Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasz Radziszów i nasza parafia. To wspólnota, która jest dobrym przykładem, że zgoda buduje

Grażyna Starzak
Plebiscyt. Jeszcze tylko przez kilka dni, do 10 września, można głosować na najlepszych księży, siostry zakonne i najlepszą parafię Małopolski.

Dotychczasowy przebieg głosowania wskazuje, że walka o zwycięstwo będzie zacięta we wszystkich kategoriach. A na pewno wśród parafii kandydujących do tytułu najlepszej w Małopolsce. Aktualnie prowadzi parafia Matki Bożej Królowej Polski w Krakowie-Nowym Ruczaju (nr 3 na liście).

Zajmująca przez dłuższy czas drugą pozycję parafia MB Opatrzności w Czułowie (nr 4) jest obecnie trzecia. Na 2. miejsce wysunęła się parafia św. Wawrzyńca w Radziszowie (nr 15). Coraz więcej głosów ma też proboszcz tej wspólnoty - ks. Stanisław Kamionka (numer 15 na liście kandydatów).

Pierwsza wzmianka o parafii i kościele w Radziszowie pochodzi z 1325 r. Obecna świątynia wzniesiona została w XV w. To charakterystyczna dla tamtych wieków jednonawowa budowla z niską wieżą od zachodu. W kwietniu 1844 r. kościół został podpalony przez parobka ze wsi Pozowice. Zniszczone zostało wówczas wnętrze. Konsekracja świątyni po pożarze miała miejsce 1 lipca 1857 r.

Dzisiaj kościół w Radziszowie to nie tylko perełka architektoniczna, ale również świadectwo wiary i wielkiego zaangażowania kolejnych proboszczów, hojności parafian, osób i instytucji, które wspierały prace remontowe i konserwatorskie. Radziszowska społeczność jest przykładem, że zgoda buduje. Zgoda i przywiązanie do tradycji. W Radziszowie udaje się zrealizować wiele lokalnych inicjatyw właśnie dzięki dobremu współdziałaniu władzy świeckiej i kościelnej, które wspierają się nawzajem. Dowody na to można znaleźć na stronie internetowej "Nasz Radziszów".

"Nasz Radziszów i nasza parafia" - mówią mieszkańcy tamtych okolic. To przede wszystkim zasługa proboszcza - ks. Stanisława Kamionki, który zarządza tą parafią od 26 lat. W maju tego roku mieszkańcy Radziszowa tłumnie zjawili się na mszy św., dziękując Bogu za 30 lat jego kapłaństwa.

W plebiscycie można głosować do 10 bm. Do tego dnia kupony do głosowania należy dostarczyć do "Dziennika Polskiego" (al. Pokoju 3, 31-548 Kraków).

Głosowanie odbywa się również przez SMS (trzeba kupić e-wydanie naszej gazety) do 11 września 2015 r. do godziny 15.59.59. Głosując na najlepszego proboszcza Małopolski 2015, w treści SMS-a należy wpisać NPR. oraz numer kandydata na liście. W głosowaniu na wikariusza trzeba wpisać NW. oraz numer kandydata. Oddając głos na siostrę zakonną, wpisujemy NPS. oraz numer kandydatki. W głosowaniu na parafię wpisujemy NPA. i numer parafii z listy wspólnot parafialnych kandydujących do tego tytułu. Szczegóły na stronach dziennikpolski24.pl oraz krakow.naszemiasto.pl.

Regulamin „NAJLEPSZY PROBOSZCZ, WIKARY, NAJLEPSZA SIOSTRA ZAKONNA ORAZ NAJLEPSZA PARAFIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski