Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Dostaniemy szansę na poznanie własnej historii

Dostaniemy szansę na poznanie własnej historii

Weekend to idealny czas, żeby odwiedzić opactwo w Tyńcu Weekend to idealny czas, żeby odwiedzić opactwo w Tyńcu

Weekend to idealny czas, żeby odwiedzić opactwo w Tyńcu (© Fot. Materiały organizatora)

Dziedzictwo. Jutro i w niedzielę będziemy świętować Europejskie Dni Dziedzictwa. Przed nami pierwsza odsłona wydarzeń przygotowanych z tej okazji.
23. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa (EDD) przypada na 12–13 oraz 19–20 września. Będzie ona koncentrować się wokół tematu dziedzictwa utraconego w wyniku II wojny światowej, od której zakończenia mija w tym roku 70 lat. Podczas EDD poznamy zarówno obiekty sakralne, zabytki przemysłu i techniki, jak i niematerialne tradycje czy obyczaje.

Jutro o godz. 15 możemy ruszyć szlakiem konfederatów barskich wokół klasztoru Ojców Benedyktynów w Tyńcu.
Wcześniej (godz. 11 i 14) zwiedzimy bezpłatnie opactwo. O tym, czym żyły dawne polskie dwory szlachecko-ziemiańskie dowiemy się podczas wykładu w kasztelu w Szym-barku (sobota, godz. 16), organizowanego przez Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach.

W Szymbarku będzie można również bezpłatnie zwiedzić skansen i dowiedzieć się więcej o tym, jak ważną rolę odgrywały w życiu mieszkańców zioła i co wyrabiano w słynnej olejarni w Gródku.

W niedzielę warto wyruszyć do Nowego Sącza. Tamtejsze Muzeum Okręgowe świętować będzie 40-lecie. W programie m.in. pokazy i warsztaty ginących zawodów, rękodzieła i rzemiosła, degustacje potraw kuchni regionalnej oraz wykłady na temat utraconego dziedzictwa kulturowego Sądecczyzny. Początek o godz. 10. Udział jest bezpłatny.

Tych, którzy wolą zostać w Krakowie, zapraszamy do Muzeum Politechniki Krakowskiej. W sobotę zwiedzimy bezpłatnie z przewodnikiem wystawę „ARS Magna – Architestura Militaris, Twierdza Kraków” i budynek aresztu koszar arcyksięcia Rudolfa.

Pełny program Europejskich Dni Dziedzictwa: edd.nid.pl.
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się