Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz piękne ostrze znalezione w jaskini

(MM)
Archeologia. Ostrze liściowate z Jaskini Mamutowej prezentowane jest do końca października w Muzeum Archeologicznym w ramach cyklu „Zabytek miesiąca”. Zostało ono wykonane ok. 40 tys. lat temu.

Jaskinia Mamutowa położona jest w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, w Dolinie Kluczwody koło wsi Wierzchowie. To jedno z pierwszych przebadanych stanowisk archeologicznych reprezentujących starszą epokę kamienia (paleolit) w Polsce.

Jaskinia przechowała pamiątki po tych, którzy ją wykorzystywali wiele tysięcy lat temu. Jak wymieniają autorzy wystawy, najstarsze ślady są związane z człowiekiem neandertalskim i pochodzą ze schyłku paleolitu środkowego. Bogate są ślady osadnictwa z paleolitu górnego reprezentującego najstarszą fazę kultury człowieka współczesnego, który na tych terenach pojawił się ok. 36 tys. lat p.n.e.

Ostrze liściowate zostało znalezione podczas ostatnich badań tego stanowiska, które przeprowadził Stanisław Kowalski w latach 1957-1974. Zabytek świadczy o pobycie w jaskini ludności kręgu kultur z ostrzami liściowatymi (ok. 40-36 tys. lat p.n.e.), do którego zalicza się kulturę jerzmanowicką (nazwaną tak od stanowiska Jaskinia Nietoperzowa w Jerzmanowicach) oraz szelecką (od stanowiska jaskinia Szeleta w Węgrzech). Przyjmuje się, że przedstawiciele tych kultur to ostatni neandertalczycy na obszarze Europy Północnej, Środkowej i Wschodniej.

Ostrze liściowate, które można zobaczyć na wystawie, zostało wykonane z czerwonego radiolarytu (skały krzemionkowej). Staranność wykonania świadczy o wysokim kunszcie twórcy. Ostrza liściowate mogły służyć jako groty broni miotanej lub noże - były wtedy umieszczane w skórzanej, drewnianej lub kościanej rękojeści.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski