Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Różne sposoby na kłopoty z czynszem za mieszkanie

Różne sposoby na kłopoty z czynszem za mieszkanie

Jednym ze sposobów radzenia sobie z problemami finansowymi jest najem części mieszkania Jednym ze sposobów radzenia sobie z problemami finansowymi jest najem części mieszkania

Jednym ze sposobów radzenia sobie z problemami finansowymi jest najem części mieszkania (© Fot. Piotr Wojnarowicz)

Finanse. Przejście na emeryturę, śmierć współmałżonka, pogorszenie stanu zdrowia wymagające dodatkowych wydatków na leczenie to tylko niektóre z powodów, dla których seniorzy należą do grupy, która stosunkowo często boryka się z problemami z regulowaniem opłat za mieszkanie.
Nie zawsze musi oznaczać to długi w administracji, bywa też, że po uregulowaniu opłat nie starcza pieniędzy na inne ważne potrzeby. W przypadku seniorów jedynym rozwiązaniem problemu jest uruchomienie pieniędzy zamrożonych w nieruchomości. Jak to zrobić? Sposobów jest kilka.

Pokój do wynajęcia
Najprostszym wydaje się wynajęcie pokoju. Aby to było możliwe, konieczny jest jednak taki układ mieszkania, który pozwala przynajmniej na względnie nieskrępowane korzystanie z kuchni. Za jednoosobowy pokój w zależności od standardu, metrażu i lokalizacji można uzyskać w Krakowie dochód na poziomie 500–600 zł.

Tyle że ta kwota nie będzie czystym zyskiem. Trzeba odliczyć od niej podatek odprowadzany do urzędu skarbowego (zryczałtowany wynosi 8,5 proc. od przychodów) oraz wyższe – przeciętnie o około 40 proc. rachunki za wodę, gaz i prąd, a także opłatę za wywóz śmieci od dodatkowej osoby. Jeśli więc gospodarz mieszkania płaci za media około 200 zł na dwa miesiące, musi się liczyć, z tym, że rachunek wzrośnie do 280 zł. Do tego dodatkowa opłata zaśmieci – 15 zł oraz podatek – 42,5 zł. Przy przychodzie 500 zł, zysk wyniesie 362,5 zł.

Sprzedaż nie dla każdego
Dla posiadaczy dużych, wiele wartych mieszkań czy domów rozwiązaniem jest sprzedaż obecnego mieszkania i kupienie mniejszego, tańszego w utrzymaniu. Tu największe pole manewru mają posiadacze mieszkań w kamienicach, ewentualnie budynkach budowanych po wojnie, ale z cegły.

W tych przypadkach zamieszkanie o powierzchni około 70 mkw. można uzyskać ponad 300 tys. zł. To kwota, która po odliczeniu kosztów transakcji pozwala na zakup wygodnego, dwupokojowego mieszkania o powierzchni około 40 mkw. W przypadku mieszkań w wieżowcach z lat 70. i 80. różnice w cenie pozwalają jedynie myśleć o zamianie trzypokojowego mieszkania na kawalerkę.

Hipoteka nadziei
Różnica jednego pokoju w blokowym mieszkaniu na dobrą sprawę wystarczy, by pokryć koszty transakcji, wydatków związanych z przeprowadzką, ewentualnie odświeżeniem mieszkania. Jeśli jednak idzie za tym czynsz niższy o powiedzmy 200–250 zł (różnice między poszczególnymi spółdzielniami, wspólnotami mieszkaniowymi itp. bywają znaczne), a do tego nowe mieszkanie ma dodatkowe zalety – np. lepszą lokalizację, rozwiązanie może okazać się warte uwagi.

Kolejnym rozwiązaniem jest hipoteka odwrócona. Obecnie to oferują jedynie fundusze hipoteczne (banki, mimo możliwości ustawowych, nie mają dotąd takich rozwiązań w ofercie).

W zamian za przekazanie prawa własności do nieruchomości, senior otrzymuje comiesięczne świadczenia pieniężne, przy czym ma zagwarantowane dożywotnie korzystanie ze swojego mieszkania lub domu.

To oferta kierowana do właścicieli mieszkań lub domów, którzy ukończyli 65 lat.

– Średnia wartość wypłacanej renty dożywotniej wynosi u nas 600 zł netto, a nowym klientom wypłacane jest również jednorazowo przy podpisaniu umowy 2 tys. zł. Istnieje też możliwość indywidualnego dopasowania i negocjowania wysokości świadczeń – mówi Robert Majkowski, prezes Funduszu Hipotecznego Dom.

W praktyce część renty idzie na pokrycie obowiązkowych opłat, pozostałą kwotę senior dostaje do ręki. Zdarza się też, że przy podpisaniu umowy fundusz reguluje zaległości kosztem mniejszych wypłat później.

Fiskus i podatki
Najczęściej wybieraną formą opłacania podatków od zysków z wynajmu pokoju jest ryczałt. Wynosi on 8,5 proc. przychodu. Wyboru ryczałtu należy dokonać do 20. dnia pierwszego miesiąca od rozpoczęcia wynajmu, powiadamiając o tym naczelnika urzędu skarbowego. Jeśli zatem lokatorzy zapłacili pierwszy czynsz w październiku, to właściciel, który chce płacić ryczałt, musi to zgłosić skarbówce najpóźniej 20 listopada. Wybierając ryczałt nie można odliczać wydatków np. na remont.

Można także płacić podatek od wynajmu na zasadach ogólnych (18 i 32 proc.). Wtedy wydatki poniesione na naprawy i remonty można odliczyć.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się