Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Krakowie powstanie pierwsze przedszkole w kontenerze

Iwona Krzywda, Agnieszka Maj
Przedszkola kontenerowe budowane są z konstrukcji stalowych. Przypomina ją łączone ze sobą  klocki
Przedszkola kontenerowe budowane są z konstrukcji stalowych. Przypomina ją łączone ze sobą klocki fot. TOMASZ HOŁOD
Podgórze. Pierwszy rozpisany przetarg unieważniono, ponieważ ceny przewyższały zaplanowany dla inwestycji budżet.

Krakowscy urzędnicy w końcu zaakceptowali pomysł postawienia kontenerowych przedszkoli. W pierwszym zbudowanym z gotowych elementów budynku przedszkolaki mają rozpocząć naukę już od września przyszłego roku.

- Nie oznacza to jednak początku budowania także innych przedszkoli w tej technice. Na razie placówka przy ul. Golikówka ma być wyjątkiem, gdyż okazało się, że te inwestycje są drogie - mówi Beata Tracka-Samborska, wicedyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta.

Modułowe przedszkole powstanie w dzielnicy Podgórze przy ul. Golikówka. Obecnie przedszkolaki z tamtejszej placówki korzystają z pomieszczeń w Szkole Podstawowej nr 65. Dzięki kontenerowej konstrukcji 50 maluchów zyska własne 350 mkw.

Nie wiadomo jeszcze, której firmie zostanie powierzone zadanie zaprojektowania i zbudowania budynku.

Pierwszy rozpisany przez miasto przetarg unieważniono, ponieważ ceny zaproponowane przez biorące w nim udział przedsiębiorstwa znacznie przewyższały zaplanowany dla inwestycji budżet.

- Zaoferowano nam od 2 do 4 mln zł. To bardzo wysokie kwoty, obliczyliśmy, że postawienie budynku w tradycyjnej technologii kosztowałoby taniej - mówi Beata Tracka-Samborska. Teraz przygotowywany jest kolejny przetarg. Dyskusja nad kontenerowymi przedszkolami trwa w krakowskim magistracie od dawna. Gorącą zwolenniczką tego rozwiązania jest radna PO Małgorzata Jantos, która od ponad siedmiu lat stara się do swojego pomysłu przekonać pozostałych urzędników.

- Pomysł kontenerowych przedszkoli przywiozłam z Austrii i Szwajcarii, gdzie w tym systemie powstaje wiele różnych budynków. W Polsce też takie rozwiązanie się sprawdza, w Warszawie działa nawet kontenerowy szpital - opowiada radna Jantos.

Główną zaletą modułowych budynków jest krótki czas ich powstawania. Jak przekonuje Jantos, przedszkole takie jak to planowane przy Golikówce stanąć może w ciągu trzech miesięcy.

Konstrukcja, która powstaje z gotowych elementów podobnych do klocków lego, umożliwia swobodną przebudowę i rozbudowę. W razie potrzeby budynek bez problemu można przenieść w inne miejsce. Dodatkową zaletą kontenerowych przedszkoli ma być ich cena, według szacunków o 30 proc. niższa niż tych budowanych przy zastosowaniu tradycyjnych technologii.

Tym bardziej zaskakują stawki zaproponowane w przetargu na pierwsze krakowskie kontenerowe przedszkole.

- Do przetargu zgłosiły się tylko dwie firmy i zaproponowały zdecydowanie zawyżone ceny. To bardzo dziwna sytuacja, bo wcześniej zainteresowanie wyrażało 7 chętnych, którzy sami się do mnie zgłaszali - mówi radna Jantos.

Kontenerowe przedszkola nadal mają swoich przeciwników, którzy wątpią w realność obiecywanych oszczędności. Planowane przy Golikówce przedszkole będzie dla takiego rozwiązania najlepszym egzaminem.

Budowę przedszkoli w tej technologii rozważały także inne gminy, m.in. Zielonki. Ma je już Warszawa W dzielnicy Targówek w kilka miesięcy stanęły dwa przedszkola w kontenerach. Koszt ich budowy wyniósł łącznie 4,3 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski