Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Krzysztof Globisz na inauguracji w PWST

Krzysztof Globisz na inauguracji w PWST

Krzysztofa Globisza przyjęto wielką owacją Krzysztofa Globisza przyjęto wielką owacją

Krzysztofa Globisza przyjęto wielką owacją (© Fot. Michał Gąciarz)

Teatr. 70. rok akademicki zainaugurowała wczoraj krakowska PWST im. Ludwika Solskiego. Rozpoczęło go 60 studentów I roku - 28 z Wydziału Aktorskiego, ośmiu z Wydziału Reżyserii Dramatu oraz 24 z Wydziału Teatru Tańca z Bytomia. Niesamowitymi owacjami powitano na uroczystości Krzysztofa Globisza.
Uroczystej immatrykulacji dokonała prorektor uczelni - Dorota Segda. - Życzę wam pięknych, twórczych lat w naszej uczelni. Spełniajcie marzenia - dodała na koniec.

Inauguracyjne spotkanie prowadziła prof. Ewa Kutryś, rektor PWST, podsumowując tym samym swoje siedem lat kierowania uczelnią. To m.in. 2647 studentów (obecnie 500), kształcących się na pięciu wydziałach - dwa z nich, przypomnijmy, uczelnia prowadzi we Wrocławiu.
To też 72 premiery studenckich dyplomów, a także istotne dla rozwoju uczelni inwestycje - nowy Wydział Teatru Tańca, nowa siedziba uczelni we Wrocławiu, a także modernizacja budynku w Krakowie przy Warszawskiej 5. To również siedem lat awansów naukowych kadry PWST.

Wykład inauguracyjny wygłosił tym razem prozaik Andrzej Stasiuk. I zrobił to z wdziękiem i brawurą, osiągając wielkie skupienie słuchaczy. Wspominał swoje kontakty z teatrem - od pierwszej bajki, na którą szedł w Warszawie z mamą, od wyjścia do teatru zorganizowanego przez szkołę - zawodówkę, z którego zapamiętał jedynie wypite wino, poprzez wielką fascynację twórczością Becketta i Teatrem Gardzieni-ce, po premiery sztuk, których był autorem, a pisanych - jak przyznał - dla pieniędzy. Jego emocjonalne, szczere wystąpienie przyjęto wielkimi brawami.

Ale największe, wielominutowe oklaski, okrzyki radości (nawet słowo „szał” jest na miejscu) w Sali Wyspiańskiego PWST wywołała informacja o obecności Krzysztofa Globisza. - Już przestańcie, bo się Krzysiu rozpłacze - mówiła rektor Kutryś.

Na koniec przekazała aktorowi dwie nagrody, przyznane mu na Festiwalu „Dwa Teatry” - za role w spektaklu Teatru Telewizji „Walizka” i w słuchowisku Radia Kraków „Nienawidzę”, już nieodebrane przez Krzysztofa Globisza z powodu choroby.

3

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

co robi?

0 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

półgłówek z krakowa (gość)  •

O co k**** kaman?

odpowiedzi (0)

skomentuj

niesamowite owacje

0 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

cos niesamowitego (gość)  •

swiat kleka

odpowiedzi (0)

skomentuj

Panie Krzysztofie

+5 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ada (gość)  •

Wspaniale Pana widzieć, jestem pełna podziwu że Pan walczył, niech pan znajdzie w sobie siłę, aby walczyć dalej. Trzymam za Pana kciuki!

odpowiedzi (0)

skomentuj