Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyniki wyborów parlamentarnych. PiS zdobyło całą Małopolskę. Nawet Kraków [WIDEO]

Grzegorz Skowron
Wyniki wyborów w Małopolsce (w procentach)
Wyniki wyborów w Małopolsce (w procentach) infografika Elżbieta Rzyczniak
Wybory. To już pewne - w Sejmie znajdzie się 5 ugrupowań: Prawo i Sprawiedliwość, Platforma Obywatelska, Kukiz’15, Nowoczesna Ryszarda Petru oraz Polskie Stronnictwo Ludowe. Partia Jarosława Kaczyńskiego ma bezwzględną większość, może więc samodzielnie stworzyć rząd.

Jak podała Państwowa Komisja Wyborcza, w wyborach do Sejmu PiS zdobyło 37,58 proc. głosów, a na PO zagłosowało 24,09 proc. wyborców. Trzecią siłą w Sejmie będzie Kukiz’15 z poparciem 8,81-proc. Próg wyborczy przekroczyły jeszcze Nowoczesna Ryszarda Petru (7,60 proc.) i PSL (5,13 proc.). Do Sejmu nie wejdzie Zjednoczona Lewica, której nie udało się przekroczyć 8-procentowego progu wymaganego dla koalicji oraz KORWiN, który znalazł się tuż pod 5-procentowym progiem dla pojedynczych partii.

PKW: Pięć partii w Sejmie. Lewica i KORWiN nie przekroczyły progu

Źródło: TVN24/x-news

Przeliczenie podanych przez PKW wyników głosowania na mandaty prowadzi do wniosku, że PiS ma w Sejmie bezwzględną większość (232 z 460 posłów) i może samodzielnie utworzyć rząd. Posłowie PO zajmą 137 miejsc w Sejmie, Kukiza’15 - 42, Nowoczesnej - 30, a PSL - 18. Dziś PKW poda ostateczny podział miejsc w Sejmie.

Podział mandatów to ciągle tylko prognozy, choć już bardzo prawdopodobne, bo oparte na rzeczywistych wynikach głosowania w całym kraju. Na podstawie oficjalnych wyników wyborów dla Małopolski można stwierdzić, że PiS ma 26 z 41 posłów z naszego regionu, o 5 więcej niż cztery lata temu. PO zdobyła 9 mandatów, o połowę mniej niż w poprzednich wyborach. Kukiz’15 ma 4 posłów z naszego regionu, a Nowoczesna i PSL - po jednym.

Wybory 2015. Oficjalne wyniki
Create column charts

W całym województwie małopolskim poparcie dla PiS sięgnęło 48,2 proc., a dla PO nie przekroczyło 20 proc. W okręgu nowosądeckim partia Jarosława Kaczyńskiego zdobyła ponad 60 proc., gdy ugrupowanie Ewy Kopacz - niespełna 14. PiS wygrało nawet w okręgu krakowskim, ostatnim bastionie Platformy. Głosy na Kukiza rozkładały się równomiernie w całym województwie, Nowoczesna największe poparcie miała w Krakowie, PSL - w okręgu tarnowskim.

Posłowie z Krakowa

Wybory parlamentarne 2015. Nowi senatorowie z Małopolski

Najlepszy wynik w naszym regionie osiągnęła kandydatka PiS na premiera Beata Szydło, na którą zagłosowało ponad 96 tys. osób. Więcej niż na Małgorzatę Wassermann, która otwierała listę PiS w Krakowie, okręgu prawie dwa razy większym niż chrzanowski, gdzie startowała Szydło. O wielkim sukcesie mogą tez mówić Jarosław Gowin z drugim wynikiem na krakowskiej liście PiS (mimo ostatniego miejsca na niej) oraz Arkadiusz Mularczyk z największą liczbą głos wśród kandydatów PiS w okręgu nowosądeckim, choć był dopiero siódmy na liście.

Najedź kursorem na mapę i kliknij w interesujący Cię okręg. Wyniki są aktualizowane na bieżąco!

PSL poniósł sromotną porażkę. Ledwo co do Sejmu udało się dostać Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi (okręg tarnowski). Pozostali kandydaci ludowców nie mogą tego startu w wyborach zaliczyć do udanych.

Rafał Trzaskowski też nie okazał się lokomotywą wyborczą PO w Krakowie. Jeszcze słabiej wypadł marszałek województwa Marek Sowa, którego w zachodniej Małopolsce zdeklasowała Beata Szydło. Choć obaj posłami zostali.

PiS zdobyło całą Małopolskę. Nawet Kraków

Nasze województwo ma w Sejmie 41 posłów. Aż 26 to ludzie z list wyborczych PiS-u, a tylko 9 z PO. Kukiz’15 zdobył u nas 4 mandaty, a Nowoczesna Ryszarda Petru i PSL - po jednym. Spośród 8 senatorów PiS ma 6, PO - 2.

Prawo i Sprawiedliwość od zawsze wygrywa wybory w naszym regionie, ale takiego zwycięstwa, jak w ostatnią niedzielę, jeszcze nie odniosło. Zdobyło aż 26 z 41 mandatów poselskich przypisanych Małopolsce, czyli o pięć więcej niż cztery lata temu.

Platforma Obywatelska straciła połowę małopolskich posłów. Do tej pory miała ich 18, teraz do Sejmu dostało się tylko dziewięciu kandydatów PO. Nawet w okręgu krakowskim, gdzie do tej pory PO wygrywała z PiS-em, role się odwróciły.

O wielkim sukcesie w Małopolsce można mówić w przypadku komitetu Kukiz’15, bo będzie miał posła z każdego okręgu. Nowoczesna Ryszarda Petru musi zadowolić się jednym mandatem - z Krakowa. Podobnie jak PSL, tyle że ono będzie mieć posła z Tarnowa. Jedyny mandat ludowców przypadł ministrowi pracy Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi.

Wszędzie górą PiS, ale gdzieniegdzie bardziej

Poparcie dla PiS w Małopolsce wynosi średnio 50 proc., lecz są gminy, gdzie partia ma jeszcze więcej zwolenników. W Białym Dunajcu głosowało na nią prawie 67 proc. wyborców, w Tymbarku - ponad 70 proc., a w Grybowie - blisko 73,5 proc.

Poparcie dla PO nigdzie nie wypadło jakoś szczególnie ponad normę, za to w wielu gminach katastrofalnie. W Gródku nad Dunajcem to zaledwie 6,5 proc., w gminie Limanowa jeszcze mniej, bo 6,4 proc., w Łącku - 7,8 proc., w Kamionce Wielkiej - nieco ponad 8 proc.

W niektórych miejscach większe poparcie od PO miał Kukiz’15 (m.in. w Łącku, Podegrodziu i Jordanowie).

Nowoczesna Ryszarda Petru mandat zawdzięcza wyborcom z Krakowa, bo w większości naszych gmin partia nie przekroczyła pięcioprocentowego progu wyborczego. Z kolei wynik ludowców to w Małopolsce klęska, podobnie jak rezultat Lewicy Razem. Podobnie było z KORWiN-em.

Kandydatka na premiera zdeklasowała marszałka

Cztery lata temu w Małopolsce zachodniej był remis - PO i PiS zdobyły po cztery mandaty poselskie. Teraz PiS ma pięciu posłów, PO tylko dwóch, a Kukiz’15 jednego. Mimo to Platforma może mówić o sporym szczęściu, bo mogło się skończyć na sześciu mandatach PiS i jednym PO.

Na Beatę Szydło, liderkę listy PiS i kandydatkę na premiera, zagłosowało ponad 96 tys. wyborców, czyli ponad dwa razy więcej niż cztery lata temu. W starciu z nią bardzo słabo wypadł marszałek województwa Marek Sowa, który zebrał niespełna 21 tys. głosów. Słaby wynik PO oznacza, że z Sejmem żegnają się posłowie Joanna Bobowska i Robert Maciaszek.

Padł ostatni bastion PO w Małopolsce

Połowę z 14 mandatów przypisanych do okręgu krakowskiego dostanie PiS. Po raz pierwszy w wyborach do Sejmu partia prezesa Kaczyńskiego pokonała tutaj PO. Ta ostatnia straciła trzy poselskie mandaty i będzie mieć ich tylko pięć.

Świetny wynik ma Jarosław Gowin, bo choć był ostatni na liście PiS, to pod względem liczby głosów zajął drugą lokatę po Małgorzacie Wassermann. Pozwoli mu to utrzymać się w wielkiej polityce, do której wraca z kolei Jerzy Meysztowicz, kiedyś wicewojewoda krakowski i małopolski z Unii Wolności, teraz jedynka na krakowskiej liście Nowoczesnej.

Nawrócony ziobrysta lepszy niż jedynka PiS

W okręgu nowosądecko-podhalańskim PiS zwiększył liczbę posłów z siedmiu do ośmiu. Ciekawostką może być fakt, że najlepszy wynik - tak jak cztery lata temu - miał Arkadiusz Mularczyk, tyle że wtedy był partyjnym liderem, a teraz startował dopiero z siódmego miejsca. Nie przeszkodziło mu to zdobyć prawie dwa razy więcej głosów niż pierwszy na liście PiS Piotr Naimski. Do Sejmu z listy PiS wszedł także Jan Duda, ale nie jest to ojciec prezydenta Andrzeja Dudy.
Cztery lata temu z okręgu 13 Platforma wprowadziła do Sejmu trzech posłów, teraz ma tylko jednego. Mandat uratował minister skarbu Andrzej Czerwiński, zaś z posłowaniem żegna się po wielu latach Andrzej Gut-Mostowy z Zakopanego.

Kukiz nie dostał się do Sejmu z listy Kukiza

W Tarnowie Platforma też straciła dwóch posłów. Mandat udało się utrzymać Urszuli Augustyn, ale Elżbieta Achinger i Robert Wardzała nie zasiądą ponownie w sejmowych ławach. Temu ostatniemu zabrakło nieco ponad 4 tys. głosów. Gdyby słabszy wynik osiągnęli ludowcy, to właśnie Wardzała, a nie Władysław Kosiniak-Kamysz, byłby posłem. Minister pracy może się jednak cieszyć, zwłaszcza że straci rządową posadę. Małopolskie PSL powtórzyło zresztą wynik sprzed czterech lat, kiedy miało posła tylko z Tarnowa, lecz w dużo gorszym stylu.

Z tarnowskiej listy komitetu Kukiz’15 posłem zostanie Norbert Kaczmarczyk. Na liście znajdował się także Kukiz, tyle że Grzegorz. Zbieżność nazwisk pozwoliła mu zająć drugie miejsce na partyjnej liście, ale do sukcesu zabrakło ponad 2 tys. głosów.

Do Senatu nie taka znowu klęska

Wobec sejmowej klęski, porażka PO w walce o Senat nie jest tak wielka. PiS ma sześciu senatorów z Małopolski, PO - dwóch. Poprzednio proporcje te wynosiły 5 do 3.

Posłowie z Małopolski i oddane na nich głosy

Okręg nr 12
Powiaty: chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, suski i wadowicki. Wybrano 8 posłów. PiS będzie mieć 5, PO - 2, Kukiz’15 - jednego.

PiS
- Beata Szydło - 96127
- Jarosław Szlachetka - 9142
- Ewa Filipiak - 3915
- Zbigniew Biernat - 3644
- Marek Polak - 3345

PO
- Marek Sowa - 20867
- Dorota Niedziela - 7967

Kukiz’15
- Józef Brynkus - 8615

[b]Okręg nr 13[/b]
Kraków i powiaty: krakowski, miechowski, olkuski. Do podziału było 14 mandatów poselskich. PiS otrzyma 7, PO - 5, Nowoczesna i Kukiz’15 - po jednym.

PiS
- Małgorzata Wassermann - 81379
- Jarosław Gowin - 43539
- Andrzej Adamczyk - 18514
- Jacek Osuch - 10219
- Barbara Bubula - 9813
- Ryszard Terlecki - 7913
- Elżbieta Duda - 6555

PO
- Rafał Trzaskowski - 47080
- Ireneusz Raś - 24543
- Bogusław Sonik - 11715
- Lidia Gądek - 9082
- Józef Lassota - 8285

Nowoczesna
- Jerzy Meysztowicz - 26164

Kukiz’15
- Agnieszka Ścigaj - 17630

Okręg nr 14
Nowy Sącz i powiaty: gorlicki, limanowski, nowosądecki, nowotarski, tatrzański. Z tego okręgu wybrano 10 posłów. PiS będzie mieć 8, PO i Kukiz’15 - po jednym.

PiS
- Arkadiusz Mularczyk - 36903
- Barbara Bartuś - 20725
- Piotr Naimski - 20408
- Wiesław Janczyk - 16349
- Józef Laśniak - 16167
- Anna Paluch - 15049
- Edward Siarka - 13953
- Jan Duda - 9110

PO
- Andrzej Czerwiński - 17487

Kukiz’15
- Elżbieta Borowska - 8115

Okręg nr 15
Tarnów i powiaty: bocheński, brzeski, dąbrowski, proszowicki, tarnowski, wielicki. Do podziału było 9 mandatów. PiS weźmie 6, PO, PSL i Kukiz’15 - po jednym.

PiS
- Włodzimierz Bernacki - 27673
- Urszula Rusecka - 16971
- Józefa Szczurek-Żelazko - 15635
- Michał Wojtkiewicz - 13230
- Wiesław Krajewski - 13060
- Anna Czech - 11089

PO
- Urszula Augustyn - 13928

PSL
- Władysław Kosiniak-Kamysz - 12171

Kukiz’15
- Norbert Kaczmarczyk - 8926

Senatorowie z Małopolski (liczba głosów)
Z naszego regionu wybrano 8 senatorów, PiS ma 5, PO - 2

- Andrzej Pająk (PiS) - 141283
- Kazimierz Wiatr (PiS) - 111782
- Stanisław Kogut (PiS) - 91164
- Jan Hamerski (PiS) - 86955
- Marek Pęk (PiS) - 85793
- Zbigniew Cichoń (PiS) - 77459
- Jerzy Fedorowicz (PO) - 72044
- Bogdan Klich (PO) - 71852

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski