Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co słychać pod strzechą?

Barbara Rotter-Stankiewicz
Jedna z pań, takich, co to mimo zaawansowanego wieku, chorób, wnuków i innych "kataklizmów" potrafi też znaleźć czas dla siebie, opowiadała mi, że jej znajomi z Krakowa nie chcą uwierzyć, jakie i z kim zajęcia zalicza na miejscowym Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

- Musiałam im pokazywać indeks z podpisami, bo koleżanki nie chciały wierzyć - mówi. W końcu zachęciła swoje rówieśniczki, by pozapisywały się na UTW w mieście, ale stwierdziły, że te zajęcia nie umywają się do tych, oferowanych mieszkańcom wsi. No cóż, każdemu odpowiada co innego, ale zacni profesorowie, naukowcy i praktycy, nie szczędzący swej wiedzy studentom z małych ośrodków, na pewno je w jakiś sposób nobilitują. Zresztą nie tylko oni. Kilka tygodni temu jubileuszowy koncert "Skaldów" odbył się w niewielkim Gdowie.

Za sprawą transmisji o miejscowości usłyszały miliony Polaków w kraju i za granicą, bo impreza emitowana była także na TV Polonia. Ci, którzy byli na miejscu, zachwycali się koncertem "na bieżąco", natomiast wielu z telewidzów, zobaczywszy rozmach imprezy, piękną scenografię , rozbawioną publiczność itp., nie wierzyło, że to wszystko dzieje się na wsi, 35 kilometrów od Krakowa, w którym takie imprezy głównie się odbywają. To bardzo spektakularny, sztandarowy lecz nie jedyny przykład. Wbrew obawom, publiczność na wsi potrafi zachwycać się występem chórów, spektaklami teatralnymi, spotkaniami z artystami. Ludzie cenią sobie tego rodzaju wydarzenia i nie chcą ich przegapić.

Nie oznacza to wcale, że rezygnują z festynów, dożynek i wesołego miasteczka, nie lubią posiedzieć przy piwie, pogadać, pożartować. Tak samo zresztą jak w mieście. Jest jednak jedna, ważna różnica: lubią też razem śpiewać, grać, występować. Tak, z reguły przy Kołach Gospodyń Wiejskich, rodzą się "grupy śpiewacze", chórki i zespoły, czy też wiejskie kabarety. Niektóre trwają latami, inne, np. kolędnicze, tworzone są tylko na specjalne okazje. To wiejska specjalność, relikt, który warto pielęgnować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski