Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Superścieżka z kółkiem wzajemnej adoracji

Piotr Tymczak
Banery zachęcają do głosowania
Banery zachęcają do głosowania Fot. Michał Gąciarz
O tym się mówi. Mieszkańcy żalą się, że na projekty nie można głosować przez internet. Organizatorzy tłumaczą, że nie ma na to pieniędzy. Zachęcają do przyjścia do teatru Variete.

Mieszkańcy Krakowa jutro sami mają wybrać, jaki kształt przyjmie półkilometrowy odcinek ścieżki wzdłuż al. Powstania Warszawskiego.

Otwarta debata połączona z głosowaniem odbędzie się w teatrze Variete. W trakcie spotkania mieszkańcy wybiorą jedną z ośmiu propozycji zagospodarowania Superścieżki na Grzegórzkach zaprojektowanych przez krakowian w maju podczas czterotygodniowych warsztatów.

- Dlaczego głosowanie odbywa się w teatrze Variete? Ano dlatego że organizatorzy wiedzą, iż oprócz kółka wzajemnej adoracji mało kto przyjdzie, więc przegłosuje się własne projekty i powie, że krakowianie tak wybrali - oburza się jeden z mieszkańców. - Dlaczego głosowanie nie może się odbyć w internecie? Właśnie z powodu podanego powyżej - dodaje.

Co do tego, że głosowanie internetowe byłoby dobrym rozwiązaniem, nie ma wątpliwości Grzegorz Finowski, radny Dzielnicy II, jednocześnie przedstawiciel Stowarzyszenia Ogród Grzegórzki. - Najlepsze byłoby takie głosowanie, jakie jest w ramach budżetu obywatelskiego, a więc nie tylko poprzez wrzucanie kart, ale też przez internet. Tak, istotnie jest obawa, że powtórzy się sytuacja z warsztatów, w których uczestniczyło około dwudziestu mieszkańców, a reszta to byli studenci i zaproszeni goście - komentuje radny Finowski.

Za projekt związany z przygotowaniem koncepcji Superścieżki odpowiada Fundacja Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla. Miasto wspiera ją merytorycznie. - Na głosowanie internetowe nie mieliśmy pieniędzy. Wierzymy jednak w to, że mieszkańcy znajdą czas i przyjdą zadecydować o tym, jak ma wyglądać fragment przestrzeni miasta, a wcześnie dokładnie poznają każdą z propozycji.

Niech to potraktują jako lokalne referendum - mówi Dawid Hajok z FAO. Zaznacza, że dzięki sponsorom wyprodukowane zostały banery, plakaty, które rozwieszono na mieście, rozdawane były także ulotki. Informacje o głosowaniu rozsyłano też do wszystkich mediów.

Całkowity koszt opracowania koncepcji, kampanii medialnej oraz przeprowadzenia warsztatów społecznych oszacowano na 300 tys. zł. Wezmą go na siebie prywatne firmy, które zrealizują ścieżkę (pierwszy etap rozpocznie się wiosną roku 2016) oraz osoby zaangażowane w projekt w ramach społecznego uczestnictwa.

Jutrzejsza debata w teatrze Variete rozpocznie się o godz. 10.30 . Blok głosowania zaplanowano w godz. 12.45-12.55 , później będzie publiczne liczenie głosów i ogłoszenie wyników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski