Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa Huta przeobrazi się w inteligentne miasto

Grzegorz Skowron
Anna Kaczmarz
Innowacyjna gospodarka - Za kilkanaście lat ten dzień będziemy wspominać jako historyczny - powiedział prof. Tadeusz Słomka, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej, tuż po podpisaniu umowy o powołaniu spółki Laboratorium Inteligentnego Miasta i Innowacyjnej Gospodarki.

Do życia nową spółkę powołali w piątek minister gospodarki Andrzej Czerwiński i przedstawiciele trzech krakowskich uczelni: Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Krakowskiej i Uniwersytetu Rolniczego. Głównym celem nowego podmiotu jest przekształcenie terenów poprze- mysłowych przekazywanych Skarbowi Państwa przez koncern metalurgiczny ArcelorMittal Poland.

Grunty publiczne, kiedyś stanowiące zaplecze huty, zostaną przygotowane pod nowe funkcje. Inwestować w nie będą uczelnie, ale przede wszystkim w takie projekty, które będą łączyć się z biznesem. Udział środowiska naukowego ma zapewnić rozwój nowoczesnych technologii i innowacyjnej gospodarki.

Zanim do tego dojdzie, konieczne jest załatwienie wszystkich formalności związanych z przejęciem gruntów po hucie, bo ten proces dopiero się zaczyna. Krzysztof Görlich, prezes nowej spółki, przyznaje, że może to potrwać kilka miesięcy albo znacznie dłużej. Za to prawie pewne jest, że do końca roku zostanie ogłoszony międzynarodowy konkurs na projekty zagospodarowania kilkuset hektarów. - W czerwcu przyszłego roku powinniśmy już dokładnie wiedzieć, co i w jakim konkretnie miejscu powstanie - dodaje Krzysztof Görlich.

Wojewoda małopolski Jerzy Miller twierdzi, że przyjęty sposób działania nie jest standardowy dla administracji publicznej. Według niego decyzja ta wymagała odwagi zarówno ministra, jak i uczelni, które ryzykują własnym majątkiem. - Ale jestem przekonany, że skończy się to powodzeniem - zaznacza wojewoda.

- Kiedy po raz pierwszy zetknąłem się z tym projektem, od razu stałem się jego gorącym zwolennikiem, bo taka tendencja w dysponowaniu majątkiem publicznym i rozwoju innowacyjnej gospodarki to przyszłość - mówi minister Andrzej Czerwiński.

Jak przyznaje wojewoda Miller, po raz pierwszy o możliwości przejęcia przez państwo terenów poprzemysłowych od huty i stworzenia tam nowej przestrzeni publicznej rozmawiano 35 miesięcy temu. Przez ten czas udało się podpisać porozumienie z ArcelorMittal o przejęciu kilkuset hektarów w zamian za uwłaszczenie na pozostałym obszarze, powołać spółkę Nowe Centrum Administracyjne, które ma przystosować budynki dawnego centrum administracyjnego huty dla urzędników i podpisać porozumieie w sprawie powstania Centrum Kreatywności i Dizajnu oraz Centrum Konserwacji i Magazynowania.

Do piątku najważniejszą rolę w przygotowaniach odgrywało Nowe Centrum Administracyjne. Teraz wszystkie zadania związane z koordynacją tego projektu przejmie Laboratorium Inteligentnego Miasta i Innowacyjnej Gospodarki, a Centrum zajmie się tylko budynkami dla urzędników.

Prezes nowej spółki Krzysztof Görlich w latach 90. ubiegłego wieku był wiceprezydentem Krakowa odpowiedzialnym za projekty rozwojowe, m.in. Nowe Miasto, czyli przekształcenie zdegradowanych terenów wokół dworca PKP i PKS. Przez długie lata nie pełnił ważnych funkcji publicznych, teraz pokieruje spółką, od której zależy powodzenie inicjatywy stworzenia w Nowej Hucie miejsca dla nowoczesnej gospodarki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowa Huta przeobrazi się w inteligentne miasto - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski