Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podgórze z nową łącznicą kolejową

Piotr Drabik
W najszerszym miejscu oba wiadukty kolejowe będą od siebie oddalone o 60 metrów.
W najszerszym miejscu oba wiadukty kolejowe będą od siebie oddalone o 60 metrów. Inforgafika: Wiktor Łężniak
Inwestycje. Dwa wiadukty połączą stacje Zabłocie i Krzemionki. Od środy pasażerów czekają utrudnienia na trasie do Wieliczki i Zakopanego.

PKP Polskie Linie Kolejowe wreszcie podpisały umowę z wykonawcą na budowę mierzącej 2,5 km łącznicy, która będzie składać się z dwóch wiaduktów. Dzięki nowej estakadzie pasażerowie będą mogli podróżować bez przesiadek na trasie Kraków Główny - Skawina i dalej do Oświęcimia oraz Zakopanego.

Wiadukty, tworzące łącznice między stacjami Zabłocie i Krzemionki, będą biec nad skrzyżowaniem ulic Wielickiej i Powstańców Wielkopolskich, a następnie ul. Hetmańską. Ich budowa będzie wiązać się ze sporymi utrudnieniami dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej. - Zmiany w organizacji ruchu w tym rejonie będą znane po przedstawieniu przez wykonawcę szczegółowego harmonogramu robót i uzgodnieniach z Zarządem Infrastruktury Komunalnej i Transportu - wyjaśnia Dorota Szalacha z PKP PLK.

Prace budowlane w rejonie skrzyżowania ul. Wielickiej z Powstańców Wielkopolskich będą polegały m.in. na postawieniu podpór oraz montażu przęseł wiaduktów. - Wykonanie tych robót będzie wiązało się z czasowym wyłączeniem z ruchu pasów drogowych - informuje Szalacha.

Roboty rozpoczną się już w środę, a termin oddania łącznicy do użytku to druga połowa 2017 roku. Oznacza to, że prace budowlane będą prowadzone również podczas Światowych Dni Młodzieży. - Roboty zostaną tak dostosowane, aby zapewnić sprawną komunikację pielgrzymów w tym czasie - zapewnia Dorota Szalacha.

Brak szczegółowych informacji o utrudnieniach w ruchu, objazdach itp. - zaledwie kilka dni przed rozpoczęciem tak dużej inwestycji - martwi przewodniczącego Rady Dzielnicy XIII Podgórze. - Kilkakrotnie próbowałem się w ZIKiT dowiedzieć czegoś więcej o możliwych utrudnieniach, ale za każdym razem odsyłano mnie z kwitkiem - przyznaje przewodniczący Jacek Bednarz.

Jak mówi, najwięcej obaw związanych z rozpoczynającą się inwestycją mają osoby mieszkające w bezpośrednim jej sąsiedztwie. - Jednak mimo wszystko cieszymy się, że rusza budowa, bo nowa łącznica uporządkuje teren Zabłocia i dworca kolejowego na Krzemionkach - dodaje Bednarz.

Już od najbliższej środy pasażerowie korzystający ze stacji kolejowej Kraków Zabłocie i podróżujący w kierunku Wieliczki będą musieli liczyć się ze sporymi utrudnieniami.

- W początkowym etapie prac rozpocznie się rozbiórka ok. 40 obiektów (głównie budynków gospodarczych kolidujących z inwestycją) oraz przebudowa peronów na przystanku Kraków Zabłocie - informuje przedstawicielka PKP PLK. Od 23 września nieczynny też będzie jeden z torów, co spowoduje mniejszą przepustowość na tej trasie.

Dlatego wkrótce krakowscy radni zdecydują, czy na podstawie okresowych biletów kolejowych pasażerowie będą mogli bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej. Zmiany mają wejść w życie od 1 października i obowiązywać tylko na trasie ul. Dworcowa - Dworzec Główny Zachód oraz Dworzec Płaszów Estakada - Dworzec Główny Tunel.

- Wszelkie koszty pokryją kolejowi przewoźnicy - wyjaśnia Edward Porębski, przewodniczący komisji infrastruktury w Radzie Miasta Krakowa.

Odpłatność za przejazd jednej osoby ustalono na poziomie 75 gorszy, co pomnożone przez liczbę ok. 15 tys. pasażerów (tylu miesięcznie pokonuje trasę kolejową przez Zabłocie) da kwotę ponad 11 tys. zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski