Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dla kogo szczęśliwa trzynastka?

Ewa Tyrpa
Wybory. Mieszkańcy powiatu krakowskiego będą wybierać swoich 14 przedstawicieli do Sejmu w okręgu numer 13, a do Senatu, w okręgu 31, wybiorą jednego.

Okręg nr 13 obejmuje Kraków oraz powiaty: krakowski, miechowski i olkuski. Do wyboru jest 203 kandydatów z ośmiu komitetów wyborczych. W trzech nie ma osób z powiatu krakowskiego. Na pięciu listach znajduje się 32 chętnych. Wśród nich 12 kobiet. Największą reprezentację wystawiło Polskie Stronnictwo Ludowe - sześć pań. Prawo i Sprawiedliwość oraz Nowoczesna Ryszarda Petru - po dwie, Platforma Obywatelska i Kukiz15 - po jednej.

Kobiet nie ma na liście do Senatu. O mandat z powiatu krakowskiego ubiega się czterech z pięciu kandydatów w okręgu obejmującym też powiaty miechowski i olkuski.

- Kobiety potrafią świetnie łagodzić różne napięcia i konflikty, są bardzo cierpliwe i odpowiedzialne. Szkoda, że wciąż jest ich za mało w polityce - mówi Izabela Lewandowska-Malec, prawniczka, była wójt gminy Świątniki Górne, radna powiatowa i Rady Miejskiej. Zdecydowała się na start w wyborach z Komitetu "Kukiz15". Jest na 3. miejscu. - Trzy hasła jakie są w strategii tego komitetu, czyli demokracja, bogactwo i bezpieczeństwo - ale uczciwie wdrażane, zapewnią godne życie ludziom - wymienia prawniczka. Uważa, że obecne czasy nie są epoką demokracji porozumienia, ale demokracji konfliktu. W wolnych chwilach lubi tańczyć, pielęgnuje ogród oraz nieustająco urządza dom. Niewiele czasu poświęca na utrzymanie swojej fryzury afro, chociaż wiele osób posądza ją o ciągłe przesiadywanie w salonach fryzjerskich. Takie włosy ma od urodzenia i samaje przycina. Zastrzega, że nie ma zamiaru zmienić fryzury.

Obecnie powiat krakowski ma dwóch swoich przedstawicieli w Sejmie: z Krzeszowic Andrzeja Adamczyka oraz z gm. Skawina Piotra Ćwika, który mandat objął po Andrzeju Dudzie, gdy w maju 2014 r. został on eu-rodeputowanym. Obaj posłowie są członkami Prawa i Sprawiedliwości i znaleźli się na listach tej partii.

Andrzej Adamczyk sprawuje mandat posła trzecią kadencję. Startuje z 2 miejsca. - Jeśli zostanę wybrany, to jak do tej pory będę chciał zajmować infrastrukturą. 10-letnie doświadczenie w Komisji Infrastruktury pozwoliło mi poznać potrzeby w komunikacji oraz niewłaściwe decyzje podejmowane w sprawie dróg i kolei - mówi poseł. Wymienia konieczność powstania północnej obwodnicy Krakowa, ponad roczne opóźnienie w budowie szlaku kolejowego Kraków-Katowice. Małopolska jest pozbawiona korytarzy tranzytowych, dlatego trzeba zweryfikować plan budowy dróg krajowych i autostrad. Poseł liczy na poparcie mieszkańców całego okręgu. - Jestem aktywny, często spotykam się ludźmi więc mnie znają - mówi. Pięć lat temu na wakacjach na Mazurach zgolił wąsy. Spodobało mu się i już ich nie zapuszcza. Nosił je od młodości więc bez wąsów nie poznawali go nawet znajomi.

Na sejmowym korytarzu przeszedł obok niego poseł Jacek Krupa, z którym znał się od czasu powstania samorządu powiatowego. - Rzeczywiście nie poznałem wtedy Andrzeja - przyznaje były poseł, który siedem lat temu też pozbył się wąsów i nie zamierza do nich wracać. Startuje z 9. miejsca na liście Platformy Obywatelskiej.

Gdy dostanie się do Sejmu, chętnie wróci do komisji, w których pracował, gdy był posłem przez dwie kadencje: infrastruktury oraz administracji i cyfryzacji. To dziedziny, które lubi i zajmuje się nimi w Zarządzie Województwa Małopolskiego w Krakowie. Najbardziej liczy na poparcie mieszkańców powiatu, zwłaszcza Skawiny. Wolny czas lubi spędzać aktywnie: w zimie jeździ na nartach, latem na rowerze. Na piknikach chętnie bawi się z dziećmi, rozmawiając z nimi o Małopolsce.

Wielu kandydatów ma świadomość, że z odległych miejsc nie dostaną się do Sejmu, ale stanowią "magnes", dający głosy ich ugrupowaniu. Ludzie nie sądzą aby np. Tadeusz Durłak, burmistrz Skały lub Józef Rysak, wójt Igołomi-Wawrzeńczyc chcieli porzucić zarządzanie gminami. Choć znany jest przypadek Andrzeja Adamczyka, gdy w 2005 r. do Sejmu dostał się z 11 miejsca.

O mandat poselski z powiatu krakowskiego powalczą (nr na liście, imię i nazwisko, gmina):
Koalicyjny Komitet Wyborczy Zjednoczona Lewica SLD + TR + PPS + UP + Zieloni:
11 - Józef Grzyb - Jerzmanowice -Przeginia.

KWW Prawo i Sprawiedliwość:
2 - Andrzej Adamczyk - Krzeszowice, 6 - Piotr Ćwik - Skawina, 8 - Lesław Blacha - Zielonki, 9 - Elżbieta Duda - Skała, 15 - Stanisław Rumian - Zabierzów, 18 - Włodzimierz Tocho-wicz - Słomniki, 21 - Romana Maziej-Niewczas - Zabierzów.

KWW Nowoczesna Ryszarda Petru: 6 - Bożena Boryczko - Zielonki, 13 - Karolina Bogacz - Skawina, 22 - Wojciech Wojtanowicz - Skawina.

KWW Polskie Stronnictwo Ludowe: 5 - Urszula Stochel - Skawina, 6 - Halina Kurtyka, 8 - Marzena Paszkot - Mogilany, 10 - Marek Piekara - Iwanowice, 12 - Tadeusz Durłak - Skała, 13 - Józef Rysak - Igołomia, 15 - Małgorzata Mardyła - Mogilany, 17 - Barbara Czech - Liszki, Jerzy Wnęk - Krzeszowice, 21 - Marek Szamański - Sułoszowa, 23 - Krzysztof Malik - Kocmyrzów-Luborzyca, 24 - Barbara Kawa - Zielonki.

KWW Platforma Obywatelska:
5 - Jagna Maczułajtis-Walczak - Mogilany, 9 - Jacek Krupa - Skawina, 20 - Wojciech Bosak - Zielonki, 24 - Bogdan Dąsal - Mogilany, 26 - Piotr Opalski - Skała, 27 - Janusz Kołacz - Kocmyrzów-Luborzyca.

KWW: Kukiz15:
3 - Izabela Lewandowska-Malec, 5 - Michał Broniewicz - Zielonki,14 - Wojciech Osłoński - Mogilany.

Kandydaci z powiatu krakowskiego do Senatu (wpisani są alfabetycznie):Artur Baranowski - Krze-szowice, Włodzimierz Okrajek - Pietrzejowice w gm. Kocmyrzów -Lu-borzyca, Leszek Pawłowicz - Węgrzce w gm. Zielonki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski