Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Warszawie o krakowskim smogu

Grzegorz Skowron
Dziś okaże się, czy NSA i prezydent Andrzej Duda dadzą krakowianom narzędzia do walki ze smogiem
Dziś okaże się, czy NSA i prezydent Andrzej Duda dadzą krakowianom narzędzia do walki ze smogiem Andrzej Banaś
Ekologia. Naczelny Sąd Administracyjny może dziś po południu rozstrzygnąć spór o to, czy zakaz palenia węglem jest legalny. Ale nie musi...

25 września 2015 roku. To może być kluczowa data dla walki o czyste powietrze pod Wawelem. Rano przedstawiciele Krakowskiego Alarmu Smogowego i Urzędu Miasta Krakowa spotkają się z prezydentem Andrzejem Dudą i będą go przekonywać do podpisania ustawy umożliwiającej wprowadzenie norm jakości dla węgla.

Kilka godzin później w Naczelnym Sądzie Administracyjnym rozpocznie się rozprawa dotycząca uchwały sejmiku, na mocy której od 1 września 2018 r. w Krakowie będzie obowiązywał całkowity zakaz palenia węglem.

- Oczekuję, że w piątek zapadnie wyrok - mówi wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak, który przygotowywał uchwałę sejmiku o zakazie palenia węglem. I dodaje, że woli nawet, by sąd wydał orzeczenie niekorzystne, uchylające uchwałę, niż odwlekał rozstrzygnięcie o kolejne miesiące.

W wydanie wyroku już dzisiaj nie bardzo wierzy Małgorzata Smolak, prawnik z Fundacji ClientEarth, która jest stroną w postępowaniu przed NSA. - Najbardziej prawdopodobny scenariusz jest taki, że sąd wysłucha wszystkich argumentów, zamknie postępowanie, ale ogłoszenie wyroku odroczy, na szczęście na krótko, może na dwa tygodnie - mówi. Do odroczenia może dojść także dlatego, że wniosek o dopuszczenie do sprawy złożyło miasto Kraków, ale i w tym przypadku przesunięcie będzie co najwyżej kilkutygodniowe. A przypomnijmy, że na rozprawę w NSA w Warszawie trzeba było czekać rok.

Najbardziej niekorzystny scenariusz zakłada utrzymanie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. WSA w Krakowie uznał uchwałę sejmiku za sprzeczną z prawem. Jej zapisy o wprowadzeniu całkowitego zakazu palenia węglem od września 2018 r. nadal obowiązują, bo marszałek województwa i Krakowski Alarm Smogowy - organizacja, która zainicjowała walkę o czyste powietrze - odwołali się od orzeczenia krakowskiego sądu. Jeśli jednak ten warszawski podtrzyma decyzję kolegów z Krakowa, uchwałę sejmiku można będzie wyrzucić do kosza.

Na taki wariant nie są przygotowane ani władze Małopolski, ani Krakowa. Twierdzą, że nadal będą zachęcać do likwidacji pieców węglowych, lecz zniknie przymus. Tymczasem już po wyroku WSA spadła liczba wniosków o dofinansowanie wymiany pieca na bardziej ekologiczny, mimo że to orzeczenie jeszcze niczego nie przesądzało.

Wojciech Kozak boi się jeszcze jednego. - Wyrok uchylający zakaz palenia węglem będzie dodatkowym argumentem dla prezydenta Dudy, by nie podpisywał ustawy antysmogowej - ocenia wicemarszałek Małopolski.

Możliwe jest także zwrócenie sprawy do WSA w Krakowie, co odroczy ostateczne rozstrzygnięcie o kolejne miesiące. - Ale wtedy NSA wskaże, czym powinien kierować się sąd, rozstrzygając spór. Na podstawie tych wskazówek będzie można ocenić, czego się spodziewać. Utrzymania czy uchylenia uchwały - twierdzi Małgorzata Smolak.

Za szybkim wyrokiem, może nawet wydanym dzisiaj, przemawia to, że NSA nie prosił o żadne dodatkowe wyjaśnienia. Nie wolno jednak zapominać, że to sprawa precedensowa, nagłośniona przez media i sędziowie będą chcieli jeszcze raz wszystko przeanalizować.

Nie mniej ważna niż wyrok NSA jest decyzja prezydenta Dudy w sprawie nowej ustawy antysmogowej. Jeśli jej nie podpisze, a NSA uzna, że zakaz palenia węglem został wprowadzony bezprawnie, zwolennicy walki o czyste powietrze stracą broń. Bo o ile dofinansowanie zamiany systemu grzewczego na bardziej ekologiczny to jedynie zachęta, o tyle zakaz palenia węglem lub normy jakości dla węgla i pieców zmuszałyby do zastosowania ekologicznych rozwiązań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: W Warszawie o krakowskim smogu - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski