Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powieść z innej rzeczywistości

Monika Jagiełło
Lipko: Cały czas zadaję sobie pytanie: dlaczego nikt przede mną nie wykorzystał takiej możliwości?
Lipko: Cały czas zadaję sobie pytanie: dlaczego nikt przede mną nie wykorzystał takiej możliwości? fot. Piotr Smoliński
Literatura. Książki, które dzięki smartfonom zyskują wirtualne rozdziały w postaci filmów uzupełniających fabułę, to przełom na rynku.

Wszystko wskazuje na to, że w niedalekiej przyszłości czeka nas mariaż literatury z zaawansowanymi technologiami. Zwiastunem zmian jest książka, która ukazała się niedawno nakładem krakowskiego Wydawnictwa Literackiego. To "Notebook" autorstwa dziennikarza i fotoreportera Tomasza Lipki.

Jak zaznacza wydawca, to pierwsza na świecie powieść sensacyjna z zastosowaniem technologii rozszerzonej rzeczywistości. W praktyce wygląda to tak: opowiadający o współczesnej Polsce thriller można czytać po prostu jak tradycyjną książkę, ale powieść odsłoni swój szkatułkowy charakter, jeśli skorzystamy z darmowej aplikacji o nazwie Viuu. Możemy zainstalować ją na tablecie lub smartfonie.

Na stronach książki czytelnik odnajdzie zdjęcia przypominające kadry z filmu, tzw. wyzwalacz. Zeskanowanie go uruchomi na naszym sprzęcie film. Będzie on dodatkowym rozdziałem książki, jej rozszerzeniem.

- Część akcji musiałem przerobić pod kątem filmów, ale samej fabule wyszło to na dobre. Największa zaleta to fakt, że cała książka jest w pełni zrozumiała i wciągająca także bez filmów, które tylko rozszerzają rzeczywistość czytelnikowi - wyjaśnia Tomasz Lipko.

Technologie, których użył, nie są najnowsze, ale to w "Notebooku" wprowadzono je do książki po raz pierwszy na taką skalę. Realistyczne filmy to gratka dla fanów kryminałów i thrillerów. Przykład? Prowadzący śledztwo bohater "Notebooka" natrafia na tajemniczy film, który może mieć przełomowe znaczenie w sprawie śmierci dziewczyny.

Dzięki nowym technologiom czytelnik zamieni się w widza i obejrzy go razem z bohaterem książki. W "Notebooku" znajdziemy też filmy kręcone za pomocą kamery wbudowanej w okulary podczas obrad Sejmu czy w kokpicie samolotu TU 154M.

Nie jest to pierwszy odważny projekt Wydawnictwa Literackiego w tym roku. Wiosną ukazała się książka Jacka Dukaja "Starość Aksolotla". Wydano ją wyłącznie w formie elektronicznej. Nie był to zwykły e-book, a połączenie tekstu z grafikami autorstwa studia, które zrealizowało sławną "Katedrę" Tomka Bagińskiego. Do książki dołączono nawet projekty figur, które można wydrukować w technologii trójwymiarowej. Książka "Notebook" to pójście krok dalej.

- Technika poszerza świat tekstu, urozmaica go, dostarcza nowych wrażeń i sprawia, że w inny sposób interpretujemy samą powieść. Kto jeszcze rok czy dwa lata temu przewidziałby, że w Polsce ukaże się "Notebook"? - pyta Marcin Baniak, dyrektor działu promocji Wydawnictwa Literackiego.

Zaznacza, że w "Notebooku" mamy aż kilkanaście materiałów filmowych zaszytych w fabułę powieści. - Nikt wcześniej nie zrobił tego na taką skalę - dodaje.

Książka Lipki, podobnie jak Dukaja, cieszy się sporym zainteresowaniem. Jak przypomina Jacek Weichert z Allegro, serwis aukcyjny stworzył dla "Samotności Aksolotla" specjalną stronę internetową, która miała oddawać ducha cyfrowej książki Dukaja.

- Dzięki nowym technologiom autorzy mogą tworzyć powieści warstwowe, tak jak to zrobił Jacek Dukaj w przypadku "Starości Aksolotla", eksperymentować z formami - dodaje. Wydawcy natomiast uzyskują możliwość testowania różnych modeli biznesowych, jak np. sprzedaży uznaniowej czy abonamentowej.

- Pytanie, co dalej? - zastanawia się Baniak, i zakłada, że książek z wbudowanymi filmami, obrazkami, kodami i wyzwalaczami będzie więcej.

- Najbliższa przyszłość książki cyfrowej jest trudna do przewidzenia i właśnie dzięki temu jest to tak piekielnie interesujące - dodaje Weichert.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski