Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odpowiedzi na trzy pytania można udzielać przez 16 godzin [WIDEO]

Grzegorz Skowron
fot. Piotr Smoliński
Referendum. Aby niedzielne głosowanie było ważne, do urn musi pójść ponad 15,2 mln Polaków.

W niedzielę odbędzie się referendum zarządzone jeszcze przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Lokale, w których można głosować, otwarte będą w godzinach 6-22.

Polacy odpowiedzą na trzy pytania. W pierwszym opowiedzą się za lub przeciw wprowadzeniu jednomandatowych okręgów wyborczych. W drugim wyrażą opinię o finansowaniu partii politycznych z budżetu państwa. W trzecim - o zasadzie rozstrzygania wątpliwości w przepisach podatkowych na rzecz podatnika.

Aby referendum było ważne, musi w nim wziąć udział ponad połowa uprawnionych do głosowania. To oznacza, że w niedzielę przy urnach powinny się pojawić co najmniej 15 243 332 osoby. Dopiero wtedy odpowiedzi za lub przeciw będą zobowiązaniem dla parlamentu do wprowadzenia odpowiednich zmian w kodeksie wyborczym, ustawie o partiach lub przepisach podatkowych.

Jeśli jednak frekwencja nie przekroczy 50 proc., bez znaczenia będzie liczba odpowiedzi na "tak" czy na "nie".

Gdzie i jak głosować
Większość komisji referendalnych znajdzie się w tych samych lokalach, w których głosowaliśmy w maju podczas ostatnich wyborów prezydenckich.

Ci, którzy nie mają pewności, gdzie powinni się udać, mogą sprawdzić adres własnej komisji albo na obwieszczeniach rozplakatowanych po miastach i wsiach, albo w internecie. Np. na stronie pkw.gov.pl można znaleźć wyszukiwarkę komisji referendalnych.

Idąc na głosowanie, trzeba ze sobą zabrać dokument tożsamości ze zdjęciem. Odbiór karty z pytaniami należy potwierdzić podpisem. Aby głos był ważny, przy każdym z pytań trzeba postawić tylko jeden znak "x" - albo w kratce przy "tak", albo w kratce przy "nie". Linie krzyżyka powinny przecinać się wewnątrz kratki. Choć wszystkie pytania są umieszczone na jednej karcie do głosowania, ważność głosu będzie sprawdzana dla każdego pytania osobno.

Ułatwienia
Tak jak przy poprzednich wyborach, na specjalne udogodnienia w głosowaniu mogą liczyć osoby niepełnosprawne oraz starsze, mające trudności w poruszaniu się. W Krakowie takie osoby będą mogły skorzystać z bezpłatnego transportu do i z obwodowych komisji do spraw referendum. Zapisy na taki transport są przyjmowane w sobotę w godz. 9.00-15.00 oraz niedzielę w godz. 7.00-21.00 pod numerami telefonów: 12 616 50 26, 12 616 51 46, 12 616 50 75, 12 616 50 76.

Cisza
W sobotę i niedzielę do zamknięcia lokali obowiązuje cisza referendalna. O ile podczas wyborów można na bieżąco podawać frekwencję cząstkową, to w przypadku referendum jest to zabronione. A to dlatego, że od niej zależy ważność całego głosowania.

Teoretycznie promowanie kandydatów na posłów i senatorów nie jest zabronione, ale gdyby chcieli się oni w swoich wypowiedziach odnosić do pytań referendalnych, złamią prawo. Czy poniosą za to karę, zdecyduje sąd, w każdym przypadku indywidualnie.

Nie będzie referendum 25 października
Senat odrzucił wniosek prezydenta. Tylko 35 senatorów PiS było za zorganizowaniem razem z wyborami parlamentarnymi referendum w sprawie wieku emerytalnego, 6-latków i lasów państwowych. Przeciwko wnioskowi prezydenta Andrzeja Dudy opowiedziało się 53 senatorów PO, 2 wstrzymało się od głosu. To oznacza, że 25 października referendum nie będzie. Na zdj. przeciw decyzji Senatu protestowała wczoraj w stolicy m.in. Solidarność.

[email protected]

WIDEO: Nie będzie referendum 25 października. Senat odrzucił wniosek prezydenta

Źródło: Senat/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski