Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czernichów. W walce z powodzią ma pomóc inteligentny wał [WIDEO]

Barbara Ciryt
Naukowcy z AGH prezentują doświadczalny wał przeciwpowodziowy
Naukowcy z AGH prezentują doświadczalny wał przeciwpowodziowy Fot. Barbara Ciryt
Eksperymentalny wał przeciwpowodziowy powstał w Czernichowie na terenach szkoły rolniczej. Otworzył go wczoraj prof. Mirosław Karbowniczek prorektor ds. Ogólnych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Naukowcy z AGH prezentowali obiekt, który ma służyć do badań naukowych, a jednocześnie poprawiać wiedzę na temat budowli ziemnych zabezpieczających tereny przed wysoką wodą. W tym obiekcie mają być symulowane takie warunki, jakie występują podczas powodzi oraz w czasie suszy.

Autor: Barbara Ciryt

Wał jest wyposażony w urządzenia monitorujące sytuację na wale. Celem całego projektu jest obserwowanie zmian i analizowanie sytuacji, w których mógłby zostać uszkodzony.

- To pierwszy w Polsce i jedyny z czynnych obecnie w Europie tego typu stanowisk badawczych - podkreśla prof. Krzysztof Zieliński z Katedry Informatyki Akademii Górniczo Hutniczej. - Pozwoliliśmy sobie nazwać go inteligentnym wałem przeciwpowodziowym - mówią naukowcy z AGH. Wyliczają, że obiekt ma 400 metrów długości, jest w kształcie elipsy, okala zbiornik wodny. Eksperymentalny wał ma 4,5 metra wysokości. Całe eksperymentalne obwałowanie będzie miało łącznie 1,2 tys. czujników.

Urządzenia umieszczone wewnątrz wału pozwolą na pomiar temperatury, ciśnienia porowego i ciśnienia gruntu. Wszystko ma związek z ostrzeganiem o powodzi i stanie zabezpieczeń.

Naukowcy oraz współpracujące z nimi dwie firmy, które w ramach konsorcjum realizowały zadanie Sweco Hydroprojekt Kraków oraz NeoSentio zapewniają, że badania robione w Czernichowie nad Wisłą pozwolą odpowiedzieć na pytania w jaki sposób budować wały i urządzenia zabezpieczające przed powodzią oraz jak skutecznie zarządzać takimi budowlami i jak o nie dbać.

Dr inż. Aleksandra Borecka z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH mówi, że wał będzie testowany też pod względem jego niszczenia przez zwierzęta. - Wykonaliśmy przewierty, drenaże, które mają symulować takie zniszczenia, jakie zwykle robią gryzonie. Sprawdzimy, czy urządzenia monitorujące wykryją to - mówi.

Projekt naukowy związany z budowlą i trzyletnimi badaniami dotuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Całość ma kosztować 16 mln zł. Na budowę wału w Czernichowie wydano 2,5 mln zł.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski