Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podają rękę w potrzebie

Katarzyna Hołuj
Jubileusz był okazją do podziekowań. Wręczono je m.in. staroście.
Jubileusz był okazją do podziekowań. Wręczono je m.in. staroście. Fot. katarzyna hołuj
Powiat. Z pomocy Ośrodka Interwencji Kryzysowej rocznie korzysta około 300 osób. Choć nie jest to szpital, bywa że ratuje życie.

Ośrodek obchodzi właśnie 10-lecie swojej działalności. Z tej okazji wczoraj w Dobczycach odbyła się konferencja poświęcona interwencji kryzysowej.

Po latach spełniło się też marzenie kiedyś koordynatorki OIK, a dziś jego dyrektor Sylwii Michalec-Jękot. - Zawsze chciałam, żeby do OIK przychodzili wszyscy mieszkańcy powiatu, a nie tylko ci będący z definicji klientami pomocy społecznej. Ten rok pokazuje, że tak się dzieje - mówi. - Zwiększa się świadomość i znika wstyd przed przyznaniem się do kryzysu, który przecież dotyka nas wszystkich, bez względu na status społeczny. Jesteśmy dla wszystkich, którzy doświadczają sytuacji trudnych takich jak na przykład śmierć, choroba czy kłopoty w związku.

Najczęstszymi problemami, z jakim zgłaszają się tu klienci są konflikty w rodzinie, przemoc oraz problemy wychowawcze. Niejednokrotnie pracownicy reagowali także na sygnał o zamiarze popełnienie samobójstwa i pomagali wyjść z kryzysu niedoszłym samobójcom, albo udzielali wspracia bliskim ofiar, jeśli do śmierci dochodziło.

W ośrodku działają obecnie cztery grupy wsparcia dla dzieci, młodzieży, młodych małżonków oraz dla seniorów. OIK realizuje poza tym projekt „Prometeusz. Nadzieja-pomoc-zmiana”. Właśnie w jego ramach powstał cykliczny program „Rozmowy po zmroku” emitowany w telewizji internetowej w pierwsze wtorki miesiąca. Bohaterem najbliższego odcinka ma być osoba niewidoma.

Przez tych 10 lat ośrodek zdążył wyrobić sobie markę. W 2013 roku otrzymał tytuł „Samorządowego lidera zarządzania” w dziedzinie: usługi społeczne. Był też laureatem konkursu „Przeciw przemocy” na najlepsze działania interdyscyplinarne na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Wreszcie zaś jego dyrektorka została powołana na członka zespołu monitorującego do spraw przeciwdziałania przemocy w rodzinie przy Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Za jej wkład w pracę na rzecz przeciwdziałania przemocy dziękowała na konferencji Iwona Matysiak, przedstawicielka MPiPS.

Przez tę dekadę ośrodek wyodrębnił się jako samodzielny organ powiatu, zyskał siedzibę w osobnym wejściem (ważne, aby klienci mieli zapewnioną intymność), ma stały całodobowy dyżur telefoniczny i okresowo - tak jak obecnie - ma też uruchamiane dyżury w weekendy. Celem na przyszłość jest praca w systemie całodobowym przez cały tydzień (nie tylko na telefon, ale stacjonarnie) oraz utworzenie mieszkania chronionego w Myślenicach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski