Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Były wicepremier Stanisław Kociołek nie spoczął w spokoju [ZDJĘCIA]

(SUB)
Pogrzeb Stanisława Kociołka
Pogrzeb Stanisława Kociołka Piotr Smolinski
Rozliczenia z PRL. Protest środowisk prawicowych towarzyszył wczoraj pogrzebowi byłego wicepremiera Stanisława Kociołka na warszawskich Powązkach. Przeciwko jego pochówkowi w tym miejscu wystąpił także prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński.

Stanisław Kociołek był wicepremierem w rządzie Józefa Cyrankiewicza od czerwca do grudnia 1970 r. I to właśnie wtedy na Wybrzeżu doszło do masakry robotników protestujących przeciwko podwyżkom cen.

Zginęło 45 osób, rany odniosło ponad tysiąc. Mimo że Kociołkowi zarzucano sprawstwo kierownicze tej zbrodni - według świadków miał wydać rozkaz użycia broni - nie poniósł za to odpowiedzialności. W 2013 r. został uniewinniony od zarzutów, ale w czerwcu br. Sąd Najwyższy uwzględnił kasację prokuratury, uchylił wyrok i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Prezes IPN Łukasz Kamiński wydał oświadczenie, w którym przypomina, że Kociołek ponosi „w wymiarze moralnym i politycznym” odpowiedzialność za to, co stało się na Wybrzeżu. I dlatego nie powinien być pochowany na Powązkach. „Ta warszawska nekropolia jest niezwykle ważna dla tożsamości naszego narodu. Powinni spoczywać na niej wybitni Polacy, których zasługi dla Ojczyzny nie budzą wątpliwości” - napisał.

Dodał, że sprawę pogrzebów komunistycznych dygnitarzy na Powązkach należy ostatecznie uregulować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski