Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Walka o miejsca w Sejmie budzi emocje

(GEG)
Zesłaniec: Grzegorz Schetyna
Zesłaniec: Grzegorz Schetyna fot. archiwum
W niedzielę Polacy wybiorą 460 posłów. Od tego, na kogo zagłosujemy, zależy, kto będzie rządzić w kraju przez najbliższe cztery lata.

Do najważniejszej bitwy dojdzie w Warszawie. O zwycięstwo w stolicy powalczą szefowa PO i premier Ewa Kopacz oraz prezes PiS i były premier Jarosław Kaczyński.

Cztery lata temu Donald Tusk pokonał Jarosława Kaczyńskiego z wielką przewagą (379,4 tys. do 202,3 tys. głosów). Choć Ewie Kopacz trudno będzie powtórzyć wynik poprzednika, to może wygrać z Jarosławem Kaczyńskim. Będzie to jednak najprawdopodobniej tylko pocieszenie przy ogólnej porażce PO.

Warszawa będzie areną walki nie tylko liderów dwóch największych ugrupowań. To tu kandyduje Barbara Nowacka, nowa twarz Zjednoczonej Lewicy. Stąd do Sejmu chce się dostać Ryszard Petru, lider Nowoczesnej z własnym imieniem. Na stolicę postawił również Paweł Kukiz oraz Janusz Korwin-Mikke.

W okręgu podwarszawskim lista znanych z Sejmu nazwisk jest bardzo długa. Liderem kandydatów PO jest obecna marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, jedynką w PiS - Mariusz Błaszczak. PSL postawiło na prezesa i wicepremiera Janusza Piechocińskiego, a Zjednoczona Lewica na Wandę Nowicką. Z tego okręgu do Sejmu chcą się dostać także Michał Kamiński (kiedyś w PiS, dziś na liście PO), były piłkarz Dariusz Dziekanowski (PO) i producent filmowy Maciej Pawlicki (PiS).

Kielce też ciekawe

Nieoczekiwanie emocje wzbudza także rywalizacja w województwie świętokrzyskim. Tam został zesłany z Wrocławia Grzegorz Schetyna, uważany kiedyś za drugą osobę w PO. Zmierzy się m.in. z zamykającym listę PiS Zbigniewem Ziobrą, który pokornie musiał przyjąć warunki startu w wyborach poza swoim miejscem zamieszkania. Listę komitetu Kukiz’15 otwiera Piotr Liroy-Marzec, raper zwany kiedyś Scyzorykiem.

Do powrotu do wielkiej polityki szykują się też niektórzy kandydaci w Gdańsku. Listę Zjednoczonej Lewicy otwiera tu Joanna Senyszyn, w latach 2009-2014 europosłanka z Krakowa. Wśród kandydatów komitetu Zbigniewa Stonogi można znaleźć Danutę Hojarską, kiedyś jedną z liderek Samoobrony. Z kolei na liście PiS znalazł się Tadeusz Cymański, też europoseł w latach 2009-2014. Z tego samego komitetu startują także krewni liderów dawnej „Solidarności” - Anna Gwiazda, siostra Andrzeja Gwiazdy oraz Piotr Walentynowicz, wnuk Anny Walentynowicz.

W Gdyni szykuje się starcie „starych” posłów: Marka Biernackiego (PO), Jolanty Szczypińskiej (PiS) i Leszka Millera (ZL) z niedawnym kandydatem na prezydenta Pawłem Tanajno (Kukiz’15). W tym okręgu kandyduje też były szef „Solidarności” Janusz Śniadek (PiS) oraz Henryka Krzywonos (PO).

Uratowani i kontrowersyjni

W Lublinie o zwycięstwo powalczą była minister sportu Joanna Mucha (PO), była szefowa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Elżbieta Kruk (PiS) oraz zmieniający się jak kameleon Janusz Palikot (ZL). Start pod szyldem Zjednoczonej Lewicy najprawdopodobniej uratuje jego byt polityczny.

Wśród kandydatów nie brakuje także innych wyrazistych postaci. To przede wszystkim Jan Bury, otwierający listę Polskiego Stronnictwa Ludowego na Podkarpaciu. Zamieszany w aferę korupcyjną poseł nie zrezygnował z kandydowania i chce po raz kolejny zasiąść w Sejmie. Władze PSL uległy upartemu posłowi.

Broni nie składa także Przemysław Wipler. Znany z kontrowersyjnych wypowiedzi i oskarżony o obrażanie policjantów, startuje z Katowic z komitetu KORWiN. We Wrocławiu o mandat poselski ubiega się Andrzej Dołecki, lider Wolnych Konopi od lat zabiegający o zalegalizowanie marihuany w Polsce, który pod sam koniec kadencji wszedł do Sejmu za Janusza Palikota.

Do grupy kontrowersyjnych kandydatów można też zaliczyć prof. Krystynę Pawłowicz. Początkowo nie było jej na liście PiS, ale ostatecznie znalazła się w gronie kandydatów tej partii w okręgu siedlecko-ostrołęckim. W ostatnich dniach posłanka zasłynęła, gdy ujawniono nagranie jej rozmowy z Jarosławem Kaczyńskim, kiedy prosi go o wsparcie podczas kampanii wyborczej.

Nieznani, ale znani

Tak jak podczas wszystkich wyborów, tak i tym razem komitety stawiają także na znane nazwiska kojarzone nie ze światem polityki, ale z kulturą. Na przykład na Andrzeja Grabowskiego (PSL, Toruń), Piotra Adamczyka (Zjednoczona Prawica, Łódź) oraz Michała Urbaniaka (Kukiz’15, Gdynia) i Ireneusza Dudka (Kukiz’15, Tarnów) czy Kingę Rusin (KORWiN, Kielce).

Partie stawiają też na sprawdzone nazwiska w polityce. Listę ludowców w Kielcach zamyka Krystian Jarubas, brat niedawnego kandydata na prezydenta RP i marszałka województwa świętokrzyskiego Adama Jarubasa. Adam Macierewicz, kuzyn Antoniego, znalazł się na liście… PO.

W tych wyborach nieznanych kandydatów o znanych nazwiskach politycznych jest jednak znacznie mniej niż poprzednio. Kiedyś Tusk czy Kaczyński miał zagwarantowane poparcie sympatyków partii, którą reprezentowali.

W tym roku więcej jest za to dzieci znanych polityków. Wszystkie partie podkreślają, że w tym przypadku nie chodzi o wykorzystanie znanego nazwiska i że mamy do czynienia z normalną zmianą pokoleniową. Zwłaszcza że niektóre dzieci polityków kandydują wbrew woli swoich rodziców (np. syn Włodzimierza Cimoszewicza).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski