu jeden taki parkomat, ale z nowymi aplikacjami, zostanie testowo uruchomiony na placu św. Ducha.

Dzięki klawiaturze i ekranowi pozwala każdemu, a więc nie tylko kierowcom płacącym za postój, na sprawdzenie różnych informacji o mieście. Są to numery alarmowe do służb porządkowych i ratowniczych. Jest numer telefonu do serwisu parkomatów, akcji „Zima” oraz dyspozytorni Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Urządzenie wyposażone jest też w aplikację do prognozy pogody. Przede wszystkim jednak parkomat będzie na bieżąco informował o najważniejszych wydarzeniach w mieście, dzięki pobieraniu informacji z miejskiego Twittera. To więc pierwszy polski parkomat, który twittuje.

- Na ekranie parkomatu pojawią się więc dane dotyczące choćby jakości powietrza, oczywiście jeżeli takie informacje pojawią się również na stronach miasta - mówi prezes Kącki.

Testy parkomatu na placu św. Ducha potrwają do końca pierwszego kwartału 2016 roku. Jest to czas, który posłuży ocenie przydatności nowych rozwiązań. Ponieważ urządzenie zasilane jest przy pomocy panelu fotowoltaicznego (zasilanie solarne), okaże się więc, czy przy dodatkowych funkcjach, a krótkim dniu, w urządzeniu będzie wystarczająco energii na jego funkcjonowanie przez całą dobę. Jeśli testy przyniosą oczekiwany efekt, nowe funkcje zostaną zastosowane we wszystkich najnowszych parkomatach w Krakowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski