Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny rozdział afery korupcyjnej w FIFA. Joseph Blatter i Michel Platini zawieszeni

Hubert Zdankiewicz
Piłka nożna. Wczoraj Komisja Etyki FIFA poinformowała, że zawiesiła na co najmniej 90 dni prezydenta Josepha Blattera oraz szefa UEFA Michela Platiniego.

Ostateczną decyzję w tej sprawie podjął osobiście szef komisji Hans Joachim Eckhert na podstawie rekomendacji jej pozostałych członków.

Zawieszenie obu działaczy to efekt postępowania, jakie wszczęła we wrześniu szwajcarska prokuratura. Ma ono związek z niejasnymi przelewami na konto Platiniego. Blatter zapłacił w 2011 roku szefowi UEFA dwa miliony franków szwajcarskich za „konsultacje”, które miały miejsce w okresie pomiędzy styczniem 1999 a czerwcem 2002 roku. Platini już zeznawał w tej sprawie, ale jako świadek. Dziś, zdaniem szwajcarskiej prokuratury, jest traktowany „pomiędzy byciem świadkiem a oskarżonym”.

Blatter jest również podejrzany o podpisanie w 2005 roku niekorzystnego dla FIFA kontraktu na prawa do transmisji mistrzostw świata z federacją CONCACAF. Jej ówczesny przewodniczący Jack Warner miał na tym zarobić aż 11 milionów funtów.

Blatter odpiera zarzuty. W środę powiedział w wywiadzie dla jednego z niemieckich magazynów, że „protestuje przeciwko byciu oskarżonym bez żadnych dowodów”.

Cała sprawa to kolejny argument dla przeciwników Blattera, nad którego głową zaczęły zbierać się czarne chmury już wiosną tego roku. Wtedy to amerykańscy śledczy aresztowali jednego dnia siedmiu członków zarządu FIFA pod zarzutem korupcji. O korupcję oskarżonych zostało w sumie czternastu działaczy Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej.

Kilka dni później na piątą kadencję wybrano kierującego FIFA od 1998 roku Blattera. Naciskany przez media, opinię publiczną i innych działaczy Szwajcar zrezygnował wkrótce ze stanowiska. Zapowiedział jednak, że będzie kierował organizacją do wyboru nowego szefa w lutym 2016 roku.

Jednym z kandydatów na jego następcę jest właśnie Platini. Prawnicy Francuza już poinformowali media, że ich klient nie zmienia swoich planów co do lutowego kongresu FIFA.

Komisja Etyki podjęła również decyzję w sprawie wiceprezydenta FIFA Chung Mong-Joona. Został on wykluczony ze struktur federacji na sześć lat, musi też zapłacić karę w wysokości 100 tys. franków szwajcarskich. Ponadto na 90 dni został zawieszony pozbawiony we wrześniu funkcji sekretarza generalnego Jerome Valcke.

Tymczasowym szefem FIFA został najstarszy z wiceprezydentów, 69-letni Kameruńczyk Issa Hayatou.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski