Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Negocjacje w sprawie wykupu Zakrzówka. Ma tu powstać park

Negocjacje w sprawie wykupu Zakrzówka. Ma tu powstać park

Dziś Zakrzówek jest najpiękniejszym w Polsce,  ale nielegalnym kąpieliskiem. Dziś Zakrzówek jest najpiękniejszym w Polsce,  ale nielegalnym kąpieliskiem.

Dziś Zakrzówek jest najpiękniejszym w Polsce, ale nielegalnym kąpieliskiem. (© Fot. Adam Wojnar)

Tereny zielone. Ekolodzy chcieliby, aby także działki graniczące z nowym parkiem nie zostały zabudowane.
Jeśli negocjacje miasta ze spółką Kraków City Park (dawne Gerium) w sprawie wykupu 28 ha parku ze zbiornikiem wodnym Zakrzówek się powiodą, do końca roku Kraków stanie się właścicielem tego terenu. Będzie też mógł połączyć go z miejskimi obszarami zielonymi w tym rejonie i stworzyć cenny przyrodniczo park Zakrzówek obejmujący około 50 ha.

Jak informuje nas wiceprezydent Elżbieta Koterba, negocjacje dotyczą ceny.
- Gmina przygotowała wycenę terenu, ale i spółka zaprezentowała nam swoją, i jak to w negocjacjach bywa, są one rozbieżne. Teraz rozmawiamy i widzimy dobrą wolę strony przeciwnej - mówi wiceprezydent.

Po 15 września strony zaczną mówić o warunkach umowy. - Gdy już będziemy dysponować tym terenem, ogłosimy międzynarodowy konkurs na zagospodarowanie. Wszystko zgodnie z uchwałą kierunkową, którą podjęli radni - podkreśla wiceprezydent Koterba i zaznacza, że projekt, który zwycięży w konkursie, zostanie zrealizowany.

Park byłby gotowy jeszcze w tej kadencji prezydenta Majchrowskiego. Plan zagospodarowania tego terenu zezwala jedynie na inwestycje służące rekreacji. Mogą tu też powstać niewielkie kawiarnie i restauracje z zapleczem sanitarnym. - Mamy nadzieję na wielki, piękny, park - dodaje Elżbieta Koterba.

Groźba Trasy Zwierzynieckiej
Informacja o zaawansowanych negocjacjach w sprawie wykupu działek od dawnego Gerium bardzo ucieszyła Cecylię Malik, krakowską artystkę i aktywistkę, która założyła grupę "Modraszek Kolektyw" w celu uratowania Zakrzówka przed zabudową. - Parę lat temu to było nie do pomyślenia dla magistratu. Teraz jednak urzędnicy zaczęli dostrzegać, jaki mają skarb, i starają się go chronić - komentuje. - Już nie mogę się doczekać, kiedy znikną te okropne dziurawe ogrodzenia, kluczyki do bram i budy. Zostaje tylko sprawa planowanej budowy Trasy Pychowicko-Zwierzynieckiej. Przecież ona ma przebiegać w bliskim sąsiedztwie Zakrzów-ka. Jak wypoczywać, gdy obok biegnie autostrada? - pyta.

Zabudowa po sąsiedzku?
Jolanta Kapica ze Stowarzyszenia Zielony Zakrzówek, również walczącego o ochronę tego miejsca, przypomina, że tworzenie parku Zakrzówek wynika z planu miejscowego.

Bardziej ją martwi sprawa terenu między ulicami Wyłom a św. Jacka, który przylega do parku Zakrzówek. W miejscowym planie częściowo został przeznaczony do zabudowy. - Tam też jest teren cenny przyrodniczo, zasiedlają go gatunki zagrożone wyginięciem, nie tylko motyl modraszek i wąż gniadosz - podkreśla. - Te tereny także powinny być włączone w granice parku.

Burzliwa historia cennego Zakrzówka
Spory dotyczące zabudowy okolicznych działek toczą się już od 2002 r. Mieszkańcy opowiadali się za ustanowieniem tu zielonych terenów, m.in. z powodu występowania węża gniewosza plamistego. Pomimo protestów w 2014 r. radni Krakowa przegłosowali plan zabudowy okolic Zakrzówka.

Od 2006 r właścicielem większości działek na terenie Zakrzówka jest dawna firma Gerium. Zamierzała zbudować tu osiedle i stworzyć legalne kąpielisko. Gdy plan to uniemożliwił, władze miasta chciały się zamienić z Gerium gruntami. Za 25 ha na Zakrzówku Gerium chciało 5 ha pod zabudowę w Bronowicach. Ale deweloper chciał także, do Miasta inwestycji drogowych i infrastrukturalnych w ciągu najbliższych 50 lat. Na takie warunki magistrat nie chciał się jednak zgodzić.
6

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

szkoda

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wania (gość)  •

szkoda bo w tych krzakach na Zakrzówku nie jedna panna cnotę straciła, ile się tam gwiazd naoglądałem w objęciach rozgrzanej panienki.Ochchchch!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Ach ta pewnosc.

+5 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Krakauer (gość)  •

Wszelkie negocjacje a propos Zakrzowka sa bezsensowne, bo i tak sie okaze, ze od 1927 roku teren ten jest wlasnoscia gminy zydowskiej, oraz rodziny Silwermanow. Papiery na to wraz z cala dokumentacja byly przechowywane we Wroclawiu. Pod koniec II wojny zostaly umieszczone w pociagu pancernym, ktory zniknal w okolicach Gor Sowich. Niebawem Panstwo Izrael zacznie domagac sie tych terenow.

skomentuj

Panstwo

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Izrael (gość)  •

powstało sztucznie - i warto o tym pamietac

odpowiedzi (0)

skomentuj

Amstelpark

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

słoik (gość)  •

Proszę o coś równie pięknego jak Amstelpark w Amsterdamie.

odpowiedzi (0)

skomentuj

podpier....

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

krk (gość)  •

Gdzies na koncu komuny powstaly samozwancze bandy zajmujace tereny .Zaczelo sie juz za czasow Barszcza -prezydenta Krakowa ;mowia ze popelnil samobojstwo .A moze juz wtedy dzialala "loza masonska"? Te zgor.....maja czas !

odpowiedzi (0)

skomentuj

Kupić, sprzedać, podpier.....

+5 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Czyt. (gość)  •

Ciekawe kto sprzedał firmie Gerium Zakrzówek?

odpowiedzi (0)

skomentuj