Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najpiękniejsze wiersze i piosenki – czyli Marek Grechuta tym razem do czytania

Wacław Krupiński
Książki. W dziewięć lat od śmierci Marka Grechuty 24 września otrzymamy jego „najpiękniejsze wiersze i piosenki” w tomie „Pani mi mówi niemożliwe...”, wydanym przez warszawską oficynę Prószyński i S-ka.

Spośród 106 tekstów są te, które ukazały się w tomikach „Będziesz się uśmiechać”, „Sztandary” (inspirowane twórczością Władysława Hasiora), „Na serca dnie”, „Krajobraz pełen nadziei”, ale też wiersze niepublikowane, choć bardzo znane, jak m.in. „Dni, których nie znamy”. Niektóre pojawiały się na estradzie sporadycznie, do innych nigdy nie powstała muzyka. Twórca przygotowując płytę, zawsze pisał więcej tekstów, niż później wchodziło na kolejny album.

Cieszę się z tej inicjatywy wydawnictwa Prószyński i S-ka, która wyda teksty Marka, podobnie jak wcześniej Agnieszki Osieckiej i __Jonasza Kofty – mówi Danuta Gre-chuta, przypominając, że tamte tomiki męża, wydawane w niewielkich nakładach, są dawno niedostępne. Dodajmy, że jedyny, i nie tak okazały wybór ukazał się 30 lat temu w serii „Poeta pieśniarz” wrocławskiego Kalambura.

Są w obecnym wyborze teksty tak znane jak „W dzikie wino zaplątani”, „Tango Anawa” (współautor Marek Czuryło), „Wiosna, ach to ty”, „Świecie nasz”, „Będziesz moją panią”, „Nie dokazuj!”, czy „Guma do żucia” (dla Krystyny Jandy), są wybrane wiersze z cyklu „Śpiewające obrazy”, inspirowanego płótnami wybitnych mistrzów, co dokumentowała płyta, jest wiele tekstów będących zapisem fascynacji rozmaitymi zakątkami Polski i świata. Wiele jest też wierszy o sporcie, bo ich twórca był kibicem równie zapalonym, co kompetentnym. Tytuły wierszy dowodzą, że ogarniał rozmaite dyscypliny: biegi, rzut młotem, pływanie, skok o tyczce, żeglarstwo, jeździectwo, szermierkę, kolarstwo... I, rzecz jasna, piłkę nożną.

Rozdział „Teksty rozproszone” przynosi m.in. utwory znane z dwu ostatnich studyjnych albumów Marka Grechuty – „Dziesięć ważnych słów” oraz „Niezwykłe miejsca”.

Dominuje w tym tomie nastrój nostalgii, ale nie brak i humoru oraz dystansu do świata, czego przykładem znana piosenka „Historia pewnej podróży”, którą twórca wykonał w 1981 r. na gdańskim Przeglądzie Piosenki Prawdziwej „Zakazane Piosenki”.

Marek Grechuta zmarł 9 października 2006 roku. W rocznicę jego śmierci odbywa się w Krakowie Grechuta Festival.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski