Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasza Historia. Wrześniowy numer miesięcznika w sprzedaży

Redakcja
Powakacyjne wydanie do nabycia w kioskach i salonach prasowych od 27 sierpnia. W numerze:

Pan Wolnego Miasta Krakowa. Niejednoznaczny bilans rządów hrabiego Stanisława Wodzickiego - okiem eksperta z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Odwrót Armii Kraków. Czy generał Antoni Szylling mógł we wrześniu 1939 roku zrobić więcej?

Skandal w Pałacu Sztuki. Krakowskie wątki w życiu Stanisława Szukalskiego, genialnego rzeźbiarza i szalonego artysty.

Germanizacja Krakowa. Przez pięć lat okupanci starali się udowodnić, że Kraków to "staroniemieckie miasto". Jak naziści zmieniali nazwy ulic.

Krakowski gang Olsena. Perypetie nieudaczników z szajki Władysława Budzisza przywodzą na myśl zabawne przypadki filmowego gangu Olsena. Barwna historię z lat 30. XX wieku.

Franciszek Kleeberg - ostatni generał Września. Samodzielna Grupa Operacyjna Polesie walczyła w 1939 roku do końca, skapitulowała dopiero 6 października, po wygranej bitwie!

Polska na Czarnym Lądzie.
Jak rząd londyński chciał po wojnie utworzyć drugą Polskę na kontynencie afrykańskim.

Operacja „Cezary”
Jak komunistyczny wywiad stworzył “V komendę WiN” i przez lata dezinformował CIA i podziemie.

Ostatnia egzekucja podziemia. Jak zginął znienawidzony stalinowski propagandzista Stefan Martyka.

Sowieccy pseudo Cichociemni. Brygada “Grunwald” została zrzucona nad Polską z sowieckich samolotów. Jej żołnierze dopuszczali się aktów bandytyzmu, ale w czasach Gomułki byli wynoszeni na pomniki.

Tajemnica oddziału Y. Historia jednej z najtajniejszych komórek wywiadu PRL - która działała na styku gospodarki i polityki.

Henryk Walezy i jego „Minionki”. Najgorszy władca w historii Polski bez tajemnic.

Jak wytresować perfekcyjną panią domu? Mroczne sekrety XIX-wiecznych poradników dla kobiet.

Czemu świat nie uwierzył Janowi Karskiemu?
Max Hastings z „The Times” przypomina wojenne losy kuriera polskiego państwa podziemnego, który jako pierwszy przekazał na Zachodzie pełne informacje o Holokauście i zastanawia się, czemu przywódcy państw alianckich tak długo nie przywiązywali do jego raportów należytej uwagi.

Historia appeasementu. Polityka ustępstw wobec Hitlera doprowadziła do wybuchu wojny. Czemu Zachód nie miał pomysłu na inną politykę wobec III Rzeszy? Analiza Williama Rees-Mogga z „The Times”

Naczelny kat Wielkiej Brytanii. Albert Pierrepoint wykonał ponad 300 egzekucji. To on wykonywał wyroki na faszystach skazanych w Procesach Norymberskich. Piszą o nim David Brown i Fran Yeoman z „The Times”

Pierwsi kucharze-celebryci.
Kucharze zyskali sławę i popularność po Rewolucji Francuskiej. “The Times” przypomina sylwetki trzech pierwszych znanych kucharzy: Antoine Careme’a, Alexisa Soyera i Auguste’a Esscoffiera.

Helena Grossówna - artystka i bohaterka.
W przedwojennych gazetach pisano o niej “najpiękniejszy uśmiech Warszawy”. Była jedną z najzdolniejszych aktorek międzywojnia. To z jej ust padły pierwsze polskie słowa, które zarejestrowała taśma filmowa. Publiczność ją uwielbiała. Kiedy wybuchła wojna, Helena postanowiła zostać i chwycić za broń. Brała udział w powstaniu warszawskim, przeżyła obóz w dwóch obozach. Na zasłużoną emeryturę udała się w latach 60.

Moda, sztuka, rozrywka 
— piszemy o historii damskiej bielizny, odkrywamy sekret popularności porcelanowych figurek i wspominamy twórczość fotograficzną Łukasza Dobrzańskiego.

Kuchnia, a w niej o jajach - na miękko, na twardo, w mundurkach…. i w tych bardziej wymyślnych wersjach.

Trójkąt miłosny z Karolem Dickensem w roli głównej. Pikantne i zupełnie niepasujące do wizerunku wrażliwego literata szczegóły jego życia erotycznego ujrzały światło dzienne dopiero wiek po jego śmierci. Zuzanna Wierus opowiada długo ukrywaną historię nieszczęśliwego małżeństwa i burzliwych romansów największego z angielskich XIX-wiecznych moralistów.

Wrześniowe kalendarium, a w nim m.in. rocznice urodzin Jerzego Połomskiego i Olgierda Łukaszewicza oraz polskich premier filmowych: “Samych Swoich”, “Potopu” czy “Grzesznego żywotu Franciszka Buły”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski