Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Nowa Huta przeobrazi się w inteligentne miasto

Nowa Huta przeobrazi się w inteligentne miasto

Nowa Huta przeobrazi się w inteligentne miasto Nowa Huta przeobrazi się w inteligentne miasto

(© Anna Kaczmarz)

Innowacyjna gospodarka - Za kilkanaście lat ten dzień będziemy wspominać jako historyczny - powiedział prof. Tadeusz Słomka, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej, tuż po podpisaniu umowy o powołaniu spółki Laboratorium Inteligentnego Miasta i Innowacyjnej Gospodarki.
Do życia nową spółkę powołali w piątek minister gospodarki Andrzej Czerwiński i przedstawiciele trzech krakowskich uczelni: Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Krakowskiej i Uniwersytetu Rolniczego. Głównym celem nowego podmiotu jest przekształcenie terenów poprze- mysłowych przekazywanych Skarbowi Państwa przez koncern metalurgiczny ArcelorMittal Poland.

Grunty publiczne, kiedyś stanowiące zaplecze huty, zostaną przygotowane pod nowe funkcje. Inwestować w nie będą uczelnie, ale przede wszystkim w takie projekty, które będą łączyć się z biznesem. Udział środowiska naukowego ma zapewnić rozwój nowoczesnych technologii i innowacyjnej gospodarki.


Zanim do tego dojdzie, konieczne jest załatwienie wszystkich formalności związanych z przejęciem gruntów po hucie, bo ten proces dopiero się zaczyna. Krzysztof Görlich, prezes nowej spółki, przyznaje, że może to potrwać kilka miesięcy albo znacznie dłużej. Za to prawie pewne jest, że do końca roku zostanie ogłoszony międzynarodowy konkurs na projekty zagospodarowania kilkuset hektarów. - W czerwcu przyszłego roku powinniśmy już dokładnie wiedzieć, co i w jakim konkretnie miejscu powstanie - dodaje Krzysztof Görlich.

Wojewoda małopolski Jerzy Miller twierdzi, że przyjęty sposób działania nie jest standardowy dla administracji publicznej. Według niego decyzja ta wymagała odwagi zarówno ministra, jak i uczelni, które ryzykują własnym majątkiem. - Ale jestem przekonany, że skończy się to powodzeniem - zaznacza wojewoda.

- Kiedy po raz pierwszy zetknąłem się z tym projektem, od razu stałem się jego gorącym zwolennikiem, bo taka tendencja w dysponowaniu majątkiem publicznym i rozwoju innowacyjnej gospodarki to przyszłość - mówi minister Andrzej Czerwiński.

Jak przyznaje wojewoda Miller, po raz pierwszy o możliwości przejęcia przez państwo terenów poprzemysłowych od huty i stworzenia tam nowej przestrzeni publicznej rozmawiano 35 miesięcy temu. Przez ten czas udało się podpisać porozumienie z ArcelorMittal o przejęciu kilkuset hektarów w zamian za uwłaszczenie na pozostałym obszarze, powołać spółkę Nowe Centrum Administracyjne, które ma przystosować budynki dawnego centrum administracyjnego huty dla urzędników i podpisać porozumieie w sprawie powstania Centrum Kreatywności i Dizajnu oraz Centrum Konserwacji i Magazynowania.

Do piątku najważniejszą rolę w przygotowaniach odgrywało Nowe Centrum Administracyjne. Teraz wszystkie zadania związane z koordynacją tego projektu przejmie Laboratorium Inteligentnego Miasta i Innowacyjnej Gospodarki, a Centrum zajmie się tylko budynkami dla urzędników.

Prezes nowej spółki Krzysztof Görlich w latach 90. ubiegłego wieku był wiceprezydentem Krakowa odpowiedzialnym za projekty rozwojowe, m.in. Nowe Miasto, czyli przekształcenie zdegradowanych terenów wokół dworca PKP i PKS. Przez długie lata nie pełnił ważnych funkcji publicznych, teraz pokieruje spółką, od której zależy powodzenie inicjatywy stworzenia w Nowej Hucie miejsca dla nowoczesnej gospodarki.
4

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

INTELEKTUALNA INTELIGENCJA

+4 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

turysta (gość)  •

Jak z chloporobotnika bylego hama rolnika komunisci zrobili HUTNIKA ? A jak teraz zrobic bezrobotnego chorego biednego OBYWATELA NOWEJ HUTY krakowska, INTEL7GENCJA w 60 Rocznice rozkradzionego przemyslu metalurgicznego.0 jak im ziemia lekka bedzie.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Najpierw miasto robotnicze, teraz inteligentne....

+7 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

jasiek (gość)  •

Hasła, slogany przedwyborcze i nic poza tym.
A może byście tak, kochani włodarze, zaproponowali nam miasto NORMALNE?
Za trudne, prawda?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Ladne jaja

+6 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jurix (gość)  •

Historyczna to jest kradziez ziemi przez hindusa Mitala ,przeciez ta ziemia byla krakowska a teraz nagle sie ja odzyskuje ,tokto ja wczesniej sprzedal niezle machloje ,ciekawe

skomentuj

kto tym razem

+4 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

? (gość)  •

"Odzyskuje" dla kogo? Bo nie dla nas, podatników, mieszkańców.

odpowiedzi (0)

skomentuj